O kosmetykach naturalnych

Dlaczego kosmetyki naturalne?

 

Skóra jest niezwykłym, największym organem, który wciąż pracuje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną pełni funkcję. Jest doskonałym przewodnikiem, a zarazem zaporą. Dzięki tej barierze chroni nas przed chłodem, wilgocią, mikrobami. Z drugiej strony jednak chłonie niczym gąbka, a codziennie ma kontakt z niezliczoną ilością substancji.

Przypomnij sobie, ilu kosmetyków użyłaś dziś od rana? Jednego, dwóch, a może kilkunastu? Poczucie, że aplikowane kosmetyki pozostają „na zewnątrz” naszego organizmu jest bardziej niż złudne. Ciężko Ci w to uwierzyć? To pomyśl jak działają maści, plastry nikotynowe, czy też antykoncepcyjne.

Obecnie przeciętna kobieta używa kilkunastu produktów kosmetycznych dziennie, finalnie "wcierając" w siebie dziesiątki, a nawet setki składników chemicznych, m. in. sztucznych konserwantów, barwników, substancji zapachowych, parabenów, PEG-ów, SLS, SLES, silikonów i substancji ropopochodnych.

Około 60% tego, co stosujesz na skórę, dostaje się do krwioobiegu, wpływa nawet na rozwój płodu i przenika do mleka matki. Dlatego tak ważny jest wybór naturalnych kosmetyków, w szczególności dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Produkcja kosmetyków na skalę globalną wymusiła masowe stosowanie syntetycznych zamienników naturalnych składników, które są znacząco tańsze i szybsze w pozyskaniu. Szokującym jest, iż większość z nich jest szkodliwa dla naszego organizmu, powodując wypryski i ciągłe stany trądzikowe, łupież, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, potencji, problemy z zajściem w ciąże i jej utrzymaniem, zaburzenia hormonalne a nawet zachorowania na raka.

Znalezienie prawdziwie naturalnego, bezpiecznego kosmetyku stanowi nie lada wyzwanie. Wielu producentów deklaruje naturalne pochodzenie składników swoich produktów, jednak gdy dokładnie przyjrzymy się ich recepturom okaże się, że poza śladowymi ilościami nieaktywnych wyciągów roślinnych, ich skład bazuje głównie na syntetycznych wypełniaczach i konserwantach, stanowiących zagrożenie dla naszej skóry.

Według badań Breast Cancer Fund (www.breastcancerfund.org) amerykańskiej fundacji na rzecz walki z rakiem piersi, codziennie wchłaniamy średnio 75 miligramów związków chemicznych, z czego 25 mg pochodzi z żywności, a aż 50 mg z kosmetyków – to najlepszy dowód na to, jak doskonałym przewodnikiem wszelkich substancji jest nasza skóra. Wiele z substancji zawartych w kosmetykach konwencjonalnych może powodować różnego rodzaju podrażnienia i stany zapalne skóry, a ostatecznie szkodzić naszemu zdrowiu, przenikając do krwi i akumulując się w tkankach.

Natura wie, co jest dla nas najlepsze. Składniki prawdziwie naturalne, organiczne i ekologiczne są lepiej przyswajalne, bardziej kompatybilne, bliższe naszej skórze. A co najważniejsze - łagodniejsze, skuteczniejsze i bezpieczne.

Skąd wiedzieć, które produkty wybrać? Z pomocą przychodzą nam niezależne międzynarodowe organizacje certyfikujące, których symbole umieszczane na opakowaniach oficjalnie gwarantują nam najwyższą jakość i bezpieczeństwo.
Ale uwaga! Producenci mają prawo umieszczania na opakowaniu logo danego certyfikatu, pomimo tego, że certyfikowany jest zaledwie jeden z jego składników, do tego występujący w śladowych ilościach. Dlatego, oprócz samego logo, szukajmy także oznaczenia udziału procentowego certyfikowanych składników.

Kosmetyki naturalne i organiczne działają inaczej niż tradycyjne produkty. Ich rolą jest pełne odnowienie, oczyszczenie z toksyn, dotlenienie i regeneracja skóry, tak aby uzyskać efekt równowagi.Zaufaj mądrości natury i w bezpieczny sposób odżywiaj skórę tym, co najlepsze. Odwdzięczy Ci się za to zdrowym wyglądem.

W kosmetykach prawdziwie naturalnych nie znajdziesz:

 • PARABENÓW (Methylo- Propylo- Butylo- i Ethylo- paraben) stosowanych jako chemiczne konserwanty. Mogą być przyczyną alergii, długotrwale drażnią skórę, wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy działając estrogennie.
 • Laurylosiarczanów sodu, w skrócie SLS, SLES (Sodium Laureth/yl Sulfate)  bardzo popularny i zarazem bardzo agresywny detergent. Odtłuszczają, pienią i myją, a „przy okazji” przesuszają, podrażniają, niszczą naturalną warstwę lipidową skóry.
 • OLEI MINERALNYCH, PARAFINY, WAZELINY produktów destylacji ropy naftowej. Dających natychmiastowe uczucie “nawilżenia”, a faktycznie zatykających pory i hamujących metabolizm skóry, przyspieszający jej starzenie, a także sprzyjających rozwojowi bakterii beztlenowych będących częstą przyczyną przewlekłego trądziku.
 • SILIKONÓW
 • SYNTETYCZNYCH BARWNIKÓW jednych z najbardziej zbędnych substancji w kosmetykach, powodujących podrażnienia, alergie i egzemy.
 • SYNTETYCZNYCH SUBSTANCJI ZAPACHOWYCH będących częstą przyczyną alergii i podrażnień skórnych. W kosmetykach naturalnych znajdziesz substancje zapachowe, ale tylko te pochodzące z naturalnych olejów eterycznych.
 • FORMALDEHYDU przy długotrwałym stosowaniu nawet niewielkie dawki mogą powodować przejściowe podrażnienia skóry lub długotrwałe alergie skórne. Formalina przyspiesza proces starzenia się skóry, jak również jest podejrzewana o działania rakotwórcze.
 • GLIKOLI (PEG, PPG) – używanych jako chemicznych emulgatorów
 • SOLI ALUMINIUM
 • LANOLINY
 • CHEMICZNYCH FILTRÓW UV które bardzo łatwo penetrują skórę i po przeniknięciu przez skórę do krwioobiegu zachowują się jak hormony
 • GMO genetycznie modyfikowanych surowców
 • Składników pochodzących od martwych zwierząt. Jedyne składniki odzwierzęce, wchodzące w skład kosmetyków naturalnych, pochodzą zawsze z kontrolowanych upraw organicznych i są to mleko i miód.

Nigdzie na świecie nie ma uregulowań prawnych definiujących kosmetyk naturalny, co skwapliwie wykorzystuje wielu producentów. W efekcie mamy na rynku preparaty, które używają tej nazwy, choć zawierają mniej niż 1% składników pochodzenia naturalnego. Dlatego jedynym wiarygodnym źródłem informacji o naturalności produktu są certyfikaty niezależnych organizacji. Do najbardziej znanych i restrykcyjnych należy Ecocert i Cosmebio.

Od 1991 roku ECOCERT, z siedzibą we Francji, działa jako międzynarodowe, najbardziej cenione, niezależne stowarzyszenie, kontrolujące produkty, pochodzące z upraw organicznych. Organizacja ta restrykcyjnie analizuje sposób produkcji, skład, a nawet opakowania kosmetyków i tekstyliów ekologicznych.

KOSMETYK NATURALNY (natural cosmetic label) - produkt, w którym surowce naturalne stanowią przynajmniej 50% masy produktu i minimum 5% z nich pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych.

KOSMETYK ORGANICZNY (natural and organic cosmetic label) produkt, w którym minimalna ilość zastosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95% jego masy, a co najmniej 10% pochodzi z ekologicznych upraw biologicznych.

Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów (egzekwowane przez Ecocert) to m.in.:

 • zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie (roślinnych i zwierzęcych);
 • zakaz stosowania parabenów, fenoksyetanolu, nanocząstek, silikonu;
 • surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód);
 • zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach;
 • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, np. silikonów, parafiny;
 • rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących;
 • emulgatory PEG są zabronione, jako konserwanty. Dozwolone są jedynie następujące, naturalne substancje: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, salicylowy i ich sole;
 • w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego, rezygnacja z radioaktywnego naświetlania;
 • konieczność zastosowania opakowania o charakterze biodegradowalnym lub przeznaczonym do recyklingu.

Ecocert nadał dotychczas certyfikaty około 1100 kosmetykom, pochodzących od 80 producentów z całego świata.
Więcej informacji o ECOCERT na stronie oficjalnej instytucji: www.ecocert.com

W kosmetykach naturalnych i organicznych często spotykamy się z surowcami pochodzącymi z organicznych upraw Fair Trade, audytowanych i certyfikowanych przez międzynarodowy ruch społeczny, który wspiera rozwój sprawiedliwego handlu w krajach Trzeciego Świata. Fair Trade dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów południa poprzez zapewnienie małym producentom równych szans dostępu do rynków w krajach północy. Więcej informacji na stronie internetowej organizacji: www.fairtradefederation.org

NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH! Logo to informuje, że produkt końcowy ani żaden z jego składników nie był testowany na zwierzętach. Kosmetyk nie zawiera składników z martwych zwierząt, może jednak posiadać w składzie surowce pochodzące od żywych zwierząt jak np. lanolinę, wosk pszczeli, miód, mleko.

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach mogą być oznaczone skrótem BWC – Beauty Without Cruelty oraz hasłami Animal Friendly, Not Tested On Animals. Producenci kosmetyków sami decydują o umieszczeniu na produkcie loga – Nie Testowany Na Zwierzętach. Do organizacji konsumenckich należy weryfikacja czy informacja ta jest prawdziwa.

VEGAN - obecność tego logo na produkcie potwierdza, że żaden ze składników użytych do jego produkcji nie jest pochodzenia zwierzęcego.

Logo BIO lub ECO, nadawane przez organizację COSMEBIO. Aby kosmetyk został uznany za ekologiczny musi zawierać 95% składników naturalnych, pochodzenia naturalnego lub pochodzących z upraw ekologicznych. Minimum 95% surowców pochodzenia roślinnego musi pochodzić z rolnictwa ekologicznego. Pozostałe wymogi są tożsame z wymaganiami dla produktu ekologicznego dla certyfikatów ECOCERT.

Więcej informacji o certyfikacje COSMEBIO na stronie instytucji: www.cosmebio.org

 


 Jeśli chcesz zapytać o produkty, zamówienie, zwrot czy reklamację - skontaktuj się z nami

 • poprzez formularz kontaktowy
 • mailowo: biuro@ekopolka.pl
 • telefonicznie: +48509311811
  (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-18:00)

Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje zapytanie najszybciej, jak to możliwe.

 

Podziel się z nami swoimi uwagami, spostrzeżeniami, potrzebami. Cały czas staramy się poszerzać nasz asortyment, usprawniać działania i polepszać jakość usług, abyś była zadowolona i korzystała z produktów dopasowanych na miarę swoich potrzeb :)


Sprawdź, co dzieje się na naszym profilu na FB EkoPolka Drogeria Internetowa i bądź na bieżąco!
A w wolnej chwili zajrzyj na zaplecze EkoPolki na Instagramie @ekopolka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl