10 ciekawych hydrolatów roślinnych do tonizowania skóry twarzy

1
10 nietypowych hydrolatów roślinnych do tonizowania skóry twarzy

10 nietypowych hydrolatów roślinnych
do codziennego tonizowania skóry twarzy

 

Hydrolaty to wody kwiatowe, owocowe lub ziołowe, które przejmują unikalne właściwości rośliny. Można przepaść już po pierwszej aplikacji na skórę twarzy :) Czy wyobrażasz sobie codzienną naturalną pielęgnację bez hydrolatu? Przyznam, że ja już nie!

Uwielbiam hydrolaty – są niezwykle uniwersalne i znakomicie przygotowują skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Delikatny proces produkcji pozwala na to, aby składniki zawarte w owocach, kwiatach, liściach i łodygach roślin nie zostały zniszczone i ostatecznie trafiły do buteleczki z etykietką „hydrolat”. 

Hydrolat może z powodzeniem zastąpić typowy tonik. Przede wszystkim odświeża, tonizuje i przywraca skórze odpowiednie pH, ale można wykorzystać go również do maseczek czy w pielęgnacji włosów. Co więcej, niektóre naturalne hydrolaty mają naprawdę genialnie działające składniki!

Myślę że najbardziej popularnym hydrolatem jest ten z róży damasceńskiej. Jednak na rynku kosmetycznym pojawiło się w ostatnim czasie bardzo dużo ciekawych, innych niż dotychczas produktów z tej kategorii. Poznaj kilka nietypowych hydrolatów roślinnych: makowy, truskawkowy, waniliowy… i inne!

Więcej o tonizowaniu skóry, w tym także stosowaniu hydrolatów przeczytasz w jednym z moich wcześniejszych wpisów TUTAJ.

Przed Tobą gwiazdy dzisiejszego wpisu: dziesięć produktów o wyjątkowym działaniu. Z radością przybliżę Ci każdy z nich, opowiem do jakiego rodzaju skóry sprawdzi się najlepiej i przede wszystkim - jak działają składniki w nim zawarte.

 

1. Hydrolat Cytrynowy, Manufaktura Natura - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do cery mieszanej, tłustej, problematycznej i trądzikowej, dojrzałej, zmęczonej, szarej, bez kolorytu, naczynkowej, z przebarwieniami.

  • Działanie: Hydrolat cytrynowy łagodzi, koi, nawilża, zmiękcza oraz regeneruje stany zapalne i zaczerwieniania. Działa przeciwzapalnie, odkażająco i antyseptycznie. Posiada właściwości delikatnie ściągające, wygładzające, przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne - chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Zmniejsza zaczerwienienia, uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne, lekko rozjaśnia, wspomaga walkę z przebarwieniami skóry i poprawia jej koloryt. Odświeża i dodaje energii!

Naturalny i skoncentrowany hydrolat ze skórki owoców cytryny to lekka, świeża woda do tonizowania i odświeżania skóry twarzy po codziennym demakijażu i oczyszczaniu. Poza witaminą C, znajdziesz w niej bogactwo witamin z grupy B, minerałów – potasu i magnezu, olejków eterycznych czy rozjaśniających kwasów owocowych.

Hydrolat cytrynowy zawiera w składzie naturalny cytrynowy olejek eteryczny. Działa antyoksydacyjnie, antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo. D-limonen będący głównym składnikiem olejku hamuje też działanie elastazy. W ten sposób zapobiega rozkładowi elastyny w skórze, która odpowiada za jej jędrność.

Dzięki antyseptycznym właściwościom nadaje się także dla osób o cerze tłustej. Dodany do porcji kremu do twarzy sprawi, że po użyciu pory będą odblokowane, a wydzielanie sebum zmniejszone. Działa przeciwzapalnie i łagodząco. Wspomaga proces gojenia się stanów zapalnych skóry, wyprysków trądzikowych, drobnych uszkodzeń skóry, podrażnień. Rozjaśnia i poprawia koloryt skóry.

 

2. Hydrolat Truskawkowy, Manufaktura Natura - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do cery dojrzałej, zmęczonej, szarej, bez kolorytu, z przebarwieniami, suchej, tłustej, problematycznej i trądzikowej. Sięgnij po hydrolat truskawkowy, jeśli jesteś posiadaczką skóry dojrzałej, poszarzałej lub tłustej i trądzikowej. W obu przypadkach sprawdzi się świetnie!

  • Działanie: Hydrolat truskawkowy odświeża, nawilża, zmiękcza skórę, poprawia jej koloryt i wzmacnia naczynka. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, odkażająco i regenerująco. Łagodzi, koi i regeneruje stany zapalne i zaczerwienienia. Zmniejsza pory, posiada delikatne właściwości ściągające i wygładzające. Zwiększa skuteczność kuracji przeciwtrądzikowej, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych. Zapobiega starzeniu się skóry, zwiększa jej elastyczność i jędrność, a także działa antyoksydacyjnie. Jego piękny, owocowy zapach relaksuje.

Naturalna woda truskawkowa to jeden z najbardziej aromatycznych hydrolatów, jakich będziesz miała przyjemność używać. Do jego stworzenia użyto truskawek pochodzących z lokalnych upraw. Świeżych, aromatycznych, soczystych. Dlatego na liście składników odżywczych hydrolatu truskawkowego znajdziesz: cukry, witaminy (szczególnie witaminę C), kwas cytrynowy, beta-karoten i minerały takie jak potas, wapń czy magnez. 

W produkcji hydrolatu truskawkowego drogocenne związki odżywcze i aromaty ekstrahuje się ze świeżych owoców przy użyciu niskiego ciśnienia. Dzięki długiemu procesowi produkcji, jakiemu poddawane są owoce, woda jest nie tylko wypełniona składnikami aktywnymi, ale zachowuje też obłędny, świeży truskawkowy zapach!

Dzięki hydrolatowi truskawkowemu możesz poczuć namiastkę truskawek, zanim znowu nadejdzie ich sezon i będzie można się nimi zajadać. Dodatkowo, hydrolat ten sprawdzi się świetnie również w sezonie letnim, jako mgiełka odświeżająca w upalny dzień. 

 

3. Hydrolat Makowy, Polny warkocz - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, normalnej, dojrzałej, delikatnej, skłonnej do podrażnień i alergicznej. Wybierz hydrolat makowy, jeśli Twoja skóra potrzebuje regeneracji, nawilżenia i ukojenia.

  • Działanie: Hydrolat makowy doskonale wycisza, koi i pozostawia skórę nawilżoną i odświeżoną. Łagodzi podrażnienia, zadrapania i rany. Stymuluje wzrost komórek naskórka, dlatego skutecznie wspomaga regenerację. Posiada właściwości zmiękczające i przeciwzmarszczkowe. Stosowany na włosy kondycjonuje je i nawilża, nadaje im piękny połysk.

Naturalny, skoncentrowany hydrolat makowy został stworzony na bazie krystalicznie czystej wody czerpanej z wysokogórskich alpejskich potoków, w procesie destylacji parą wodną kwiatów czerwonego maku.

Zawarte w hydrolacie makowym alkaloidy mają właściwości uspokajające. Ze względu na zawartość antyoksydantów, hydrolatu z płatków maku można używać jako kuracji przeciwzmarszczkowej.

 

4. Hydrolat Rozmarynowy, Polny warkocz - sprawdź
lub Mydłostacja - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej, skłonnej do niedoskonałości i normalnej. Świetnie sprawdzi się do oczyszczania twarzy przed różnego rodzaju zabiegami kosmetycznymi. Hydrolat rozmarynowy pielęgnuje włosy i skórę głowy. Stymuluje wzrost włosów i zwalcza łupież. Posiada działanie regenerujące i antybakteryjne.

  • Działanie: Hydrolat rozmarynowy oczyszcza skórę, odblokowuje pory, działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wydzielanie sebum. Ma działanie regenerujące, wzmacniające i przyspieszające gojenie ran. Rozmaryn jest również bardzo silnym przeciwutleniaczem co powoduje, że przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wolnych rodników. Tonizuje i rozświetla cerę, pozostawiając ją świeżą, gładką i świetlistą. Efektywnie zwalcza łupież i stymuluje wzrost włosów. Pielęgnuje skórę głowy.

Naturalny hydrolat otrzymywany w procesie destylacji liści rozmarynu lekarskiego z parą wodną. To cud miód dla cery trądzikowej, tłustej, łojotokowej, mieszanej oraz normalnej. Znakomicie sprawdza się w pielęgnacji włosów, poprzez swoje działanie antyseptyczne i przeciwłupieżowe!

Hydrolat rozmarynowy w połączeniu z hydrolatem z geranium, melisy, rumianku lub nasion dzikiej marchwii, ma silne działanie regenerujące. W połączeniu z hydrolatem cedrowym znacząco ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.

Sprawdź jego niesamowite zastosowanie:

  • jako dodatek kosmetyków regenerujących – serum, masek, kremów, balsamów,
  • w pielęgnacji cery trądzikowej - jako składnik toników i płynów myjących,
  • jako lotion do włosów i skóry głowy (po umyciu lub pomiędzy),
  • jako składnik szamponów, odżywek i masek stymulujących wzrost włosów oraz kosmetyków przeciwłupieżowych.

 

5. Hydrolat Szałwiowy, Mydłostacja - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do cery normalnej, mieszanej, tłustej, łojotokowej, trądzikowej, z niedoskonałościami, podrażnionej i dojrzałej.

  • Działanie: Hydrolat szałwiowy regeneruje, odżywia, odświeża i reguluje wydzielanie sebum. Wykazuje silne działanie oczyszczające, antybakteryjne, przeciwwirusowe, dezodoryzujące oraz stymulujące cyrkulację limfy. Jest odpowiedni do cery trądzikowej, wykorzystując swoje działanie antybakteryjne i odkażające, ale także do skóry normalnej i dojrzałej, dzięki zawartości antyutleniaczy i związków regenerujących oraz wyrównujących pH.

Hydrolat z szałwii lekarskiej jest delikatny, mocno odświeżający, lekko ziołowy i naprawdę wspaniale działa na cerę. Idealnie sprawdza się w upalne dni do odświeżania skóry. Jest również cennym i bogatym źródłem antyoksydantów. Wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Bywa również uważany za afrodyzjak.

Sprawdź jego zastosowanie jako:

  • składnika kosmetyków przeciwzmarszczkowych - serum, masek, kremów,
  • toniku do skóry mieszanej i tłustej,
  • płukanki do włosów ciemnych i rudych,
  • składnik płynów do płukania do ust – łagodzi bóle zębów i krwawienie z dziąseł,
  • płynu do demakijażu - w połączeniu z hydrolatem rumiankowym
  • składnik kremów oraz innych kosmetyków do pielęgnacji nóg - usuwa wrażenie zmęczenia i delikatnie dezodoruje,
  • a także delikatnego dezodorantu

Hydrolat szałwiowy jest warty zainteresowania ze względu na właściwości i skład. Ziele szałwii lekarskiej zawiera duże ilości:

  • garbników - o właściwościach lekko ściągających i antyseptycznych,
  • fenolokwasów - o właściwościach lekko złuszczających, rozjaśniających i przeciwuteniających,
  • saponin - które wzmagają proces wchłaniania innych składników czynnych,
  • flawonoidów - czyli bioaktywnych związków o właściwościach antyutleniających, przeciwzapalnych i detoksykujących.

 

6. Hydrolat Waniliowy, Mydłostacja - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do skóry bardzo wysuszonej, odwodnionej i dojrzałej. Odpowiedni do skóry tłustej i z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych. Przyniesie ulgę także skórze problematycznej, trądzikowej, podrażnionej i wrażliwej. Może być również używany do skóry głowy przy stanach zapalnych i łupieżu, dlatego z powodzeniem stosuje się go w szamponach przeciwłupieżowych oraz mgiełkach do włosów. Dodatkowo jest wykorzystywany jako substancja stymulująca cebulki włosów, co czyni go idealnym dodatkiem do kosmetyków przyspieszających porost włosów.

  • Działanie: Hydrolat waniliowy doskonale odświeża, nawilża, uelastycznia i wygładza skórę. Zapobiega jej wysuszeniu i sprawia, że jest ukojona, miękka w dotyku i wygląda świeżo. Odżywia, ujędrnia i działa antyoksydacyjnie. Oczyszcza, łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia, przyspiesza gojenie i regeneruje. Odpręża i uspokaja zestresowaną skórę. Koi umysł i ciało.

Kolejna ciekawa propozycja to aktywny hydrolat waniliowy, otrzymywany w wyniku destylacji strąków wanilii płaskolistnej. Ma ciepły, słodki i balsamiczny zapach - idealny, by się nim otulić. Aromat wanilii jest kojarzony z kojącym ciepłem dzieciństwa i jego słodkimi przyjemnościami. Posiada właściwości aromaterapeutyczne - zmniejsza stres i niepokój, relaksuje, uspokaja i skutecznie poprawia samopoczucie. Zapach wanilii jest jednocześnie uwodzicielski i pociągający, a sama wanilia uważana jest za jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków, który przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Wywołuje uczucie błogostanu, przywraca dobre samopoczucie i doskonały nastrój. W ciepłe, letnie dni polecam go również jako odświeżającą mgiełkę do całego ciała. 

Wanilia, będąca źródłem katechin (inaczej polifenoli), ma wspaniałe działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i łagodzące. Działa także przeciwstarzeniowo, łagodząco, kojąco oraz nawilżająco.

 

7. Hydrolat Cynamonowy, Mydłostacja - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szczególnie polecany do skóry problematycznej, trądzikowej, tłustej, łojotokowej, mieszanej, której problemem są często rozszerzone pory i nadprodukcja sebum. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy, które przyspieszają porost i działają przeciwłupieżowo.
  • Działanie: Hydrolat cynamonowy wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające i antybakteryjne. Oczyszcza, wygładza, delikatnie ściąga skórę i zwęża pory. Wygładza, uelastycznia i ujędrnia skórę. Łagodzi i koi podrażnienia i stany zapalne, również trądzikowe. Nawilża, zmiękcza skórę, odżywia i rewitalizuje. Wzmacnia, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie podrażnień. Pobudza krążenie krwi i limfy, więc działa antycellulitowo i ujędrniająco. Ma także działanie przeciwłupieżowe i przyspieszające porost włosów. Odpręża i uspokaja zestresowaną skórę.

Jeśli Twoja skóra ma rozszerzone pory i lubi się błyszczeć, docenisz działanie hydrolatu cynamonowego! Z powodzeniem możesz stosować go  w pielęgnacji włosów i skóry głowy – przyspieszy porost włosów i zadziała przeciwłupieżowo.

Otrzymywany jest w procesie destylacji parą wodną kory cynamonowca cejlońskiego z uprawy ekologicznej. Charakteryzuje go głęboki, korzenny i intensywny zapach cynamonu. W chłodne, jesienne i zimowe wieczory otul się tym zapachem i spryskaj nim całe ciało.

Używaj go w naturalnej pielęgnacji:

  • samodzielnie, jako tonik do twarzy, szyi i dekoltu,
  • jako składnik kosmetyków do cery trądzikowej, tłustej, mieszanej – w maskach, tonikach, kremach, serum,
  • w kosmetykach o działaniu antycellulitowym - maskach, okładach, balsamach,
  • w kosmetykach do włosów tłustych i z łupieżem - płukankach, wcierkach, mgiełkach, szamponach, odżywkach, maskach,
  • do rozrabiania maseczek proszkowych, np. glinkowych lub algowych.

 

8. Hydrolat malwowy, Mydłostacja - sprawdź

  • Przeznaczenie: Nadaje się do każdego rodzaju cery - nawet wrażliwej i alergicznej. Polecam go szczególnie skórze bardzo suchej, odwodnionej, dojrzałej, szarej i zmęczonej, która szybko traci wodę oraz młodzieńczej - ze względu na jego właściwości przeciwzapalne! Wybierz go, jeśli Twojej skórze potrzeba porządnej dawki nawilżenia.

  • Działanie: Hydrolat malwowy intensywnie nawilżona i zabezpieczona przed utratą wilgoci. Pozostawia skórę miękką, ukojoną, zregenerowaną, elastyczną i ujędrnioną. Łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia, przyspiesza gojenie i regeneruje. Działa też antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Hydrolat z kwiatów dzikiej malwy to król wśród emolientów! Zawartość śluzów sprawia, że na skórze pozostaje delikatna warstwa ochronna zapobiegająca utracie wilgoci, przez co nasza skóra jest cały czas w optymalnym stanie nawilżenia. Jego kwiatowy zapach relaksuje i koi zmysły.

Naturalny hydrolat malwowy zawiera znaczne ilości substancji śluzowych, garbniki, flawonoidy, fitosterole, cukry (ramnozę, galaktozę), kwasy organiczne, pektyny (kwas galakturonowy, kwas glikuronowy), witaminę C, witaminy z grupy B, dużą ilość minerałów i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Hydrolat z dzikiej malwy stosowany regularnie wspomaga tworzenie się elastyny, dzięki czemu skóra zachowuje jędrność i elastyczność. Hydrolat ten ma również potwierdzone działanie przeciwzapalne, a poprzez wysoki udział flawonoidów i antocyjanów skutecznie łagodzi i koi podrażnienia skóry, pozostawiając miłe uczucie świeżości.

 

9. Hydrolat Manuka, ASOA - sprawdź

  • Przeznaczenie: Szukasz produktu, który sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, problematycznej czy trądzikowej? Hydrolat manuka będzie świetnym wyborem! Dobrze zadziała również w przypadku skóry dojrzałej.

  • Działanie: Hydrolat manuka posiada właściwości kojące, łagodzące, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wysoko antyseptyczne. Działa ściągająco, przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Mineralizuje, tonizuje i odświeża.

Krzewy manuka nazywane drzewem życia są symbolem Nowej Zelandii. Ich cechą charakterystyczną są białe, pięciopłatkowe kwiaty przypominające kształtem gwiazdę.  

 

10. Hydrolat Drzewo herbaciane, ASOA - sprawdź

  • Przeznaczenie: Dedykowany jest do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej oraz problematycznej. Sprawdzi się idealnie do skóry z problemami typu trądzik, łojotok, łupież. Jeśli Twoja skóra jest zanieczyszczona, koniecznie zapoznaj się z bliżej z hydrolatem z drzewa herbacianego. 

  • Działanie: Hydrolat z drzewa herbacianego działa przede wszystkim antybakteryjnie i antyseptycznie. Doskonale osusza i dezynfekuje problematyczne miejsca na skórze. Ogranicza powstawanie nowych wykwitów poprzez normalizację pracy gruczołów łojowych. Hydrolat działa również przeciwbólowo, przeciwświądowo, ściągająco na pory skóry i ogólnie regenerująco. Zapobiega zakażeniom i równocześnie przyśpiesza gojenie i procesy regeneracji naskórka. Dodatkowo mineralizuje, tonizuje i odświeża skórę.

Aktywny hydrolat z drzewa herbacianego to prawdziwy pogromca wyprysków i niedoskonałości! Ma przyjemną ziołową nutę zapachową.

Hydrolat z drzewa herbacianego otrzymywany w procesie destylacji gałązek szczytowych drzewka herbacianego Melaleuca alternifolia. Ma podobne zastosowanie jak olejek eteryczny, który powstaje w tym samym procesie.

Dzięki temu kosmetykowi już nie musisz rozcieńczać olejku z drzewa herbacianego, by móc go użyć bezpośrednio na skórę! Wystarczy, że zwilżysz twarz mgiełką hydrolatu, tuż po dokładnym oczyszczeniu skóry. To bardzo wygodne.

 

Jak stosować hydrolaty w codziennej pielęgnacji?

Hydrolat roślinny to kosmetyk o wielu zastosowaniach. Jak możesz go wykorzystać?

  • W codziennej pielęgnacji jako tonik/mgiełkę do twarzy: świetnie przywróci odpowiednie pH skórze. Sprawdza się jako tonik do twarzy, zwłaszcza po wieczornym demakijażu i oczyszczaniu skóry - przed nałożeniem kolejnych kroków w pielęgnacji oraz przy porannej pielęgnacji - przed makijażem.
  • Wzbogacając krem bezpośrednio przed użyciem.
  • Do demakijażu – użyj hydrolatu do przemycia twarzy i oczu, poradzi sobie nawet z trwałym makijażem.
  • Jako dodatek do regenerująco-kojących maseczek na twarz: zamiast zwykłej wody dodaj hydrolat do dowolnej glinki lub sypkiej maseczki algowej tak, by uzyskać odpowiednią konsystencję kosmetyku - gęstą pastę.
  • Podczas relaksującej kąpieli: dodaj kilka łyżek hydrolatu do kąpieli, a w połączeniu z ciepłą wodą doskonale zrelaksuje, złagodzi podrażnienia skóry, szczególnie te powstałe przy depilacji.
  • W pielęgnacji włosów: porcję odżywki czy szamponu wzbogać odrobioną hydrolatu bezpośrednio przed użyciem; w efekcie włosy będą zmiękczone i odzyskają blask
  • Jako odświeżającą mgiełkę do całego ciała w ciepłe, letnie dni.
  • W aromaterapii - relaksacyjnie: hydrolat truskawkowy, waniliowy, malinowy czy lawendowy relaksują, odprężają, koją umysł i ciało, a także dodają energii.

Hydrolat dobierz do swojego rodzaju skóry i jej potrzeb. Przechowuj go w łazienkowej szafce, z dala od źródeł światła.

Więcej przeczytasz w artykule o tonizowaniu >> TUTAJ.

  • Jaki jest Twój ulubiony rodzaj hydrolatu?
  • Który z powyższych wydaje Ci się najbardziej odpowiedni dla Ciebie?
  • A może miałaś już okazję któryś z nich przetestować? Koniecznie podziel się doświadczeniami w komentarzu! :)

Komentarze do wpisu (1)

5 września 2019

czy możliwe żeby hydrolat uczulał ? mam na myśli dokładnie hydrolat malinowy. po spryskaniu twarzy wystąpiło natychmiastowe ściągniecie skóry, lekkie pieczenie i zaczerwienienie całej twarzy. Wcześniej używałam hydrolatu z drzewa herbacianego oraz różanego i nie było podobnej reakcji. Dziwi mnie to bo hydrolat malinowy wydaje się być delikatny, z założenia ma też koić podrażnienia. Nie mam więc pewności skąd taki efekt.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl