Jak odbudować warstwę hydrolipidową? Naturalna kuracja lipidowa dla skóry 10
Jak odbudować warstwę hydrolipidową? Naturalna kuracja lipidowa dla skóry

Jak odbudować warstwę hydrolipidową?
Naturalna kuracja lipidowa dla skóry

 

Twoja skóra każdego dnia narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Brzmi jak oklepane hasło z reklam, ale to bardzo ważna kwestia. Skóra pełni przecież istotne funkcje ochronne − broni organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczym (m.in. bakteriami, wirusami czy grzybami), czynnikami fizycznymi, biologicznymi czy chemicznymi.

Najbardziej powierzchowna powłoka naskórka − płaszcz hydrolipidowy skóry − stanowi izolację pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a organizmem. W dużym skrócie, warstwa hydrolipidowa to niewidzialna bariera chroniąca naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Dodatkowo spełnia ona inne funkcje, np. chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi albo mikroorganizmami. Dlatego ciągle podkreślam, że zdrowa skóra to taka, w której warstwa hydrolipidowa (czyli wodno-tłuszczowa) jest nienaruszona.

Czym dokładnie jest warstwa hydrolipidowa? Jak o nią dbać, żeby mogła dobrze spełniać swoje funkcje? Kiedy warstwa ochronna zostaje osłabiona? I jak możesz ją odbudować i wzmocnić?

 

Czym jest bariera ochronna naskórka?

 

Bariera lipidowa skóry to warstwa ochronna, która zbudowana jest z wody i mieszaniny wielu lipidów, których proporcje i skład zmieniają się wraz z wiekiem czy patologiami skóry. Ta mieszanka tworzy tzw. płaszcz lipidowy.

Na barierę ochronną skóry składają się:

  • białka strukturalne (kolagen, elastyna, fibronektyny, filagryna),
  • wolne kwasy tłuszczowe (WKT),
  • skwalen,
  • naturalny czynnik nawilżający (NMF − natural moisturizing factor),
  • mieszanina endo- i egzogennych lipidów naskórkowych (m.in. ceramidy, cholesterol i jego estry, fosfolipidy, trójglicerydy). Endogenne lipidy są wytworem ciałek lamelarnych warstwy ziarnistej, natomiast egzogenne lipidy pochodzą z dostarczonych skórze lipidów w kosmetykach czy w lekach.

To właśnie odpowiednie proporcje tych tłuszczów oraz pozostałych substancji w składzie naszej warstwy lipidowej pozwalają Ci na skuteczną ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, na które jesteś narażona każdego dnia. Budulec warstwy hydrolipidowej wytwarza na skórze barierę okluzyjną, dzięki czemu naskórek jest odpowiednio nawilżony. To sprawia, że keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka mogą prawidłowo funkcjonować, a korneocyty, czyli martwe komórki naskórka szybko złuszczać.

Dzięki mocnej warstwie hydrolipidowej powierzchnia Twojej skóry posiada odpowiednią ilość nawilżenia i substancji odżywczych, a co za tym idzie - dobrze funkcjonuje jako ochronna struktura. Warstwa hydrolipidowa całkowicie pokrywa powierzchnię skóry, a do jednych z jej najważniejszych zadań należy również pomaganie w utrzymywaniu elastyczności i wilgotności skóry, dzięki czemu jest ona zdrowsza i młodsza.

 

Płaszcz wodno-lipidowy - znaczenie dla zdrowia skóry

 

  1. Płaszcz lipidowy reguluje gospodarkę wodną, tworząc barierę okluzyjną na naskórku i hamując proces nadmiernej utraty wody przez naskórek. Zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry poprzez regulację przeznaskórkowej utraty wody (TEWL − Trans Epidermal Water Loss). Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego przebiegu wszelkich procesów zachodzących w skórze, dlatego ta rola płaszcza lipidowego jest szczególnie istotna. Niestety, kiedy dochodzi do zaburzeń warstwy hydrolipidowej czy zmniejszenia stężenia lipidów, bariera skóry zostaje osłabiona.
  2. Warstwa ochronna odpowiada za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania substancji do wnętrza skóry. Działanie to dotyczy zarówno składników dobroczynnych - sprawia, że przenikają one do głębi skóry i spełniają swoje właściwości, jak i szkodliwych składników - wówczas zabezpiecza skórę przed wnikaniem w jej strukturę drobnoustrojów (grzybów, bakterii i wirusów) i substancji drażniących
  3. Płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV.
  4. Bariera lipidowa wpływa na elastyczność skóry. Dzięki temu jest ona miękka, sprężysta, jędrna i gładka.

 

Czy wiesz w jakim stanie jest fizjologiczna warstwa lipidowa Twojej skóry?

Płaszcz hydrolipidowy to podstawowa ochrona Twojej skóry. Czy wiesz w jakiej formie jest Twoja warstwa hydrolipidowa, który jest podstawą zdrowej i pięknej skóry? Jeśli jest osłabiona, zniszczona i jej funkcje ochronne zaburzone - zaostrzeniu ulegają wszystkie problemy skórne. Odwodnienie, nadwrażliwość, odczyny alergiczne, trądzik, zanieczyszczenia, ale również zmarszczki i przebarwienia.

Często zmieniasz swoją pielęgnację w poszukiwaniu idealnego kosmetyku, który rozwiąże wszystkie problemy i poprawi wygląd i stan Twojej skóry? Nie tędy droga!

W wielu przypadkach okazuje się, że najpierw należy odbudować płaszcz hydrolipidowy i przywrócić skórze utraconą równowagę. Jak się przekonać czy ten problem dotyczy właśnie Ciebie? Zrób prosty domowy test stanu warstwy lipidowej.

 

Domowy test stanu warstwy lipidowej w 5 krokach

 

  1. Wieczorem przed snem oczyść skórę twarzy jak zwykle, najlepiej łagodnym preparatem myjącym bez zawartości mydła i alkoholu.
  2. Obserwuj reakcję skóry od razu po oczyszczaniu, a także po 15 i 30 minutach. Określ, czy skóra jest zaczerwieniona, swędząca, piekąca, ściągnięta i wysuszona czy może ukojona, a zmiany wyciszone?
  3. Nie aplikuj na noc żadnego kosmetyku - toniku, serum, ani kremu.
  4. Rano po przebudzeniu, zanim umyjesz twarz, ponownie dokonaj dokładnej analizy stanu skóry, najlepiej w powiększeniu z użyciem lusterka.
  5. Określ, czy skóra jest czerwona, podrażniona, lub odczuwasz dyskomfort. Oceń, czy skóra jest sucha, ściągnięta, a może ściągnięta z jednoczesnym przetłuszczeniem?

Jeśli Twoja skóra jest choć trochę ściągnięta, sucha i odczuwasz dyskomfort po oczyszczaniu - potrzebujesz WZMOCNIENIA warstwy hydrolipidowej.

Jeśli o poranku nadal odczuwasz suchość, ściągnięcie i dyskomfort - konieczna jest ODBUDOWA warstwy hydrolipidowej.

 

Przyczyny osłabienia warstwy lipidowej skóry

 

A teraz dochodzimy do źródła problemu. Najczęściej do osłabienia płaszcza lipidowego naskórka dochodzi poprzez nieodpowiednią, zbyt agresywną pielęgnację oraz niekorzystne czynniki zewnętrzne, na które jesteś narażona każdego dnia.

Czynniki wywołujące naruszenie płaszcza lipidowego i utratę lipidów:

  • nadmierne peelingowanie i złuszczanie naskórka,
  • tarcie skóry twarzy szorstkim ręcznikiem,
  • mycie mydłem i demakijaż preparatami wysuszającymi skórę,
  • ekspozycja na działanie słońca (promieniowanie UV), wody, suchego i gorącego powietrza, a także niskich temperatur, mrozu czy wiatru.

Nawet przy skórze tłustej i mieszanej nie powinnać używać kosmetyków silnie wysuszających i drażniących - z alkoholem, mydłem, mocnymi detergentami, SLS w składzie.

Czynniki te naruszają warstwę lipidową skóry, co powoduje ucieczkę wody z naskórka. Przez to skóra staje się sucha, szorstka, podrażniona  i wrażliwa. Z tego powodu nie jest ona w stanie należycie pełnić swoich funkcji ochronnych. Dlatego tak ważne jest, byś osłabioną warstwę lipidową naskórka odbudowała i wzmacniała na działanie czynników zewnętrznych przy pomocy odpowiednich, naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jesteś ciekawa jak odbudować tę ochronną warstwę? Jakich składników dostarczyć i jakie konkretne kosmetyki wprowadzić do codziennej pielęgnacji wzmacniającej? Poniżej podaję Ci kilka wskazówek na regenerację i wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry.

 

Naturalna kuracja lipidowa dla skóry.
Wzmacniająca pielęgnacja skóry krok po kroku.

 

W momencie, gdy skóra traci swoją równowagę hydrolipidową, Twoim zadaniem jest dostarczenie jej w codziennej pielęgnacji takich składników, które pozwolą przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Warstwy lipidowej naskórka nie odbudujesz jednak poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających. A właśnie tak zazwyczaj działamy, kiedy zauważamy przesuszenie i podrażnienie skóry.

W tym przypadku bardzo ważne jest, żeby barierę lipidową wspomagać od zewnątrz i stosować odpowiednie kosmetyki odbudowujące płaszcz ochronny. Czyli jakie?

Do kuracji lipidowej skóry sprawdzą się przede wszystkim kosmetyki, których skład bogaty jest w odpowiednie substancje tłuszczowe (lipidy), substancje odżywcze, substancje ochronne czy witaminy.

 

Lista kosmetyków naturalnych wzmacniających ochronną warstwę hydrolipidową skóry

  • Demakijaż i oczyszczanie skóry. Do codziennego oczyszczania skóry twarzy używaj produktów myjących z dobrym, delikatnym składem, które nie podrażniają i nie posiadają w swoim składzie mydła. Mydło to składnik, który co prawda pozwala skutecznie usuwać makijaż i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, bo doskonale łączy się z tłuszczami, ale właśnie dlatego może też "zmywać" niezbędne lipidy i uszkadzać barierę ochronną naskórka. W tym przypadku najodpowiedniejsze będą specjalnie przygotowane preparaty myjące, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też pozostawią na skórze cienką ochronną warstwę tłuszczową np:
    1/ olejki do demakijażu Si Si BeeClochee, Make Me Bio,
    2/ koncentraty emulgujące z olejem lnianym lub z olejem konopnym Polny Warkocz,
    3/ antysmogowa kostka do demakijażu Oreka (cudowna!)
    4/ organiczne mleczko Phenome
    Te kosmetyki nie tylko nie naruszą warstwy ochronnej, ale też uzupełnią poziom lipidów. Więcej o naturalnym i skutecznym demakijażu i oczyszczaniu przeczytasz w osobnym artykule TUTAJ.

  • Tonizowanie. Kolejnym sposobem pielęgnacji skóry pod kątem wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego jest tonizowanie skóry, czyli przywracanie jej naturalnego pH. Może ono zostać zaburzone przez nieodpowiedni demakijaż, zbyt intensywne peelingowanie lub stosowanie agresywnych środków myjących. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywróci skórze odpowiedni odczyn i usprawni pracę płaszcza lipidowego. Więcej na temat naturalnego tonizowanie skóry przeczytasz w osobnym wpisie TUTAJ.
    1/ hydrolat rokitnikowy Republika Mydła
    2/ łagodzący tonik antyoksydacyjny Clochee
    3/ hydrolat różany, herbaciany i z czarnego bzu MydłoStacja
    3/ kojąca esencja tonizująca z czerwonym makiem Polny Warkocz
    4/ nawilżająca esencja tonizująca z mleczkiem pszczelim Polny Warkocz
  • Oleje roślinne lub serum olejowe. Niezwykle ważne w pielęgnacji KAŻDEGO TYPU SKÓRY są oleje (wspomniane już wyżej, jako istotny składnik preparatów do oczyszczania), które fizjologicznie bytują na Twojej skórze. Każdy rodzaj skóry potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Niezwykle ciekawe jest to, że oleje roślinne wnikają w skórę, ulegają w niej przekształceniom i uwalniają kwasy tłuszczowe. Czyli nałożone poprawnie od razu wzmacniają barierę hydro-lipidową skóry! Oleje roślinne dobrze wprowadzone do pielęgnacji potrafią uporać się z łuszczącymi się skórkami, wrażliwością skóry, rumieniem, suchością, zmarszczkami oraz najważniejsze - rozregulowaną pracą gruczołów łojowych.
    1/ booster Bakuchiol Szmaragdowe Żuki - naturalna roślinna esencja superodżywcza
    2/ serum wygładzające BioUP z 4% witaminą C, różą, maliną i granatem
    3/ esencja Róża Wschodu MydłoStacja - malwa, róża, żeń-szeń, alginat i kwas hialuronowy
    4/ serum Trzech Sióstr MydłoStacja - malina, morela, marakuja, koenzym Q10, lipoglicyna i kwas alfa-liponowy
    5/ serum rozświetlające Dzika Róża IOSSI - witamina C i E, dzika róża, jojoba, ogórecznik, rokitnik, pszenica i owies
    6/ serum Rewitalizacja ASOA - retinol (witamina A), marula, awokado, jojoba, pszenica, wiesiołek i nagietek
    7/ serum Róża Malina Ministerstwo Dobrego Mydła z witaminami A, E, C i koenzymem Q10

    Jak wybrać odpowiedni olej do odbudowy i wzmocnienia warstwy hydrolipidowej?

    • Oleje schnące olej konopny, pietruszkowy, z ogórecznika, z wiesiołka, z dzikiej róży, rokitnikowy, malinowy, truskawkowy, jeżynowy, z granatu, z porzeczki, z ogórka, z czarnuszki, z ostropestu, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, lniany, z maku polnego, jojoba, tamanu, z drzewa herbacianego, z baobabu, perilla (pachnotka), z nasion chia, z zielonej kawy. Te oleje szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy - nadają się też pod makijaż. Oleje schnące są idealne do cery tłustej, trądzikowej, łojotokowej, tłustej odwodnionej, problematycznej, z zaskórnikami, ze zmarszczkami, a nawet z rumieniem i naczynkami.
    • Oleje półschnące - olej arganowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z pestek śliwki, z opuncji figowej, z orzechów arachidowych, z krokosza barwierskiego, bawełniany, sezamowy, słonecznikowy, rzepakowy, masło shea, masło kakaowe. Oleje półschnące są odpowiednie do skóry mieszanej, suchej, odwodnionej, dojrzałej, ale bez tendencji do zaskórników, krost i „zapychania się” skóry.
    • Oleje nieschnące - olej awokado, makadamia, kokosowy, rycynowy, rzepakowy, marula, ryżowy, z orzechów laskowych, z orzechów włoskich, z pestek brzoskwini, z pestek dyni, neem (z miodli indyjskiej), oliwa z oliwek. Oleje schnące sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej, wiotkiej i dojrzałej, koniecznie bez skłonności do zaskórników. Stosowanie tych olejów w pielęgnacji twarzy jest dość ryzykowne, trzeba doskonale określić swój typ cery, by używać ich codziennie.

    Oleje roślinne warto też łączyć z kwasem hialuronowym lub odpowiednim do typu cery kremem, w celu zwiększenia ich właściwości nawilżających i przenikających.

    Do dobroczynnych substancji, które warto włączyć w odbudowę warstwy hydrolipidowej należą również: skwalan, hydromanil, kwasy AHA, woski, lanolina, alkohole tłuszczowe, które budują film lipidowy na powierzchni naskórka, a także ceramidy i kwasy tłuszczowe (wnikają w warstwę międzykomórkową lipidów).

  • Naturalny krem do twarzy. Stosowanie odpowiedniego kremu do twarzy to w przypadku odbudowy warstwy ochronnej naskórka bardzo istotny etap pielęgnacji. W tym celu niezbędny będzie odpowiedni, naturalny krem, którego skład powstał na bazie lipidów - olejów lub tłuszczów, które pomogą  Ci skutecznie uzupełnić poziom lipidów w skórze i odbudować naruszoną barierę hydrolipidową naskórka, by natłuścić skórę, zmiękczyć ją i zregenerować.

    Jednocześnie pamiętaj, że krem ma tu na celu nie tylko natłuścić skórę, ale stworzyć osłonę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz, ciepłe powietrze). Taki efekt zagwarantują Ci kremy do twarzy, których skład został oparty m. in. na masłach i olejach roślinnych. Nie możesz jednak zapominać o tym, by w składzie kremu znalazły się również substancje, które zniwelują problem zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia, towarzyszący osłabieniu i odwodnieniu skóry. Krem odbudowujący płaszcz lipidowy uzupełnia i chroni warstwę lipidową naskórka, wzmacnia i nawadnia skórę. Pamiętaj, by wybrany krem do twarzy stosować regularnie rano i wieczorem - tylko w ten sposób masz szansę na rzeczywistą odbudowę płaszcza ochronnego skóry. Warto zwrócić uwagę naturalne kremy, pełne dobrej jakości olejów, maseł i ekstraktów roślinnych:
    1/ cudowny krem rokitnikowy Sunny Touch z Republiki Mydła i jego odpowiednik do skóry problematycznej - pietruszkowy Green Touch,
    2/ konfitura Róża Malina z Ministerstwa Dobrego Mydła,
    3/ surowe mazidła Papilio Naturals: różane i śliwkowe
    4/ gęste mazidła na bazie masła shea Polny Warkocz - konopne, z polnym makiem, z kiełkami pszenicy i skrzypem polnym
    5/ krem do skóry suchej Multi MSO i krem do skóry mieszanej, tłustej i problematycznej Odżywcza Goja marki ASOA
    6/ krem do skóry suchej Aksamitna Róża, krem do skóry mieszanej i tłustej Naffi marki IOSSI
    7/ krem Regenerująca Malina Mokosh
    8/ kremy organiczne Phenome: ochronny Luminousodżywczy Bedazzled i odmładzający Rejuvenating.

  • Naturalne maski do twarzy. Bardzo ważne jest regularne odżywianie skóry poprzez nakładanie maseczek, bogatych w cenne składniki odżywcze (minerały, witaminy czy pierwiastki). Wprowadź rytuał nakładania maseczki przynajmniej 2 razy w tygodniu, a efekt zdrowej i odżywionej skóry na pewno pozytywnie Cię zaskoczy! Polecam tu szczególnie kilka fajnych masek z naturalnym składem:
    1/ peel-maseczka Owocowe Podróże z ekstraktem z granatu i żeń-szenia z manufaktury MydłoStacja,
    2/ maseczki Ajeden: kojąco-wyciszająca i antyoksydacyjna z witaminami
    3/ organiczne maseczki Phenome - rozświetlająca owocowaodmładzająca kwiatowa i kojąca różana
    4/ kremowe maseczki glinkowe ASOA - czerwona, fioletowa i niebieska,

  • Całoroczna ochrona UV. To najczęściej pomijany krok prawidłowej pielęgnacji twarzy. Jeśli zależy Ci na zdrowiu skóry, koniecznie stosuj kremy przeciwsłoneczne z bezpiecznymi, mineralnymi filtrami, by ochronić skórę nie tylko przed promieniowaniem UVB, odpowiadającym za oparzenia słoneczne, ale przede wszystkim przed promieniowaniem UVA - to ono jest głównym, które dociera do nas i szkodzi skórze - uszkadza włókna kolagenowe w skórze, narusza barierę hydrolipidową i przyspiesza procesy starzenia. Polecam Ci kilka moich ulubionych kremów BB, które dzięki dodatkowi pigmentu, spełniają rolę podkładu koloryzującego i zastępują mi na co dzień makijaż:
    1/ krem rozświetlający SPF 30 do skóry suchej i wrażliwej Clochee
    2/ krem matujący SPF 50 do skóry tłustej i problematycznej Clochee
    3/ krem Sunny Day SPF 30 - malina, czereśnia, borówka i granat ASOA
    4/ krem Sunny Day SPF 15 - brzoskwinia, nagietek i jagody acai ASOA

 

Powyższe wskazówki pielęgnacyjne pomogą Ci zadbać o skórę, pod kątem troski o płaszcz lipidowy. Daj koniecznie znać w jakim stanie jest warstwa ochronna Twojej skóry i które z wymienionych olejów i kosmetyków stosujesz do jej odbudowy i wzmocnienia.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania dotyczące pielęgnacji odbudowującej i wzmacniającej warstwę lipidową - pisz śmiało w komentarzach :)

Troska o skórę z uwzględnieniem warstwy ochronnej jest szczególnie istotna. Pomaga usprawnić funkcje płaszcza hydrolipidowego i sprawia, że przebiegają one prawidłowo. Dzięki temu, skóra jest zadbana, zdrowa i wykazuje dobrą kondycję. Jest miękka, sprężysta, dobrze nawilżona i skutecznie chroniona przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Komentarze do wpisu (10)

3 maja 2020

Wowww

28 maja 2020

O, super artykuł! Widzę, że muszę mieć oleje i krem, moja pielęgnacja jest tylko nawilżająca, a twarz piecze i czerwona ciągle. Dzięki :)

2 sierpnia 2020

Moja siostra zniszczyła sobie skórę retinolem, stosowała go bez konsultacji z kosmetyczką, nakładała go nawet 2 razy dziennie, potem stosowała płyn na bazie spirytusu. Do tej pory, a minęło parę miesięcy, narzeka na napiętą, suchą skórę. Na dodatek ma problem z trądzikiem. Szukam dla niej ratunku. Nikt nie potrafi jej doradzić. Poprawy nie ma.

9 kwietnia 2021

Bardzo pomocny wpis, jednak mam pewne obawy.. Jak powinnam dobrać kosmetyki do pielęgnacji i odbudowy warstwy hydrolipidowej przy cerze naczyniowej, niekoniecznie za miliony monet ?

20 maja 2021

Czy kosmetyki z aloesem nadają się do twarzy z naruszoną barierą hydrolipidową?

21 maja 2021

Bardzo przydatny artykuł. Mam pytanie, czy używając serum olejowego, mogę wcześniej działać na skórę produktami z kwasami? Czy te dwa składniki się nie wykluczają? Mam tu na myśli dokładnie tonik 2% BHA

23 maja 2021

Cześć! Mam prawie 24 lata, a dopiero zaczynam swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją. Nie znam się na tym kompletnie i potrzebuję kogoś kto mógłby mnie chociaż trochę nakierować. Moja skóra jest dość cienka, widać żyłki i pajączki. W ciągu dnia nadmiernie się przetłuszcza i lubi się zapychać szczególnie w okolicach nosa i brody. Ale są momenty gdy jest wysuszona i schodzi mi skóra w kącikach nosa czy ust. Pryszcze ropne pojawiają się rzadko, ale jest dość sporo podskórnych grudek. Aktualnie do demakijażu używam chusteczek Himalaya Puryfying Neem (pewnie nie jest to najlepszy wybór, ale są dość łagodne dla mnie - Nivea za to piecze okrutnie), a następnie myję twarz pianką Iwostin Hydro Sensita. Skóra nie jest przesadnie czerwona, ani nie piecze. Niestety nie wiem co dalej robić. Z góry dziękuję za odpowiedź!

8 września 2021

Mam pytanie dotyczace oleju z drzewa herbacianego i tamanu czy mozna je stosowac codzienie na skore przy tradziku rozowatym ? Czy trzeba je dodac najpierw do innego oleju np.z dzikiej rozy lub jajoba? Mam cere mieszana mega tlusty nos (i tradzik rozowaty w miare opanowany).dziekuje dodam ze uzywalam oleju arganowego i zapychal pory na czole pojawily sie krostki i stad koleje pytanie czy stosujac oleje trzrba tez regularnie stosowac pilingi w moim przypadku kwasowe ( kwas azeslinowy)?

20 sierpnia 2022

Czy krem odżywczy resibo nadaje się do odbudowy bariery?

26 stycznia 2023

Liczę na twoja pomoc ponieważ używając kremu z retinolem (pomimo ze stosowałam 2dni) doprowadziłam moja twarz do stanu podrażnienia. Minęło 6 tyg a ja mam czerwona szczypiący-swędząca twarz , bardzo uczulam wszystkie kobiety aby uważały na ten produkt . Sama mało interesowałam się kosmetykami ponieważ mam skore wrażliwa ze skłonnością di podrażnień Do dziś nie wiem jak mogłam wpaść na taki pomysł bez konsultacji.teraz mam poważny kłopot jak z my sobie poradzic

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl