Naturalna pielęgnacja skóry atopowej – sprawdzone składniki i polecane kosmetyki dla AZS 0
Naturalna pielęgnacja skóry atopowej i nadwrażliwej – sprawdzone składniki i polecane produkty

Naturalna pielęgnacja skóry atopowej – sprawdzone składniki i polecane kosmetyki dla AZS

 

Tylko nieliczne z nas są szczęśliwymi posiadaczkami skóry bezproblemowej...
Przeważnie jednak codzienna pielęgnacja stawia przed nami liczne wyzwania. Najtrudniej zadbać o dobrą kondycję skóry, kiedy walczymy z nadmierną suchością, podrażnieniami, świądem, egzemą i skłonnością do alergii. Te problemy skórne sprawiają, że wybór produktów do pielęgnacji jest dla nas bardzo ograniczony.

Najczęściej w takich sytuacjach nasza skóra reaguje dobrze tylko na nieliczne składniki, warto więc sięgnąć po sprawdzone preparaty z dobrym składem, które są odpowiednie dla skóry bardzo wymagającej i atopowej - koją bolesną i swędzącą skórę, łagodzą podrażnienia, silnie regenerują i wzmacniają barierę ochronną. To pomoże uniknąć wielu błędów, nieudanych podejść i zakupu kosmetyków, które ostatecznie jesteśmy zmuszone oddać komuś innemu.

Ten artykuł poświęcony jest właśnie pielęgnacji skóry atopowej i wrażliwej. Poznając istotę nadreaktywności skóry, lepiej dobierzesz naturalne kosmetyki z prostym składem, które wspierają skórę w zaburzonym funkcjonowaniu i nie tylko pomagają nie pogorszyć jej stanu, a przede wszystkim sprawiają, że ulegnie on znacznej poprawie.

 

Jeśli na co dzień zmagasz się z podrażnieniami, suchością, zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem i nadreaktywnością skóry, to znaczy że ten wpis może być dla Ciebie bardzo pomocny.

 

Sama od najmłodszych lat zmagam się z alergią pokarmową i oddechową, które niestety dawały wielokrotnie objawy skórne. Spokój i ukojenie dla swędzącej, podrażnionej skóry przyniosły dopiero łagodne kosmetyki do pielęgnacji ciała, pozbawione syntetycznych substancji, oleju parafinowego, PEGów, parabenów, silikonów, sztucznych kompozycji zapachowych. Chętnie podpowiem Ci na  jakie składniki warto zwrócić uwagę i które polskie manufaktury mają w asortymencie delikatne kosmetyki godne Twojej uwagi.

 

Przyczyny i przebieg atopowego zapalenia skóry

 

Atopia to nadmierna i nieprzewidywalna reakcja immunologiczna organizmu na pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt i inne alergeny - reakcja ze strony układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. W ramach atopii mówimy o katarze siennym, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek.

Atopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą, jest uważane za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. W alergologii i dermatologii określa się je jako przewlekłą dermatozę zapalną - choroba ma przebieg wieloletni z okresami zaostrzeń i remisji, czyli okresami kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone.

Działanie substancji drażniących pozbawia skórę bariery ochronnej. Uszkodzenia tej bariery, czyli płaszcza hydrolipidowego, skutkują zmianami zapalnymi i uporczywym, nawrotowym świądem. Objawy ulegają zaostrzeniu również w wyniku stresu emocjonalnego. AZS uznaje się za chorobę psychosomatyczną.

Szacuje się, że tego rodzaju dolegliwość dotyczy już nawet 1/3 populacji. Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u małych dzieci, do 2 roku życia. W późniejszych latach życia ryzyko wystąpienia objawów AZS znacząco maleje. Zdarza się jednak, że objawy chorobowe zaczynają się już we wczesnym okresie dziecięcym i nie ustępują, towarzysząc nam przez całe życie. AZS niewątpliwie ma podłoże genetyczne. Dlatego częste jest współistnienie objawów atopowych typu katar sienny, astma czy zapalenie spojówek. Niejednokrotnie atopia występuje w wywiadzie rodzinnym. 

Pomimo wielu lat badań AZS to choroba wciąż mało znana, nie ma na nią również skutecznego lekarstwa. Jeśli znane są czynniki uczulające, trzeba je wyeliminować z otoczenia lub pokarmów. Jeśli nie uda nam się wyeliminować alergenu, który wywołuje atopię, możemy jedynie zmniejszać i łagodzić nieprzyjemne efekty uboczne jego działania.

 

Podrażniona, nadwrażliwa, przesuszona… 
Charakterystyka skóry atopowej

 

AZS pojawia się jako efekt alergii pokarmowej, wziewnej lub kontaktowej ze współistniejącym defektem bariery skórnej. Skóra osoby chorującej na AZS ma inną budowę niż normalnie – komórki naskórka nie są dostatecznie dojrzałe, brak w niej lipidów i związków wiążących wodę. Dlatego taka skóra szybko ulega przesuszeniu, jest mniej elastyczna, wysoce nadwrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia.

Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są:

 • suchość i związane z nią swędzenie,
 • podrażnienie i zaczerwienienie,
 • łuszczenie się
 • skłonność do powtarzających się bakteryjnych zakażeń skóry.

Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, na nadgarstkach, górnych powierzchniach dłoni, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować także całe ciało.

 

W jaki sposób poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadkażeń bakteryjnych?

 

O sukcesie w łagodzeniu zmian atopowych stanowią prawidłowa pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. W pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Im wcześniej wprowadzimy dobre nawyki higieniczne i zaczniemy regularną aplikację skutecznego i bezpiecznego preparatu, tym większe są szanse na uniknięcie nadkażeń bakteryjnych w obrębie zmian atopowych.

 

9 wskazówek dla atopików:
Na co powinnaś zwrócić uwagę w pielęgnacji skóry atopowej?

 

 1. Korzystaj z ciepłej/letniej kąpieli, nie dłużej niż przez 10-15 minut – najlepiej z dodatkiem odpowiednich naturalnych preparatów nawilżających i natłuszczających. Emulsje i płyny z dobrym składem oraz oleje roślinne, nawilżając i natłuszczając skórę, pomagają dodatkowo kontrolować świąd i pozwalają ograniczyć stosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych. To pozwala dodatkowo zapobiegać namnażaniu bakterii na jej powierzchni. Podrażnienia skórne łagodzi też kąpiel z dodatkiem krochmalu czy soli potasowej. Podatna na przesuszenie skóra nie lubi długich kąpieli w wannie, zwłaszcza w wodzie o wysokiej temperaturze. Kąpiel osoby z atopią skórną powinna trwać średnio 10-15 minut, w zależności od nasilenia stanu zapalnego skóry. Dobrą opcją jest też kąpiel pod prysznicem. Preferowana temperatura wody to 33-34°C.
 2. Delikatnie osuszaj skórę po kąpieli miękkim ręcznikiem bez jej pocierania. Pocieranie skóry atopowej ręcznikiem może przyczyniać się do zaostrzenia objawów chorobowych, dlatego po kąpieli wskazane jest delikatne osuszanie skóry w sposób, który nie spowoduje podrażnień.
 3. Dwa razy dziennie silnie natłuszczaj skórę. Wśród używanych codziennie preparatów pielęgnujących nie może zabraknąć środka, który wzmocni naturalną barierę naskórkową i zahamuje utratę wody przez skórę. Stosuj więc regularnie na całą skórę odpowiedni preparat z zawartością składników silnie natłuszczających, odżywczych i regenerujących. Skóra wymagająca szczególnego nawilżenia potrzebuje co najmniej dwukrotnego smarowania w ciągu dnia, w tym koniecznie po myciu.
 4. Unikaj syntetycznych składników w kosmetykach - drogeryjne, zapachowe kosmetyki do pielęgnacji i mycia ciała zawierają wiele sztucznych, drażniących substancji, jak parabeny, silikony, PEGi. Dlatego warto zrezygnować z nich na rzecz łagodnych, bezzapachowych preparatów myjących i nawilżających.
 5. Stosuj naturalne emolienty – składniki roślinne o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry i chronią skórę atopową przed działaniem czynników drażniących. Do natłuszczania skóry nadają się łagodne kremy, zawierające lanolinę, olej konopny, olej lniany czy oliwę z oliwek.
 6. Nawilżaj powietrze – to ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy skóra przesusza się jeszcze szybciej. Optymalny poziom to 45-55%, jednak nie więcej gdyż wtedy zachodzi ryzyko namnażania się pleśni i szkodliwych roztoczy. Warto skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest nawilżacz z funkcją pomiaru wilgotności.
 7. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczeń, w których przebywasz – skóra atopowa nie lubi być spocona i przegrzana, co jest szczególnie trudne latem. Pomocny może być na przykład hydrolat z malwy czy sok aloesowy trzymany w lodówce, którym spryskasz skórę.
 8. Unikaj czynników drażniących:
  • nie używaj ubrań wełnianych, szorstkich, z syntetycznych materiałów - zastąp je bawełnianymi i lnianymi, luźnymi, przepuszczającymi powietrze
  • zwróć uwagę na bieliznę pościelową - najprzyjemniejsza dla skóry atopowej jest pościel lniana
  • pierz odzież w odpowiednich, delikatnych środkach i obficie płucz
  • usuń z mieszkania dywany, firany i tapicerowane meble, gromadzące kurz
  • unikaj bliskiego kontaktu ze zwierzętami i ich obecności w swoim domu ze względu na ryzyko kontaktu z alergizującą sierścią
  • unikaj sytuacji stresogennych mogących nasilać symptomy AZS
  • wyeliminuj przetworzoną żywność, wzmacniacze smaku i konserwanty z pożywienia
 9. Niezwłoczne lecz infekcje grzybiczne i bakteryjne, które mogą zaostrzać objawy AZS. Dla uzyskania optymalnego efektu leczniczego maści i inne produkty do miejscowego stosowania aplikuj na umytą i nie do końca osuszoną skórę.

 

Składniki i kosmetyki pomocne w pielęgnacji skóry atopowej

 

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej powinny mieć prosty, a przy tym silnie nawilżający skład, tak by mieć zdolność przenikania do warstwy lipidowej naskórka i tworzenia bariery ochronnej. Pozwoli to zapobiegać nadmiernej utracie wody, a co za tym idzie zniweluje uporczywe swędzenie spowodowane przesuszeniem. Aplikację takiego preparatu warto powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia, ponieważ działanie tego typu produktów utrzymuje się do kilku godzin. Należy aplikować je cienką warstwą, nie pocierając przy tym skóry.

W ich składzie powinny znajdować się substancje takie jak:

 • ceramidy – regenerują ubytki obecne w strukturze skóry,
 • NMF – naturalny czynnik nawilżający - nadaje skórze odpowiednią miękkość i elastyczność,
 • lipidy – odbudowują ubytki w obrębie sebum - naturalnej wydzieliny skóry.

 

W kosmetykach naturalnych szukaj następujących składników aktywnych:

 • olej z konopi siewnej - olej konopny uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych olejów, używanych przy problemach skórnych. Zawiera idealną proporcję niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) do nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT). Łagodzi podrażnienia i świąd, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz łuszczeniu się skóry.
 • olej z ogórecznika - to niezastąpione źródło wyjątkowego kwasu gamma-linolenowego GLA, którego niedobór w skórze przyczynia się do jej drastycznego starzenia, suchości i utraty jędrności. Olej z ogórecznika używany jest w stanach zapalnych skóry i obrzęku, wpływa na wzmocnienie bariery lipidowej skóry, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Zwiększa przepływ krwi poprawiając jej dotlenienie i odżywienie. Posiada właściwości regenerujące, chroni skórę przed infekcjami, spowalnia proces starzenia się skóry.
 • olej z wiesiołka - zawiera duże ilości kwasu linolowego, kwasu gammalinolenowego (GLA), kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Olej z wiesiołka stosowany jest zarówno przy skórze suchej, łuszczącej się, atopowej, wrażliwej, dojrzałej. Utrzymuje wilgotność, chroni przed wysuszeniem, regeneruje, łagodzi swędzenie, likwiduje stany zapalne. Ma kolosalne znaczenie w pielęgnacji różnego rodzaju dolegliwości skórnych, jak sucha skóra, podrażnienia, egzema, wypryski, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre rodzaje łuszczycy itp.
 • olej jojoba - należy do grupy płynnych wosków. Zawiera fitosterole, dużo witaminy A (wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry), witaminę E (przyspiesza regenerację skóry i spowalnia jej starzenie się), witaminę F (działa immunostymulująco na skórę). Płynne estry woskowe jojoby budową są zbliżone do sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Olej ten łatwo wchłania się przez skórę, wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, co zapobiega wysuszeniu skóry.
 • olej lniany - zawiera niezwykle dużą liczbę naturalnych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami, a także nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak: linolenowy (omega-3) i linolowy (omega-6), oleinowy (omega-9) oraz witaminy: A, D, E i K. Olej lniany przyspiesza regenerację skóry.
 • olej ze słodkich migdałów - jest bardzo dobrym emolientem, tj. wygładza, nawilża i zabezpiecza skórę. Zawiera witaminę A, a także witaminy D i E. Dodatkowo posiada również kwasy tłuszczowe nienasycone: oleinowy i linolowy. Ma bardzo wysokie zdolności nawilżania, szczególnie jeśli jest stosowany systematycznie. Polecany jest do skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. 
 • olej ryżowy - zatrzymuje wilgoć, nawilża, delikatnie pielęgnuje skórę. pozyskiwany z wierzchniej warstwy ryżu, czyli otrąb ryżowych. Bogaty jest w fitosterole, tokoferole i tokotrienole (czyli witaminę E), oraz dużą dawkę oryzanolu. Gamma oryzanol, silny antyoksydant, kompleks o szerokim spektrum działania. Działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco i łagodząco na zmiany skórne;
 • olej szafranowyzłoto wśród olejów. Zawiera ponad 70% kwasu linolowego, który musi zostać dostarczany z zewnątrz - nasz organizm nie potrafi go sam syntezować. Olej ten odpowiada za prawidłowe nawilżenie i regenerację skóry. Idealnie sprawdza się przy cerze problematycznej, odwodnionej, czy dojrzałej;
 • olej bawełniany - mleczko z bawełny zawiera wysoką dawkę antyoksydantów oraz witaminy E. Bogaty profil kwasów tłuszczowych: linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz kwas alfa-linolenowy, który pełni ważną rolę w gospodarce lipidowej oraz ochronnej płaszcza lipidowego skóry;
 • olej brzoskwiniowy - znany jako perska śliwka. Bogaty jest w kwas oleinowy, który odbudowuje płaszcz lipidowy oraz zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry. Zmiękcza naskórek, działa ochronnie, poprawia kondycję zmęczonej cery oraz delikatnie rozszerzone pory. Doskonały również do wrażliwej skóry dzieci. 
 • olej z pestek śliwek - nawilża i regeneruje uszkodzoną skórę, koi, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zmiękcza i wygładza. Odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i chroni przed utratą wody. Obok zapachu naturalnego olejku z lawendy nadaje kremowi olejowemu migdałowo-marcepanowy, słodkawy zapach. Jest jadalny. Olej jest pozyskiwany z nasion śliwki domowej Prunus domestica. Ma złoty kolor i piękny marcepanowo-migdałowy zapach. Substancje aktywne: kwas oleinowy, kwas linolowy, witamina E, witaminy B i beta-karoten.
 • olej z nasion meadowfoam MSO - doskonale nawilża i zmiękcza skórę bez pozostawiania uczucia tłustości. Zawiera witaminę A i E oraz unikalny skład kwasów tłuszczowych. Olej MSO jest skutecznym emolientem, a zarazem szybko i dobrze się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu, jak w przypadku pozostałych olejów roślinnych. Znakomicie odżywia i nawilża bardzo suchą skórę, koi i łagodzi uwrażliwioną, przeciwdziała powstawaniu pierwszych oznak jej starzenia, jest skutecznym przeciwutleniaczem.
 • mocznik - działa zmiękczająco tj. rozmiękcza keratynę warstwy rogowej naskórka. Działa również przeciwświądowo. Jest higroskopijny, czyli przyciąga wodę i nie pozwala jej wyparować, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco. Sprawia, że skóra staje się gładka i jędrna. W wyższych koncentracjach 5-10% wykorzystuje się go w terapii łuszczycy i dermatoz.
 • pantenol, czyli prowitamina B5 -  bardzo łatwo wnika w głąb skóry, przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Jest doskonałym remedium na brak elastyczności skóry, podrażnienia, poparzenia posłoneczne, przesuszenie i odwodnienie skóry, łuszczenie się i pękanie, egzemę, świąd oraz AZS. Świetnie wpływa na regenerację skóry, jednocześnie działając przeciwzapalnie, dzięki czemu może być stosowany na rozmaite ranki, oparzenia, podrażnienia. Dodatkowo łagodzi ból i zaczerwienienie.
 • alantoina - działa na skórę regenerująco, ułatwia gojenie ran i podrażnień oraz odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi zaczerwienienie wrażliwej skóry. Ma także działanie nawilżające, wygładza i zmiękcza skórę. Alantoina naturalnie występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostu, jednak z uwagi na duże zapotrzebowanie na tą substancję wytwarzana jest przede wszystkim syntetycznie.
 • wosk pszczeli - zwalcza choroby przesuszonej skóry, nawilża i natłuszcza ją. Dzięki właściwościom antybiotycznym wspomaga gojenie się ran. Zawiera substancje aktywne, m.in. kwas palmitynowy, witamina A.
 • aloes - zawiera ponad 200 składników, w tym większość są to substancje biologicznie czynne. Aloes silnie nawilża skórę, chroni naskórek i wspomaga jego regenerację, działa bakterio- i grzybostatycznie, przeciwzapalnie, likwiduje podrażnienia. Dodatkowo łagodzi reakcje alergiczne i pobudza produkcję kolagenu.
 • masło shea - działa zmiękczająco, natłuszczająco i regenerująco. Dzięki wysokiej zawartości fitosteroli i witaminy E zapobiega łuszczeniu się skóry. Wygładza, rewitalizuje i opóźnia proces jej starzenia. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Pobudza krążenie krwi, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia i oparzenia. Masło shea zawiera wiele substancji aktywnych - kwasy tłuszczowe nasycone: kwas palmitynowy i stearynowy + kwasy tłuszczowe nienasycone: kwas oleinowy i linolowy + polifenole: kwas galusowy, gallataniny, kwercetyne, kwas trans cynamonowy, witamina A i E i witamina F.
 • masło kakaowe - wykazuje całkowitą biozgodność ze skórą i nie powoduje uczuleń. Delikatnie natłuszcza, zmiękcza i uelastycznia naskórek oraz zapobiega utracie wody. Masło kakaowe zaliczane jest do naturalnych filtrów promieniochronnych chroniących skórę przed działaniem promieni UV i opóźniających procesy jej starzenia. Substancje aktywne zawarte w maśle kakaowym to m.in. nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe: olejowy, stearynowy, palmitynowy oraz polifenole.
 • masło mango - działa jak naturalny emolient, koi i łagodzi podrażnienia oraz zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Zawiera wysokie stężenie kwasu stearynowego i oleinowego. Dzięki zawartości naturalnych antyoksydantów, takich jak witaminy A, C i E działa antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo, wspomaga syntezę kolagenu i napina skórę. Doskonale nawilża i odżywia skórę. 
 • wyciągi z nagietka, malwy, rumianku, owsa i pszenicy

 

Składniki polecane do pielęgnacji skóry atopowej znajdziesz w poniższych kosmetykach naturalnych:

 

Nie ma kosmetyków uniwersalnych i to, czy dany kosmetyk pomoże - zależy często od naszych cech indywidualnych.

 • Cashee - Balsam - maść SOS Konopie, wiesiołek i ogórecznik KLIK
  Naturalna maść ochronna przeznaczona jako kuracja wspomagająca pielęgnację skóry łuszczycowej, atopowej i problematycznej. Bazuje na roślinnych masłach i olejach, a jej skład wzbogacają olej konopny i z ogórecznika. Jest to maść bezwodna, silnie skoncentrowana w składniki odżywcze oraz kwas gamma-linolenowy (GLA), który skutecznie zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz łuszczeniu się skóry. Przynosi ulgę łagodząc podrażnienia i świąd oraz utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia w skórze.
 • Cashee - Balsam - maść SOS Propolis KLIK
  Maść o 20% stężeniu propolisu, zwanego przez wielu badaczy antybiotykiem XXI wieku. Wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, jest stosowany w chorobach skóry, ranach, owrzodzeniach, oparzeniach, grzybicach. Przyniesie dużą ulgę także osobom z atopowym zapaleniem skóry.
 • Cashee - Mydło w kostce Konopne 32% KLIK
  Mydło z 32% zawartością oleju konopnego, niezastąpionego w pielęgnacji skóry atopowej. Możesz stosować je bez obaw o przesuszenie. Olej z konopii wręcz łagodzi podrażnienia i świąd, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz łuszczeniu się skóry. W skład mydła wchodzą tylko naturalne składniki, m.in: olej z nasion konopi siewnej, olej kokosowy, masło kakaowe, olej rycynowy, olejki eteryczne: z owoców jałowca i cytrynowy.
 • Clochee - Bogate masło do ciała Mango KLIK
  Bardzo wydajne, puszyste masło, z dużym bogactwem składników o działaniu nawilżającym. Masło Clochee bardzo dobrze koi i łagodzi podrażnienia oraz zmiany atopowe. Masło jest bardzo wydajne, ponieważ jego konsystencja jest puszysta. Dzięki temu nie musisz nakładać dużo produktu aby rozprowadzić go na ciele.

 • Mokosh - Sól jodowo-bromowa KLIK
  Wysoko zmineralizowana sól jodowo-bromowa. Nie zawiera barwników, środków zapachowych, konserwantów i emulgatorów. Ma szerokie zastosowanie w całkowitych lub częściowych kąpielach leczniczo-kosmetycznych i peelingach ciała. Zapobiega i wspomaga leczenie AZS i łuszczycy. Stosuj samodzielnie do kąpieli kosmetycznej, kąpieli terapeutycznej (solankowej) lub peelingu, bądź zmieszaj z kosmetycznym olejem bazowym.

 • Si Si Bee - Krem olejowy - maść KLIK
  W 100% naturalny krem olejowy, który silnie regeneruje naskórek. Dostarczając w głąb skóry substancje aktywne z przemyślanej kompozycji składników takich jak - wosk pszczeli, olej z wiesiołka, olej z pestek śliwek – przynosi skórze ulgę i wzmacnia jej barierę ochronną. Mimo tłustej konsystencji dobrze się wchłania. Zapewnia długotrwałe nawilżenie i zmiękczenie skóry łuszczącej się, atopowej, podrażnionej i alergicznej.
 • Si Si Bee - Krem z mocznikiem 10% hipoalergiczny KLIK
  Krem z 10% zawartością mocznika, wspaniale zadba o skórę, która wymaga silnej regeneracji. Wspomaga regenerację naskórka i jest bardzo pomocny dla osób zmagających się z łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry. Efekty jego działania zauważysz natychmiast po zastosowaniu. Specjalnie dobrane substancje aktywne w składnikach kremu odbudowują struktury komórkowe, wzmacniają je i niejako pompują w nie wodę, której nasze komórki bardzo potrzebują szczególnie w miejscach, gdzie skóra była uprzednio leczona farmaceutykami lub naświetlaniem.

 

Do pielęgnacji skóry problematycznej polecam również:

Należy pamiętać, że sama sprawdzona pielęgnacja nie jest wystarczająca w leczeniu ostrych stanów zapalnych. AZS to poważne schorzenie skóry, które często wymaga stałego kontaktu z alergologiem, dermatologiem, dietetykiem, a nawet psychologiem. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki z pewnością pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy.

 

 • Czy borykasz się z tego rodzaju problemami skórnymi?
 • Jakie towarzyszą temu objawy?
 • Jakie produkty i domowe zabiegi sprawdziły się w Twojej pielęgnacji?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl