Naturalna pielęgnacja skóry atopowej – sprawdzone składniki i polecane kosmetyki dla AZS 87
Naturalna pielęgnacja skóry atopowej – sprawdzone składniki i polecane kosmetyki dla AZS

Naturalna pielęgnacja skóry atopowej, alergicznej i wrażliwej – lista sprawdzonych składników kojących i polecanych kosmetyków naturalnych dla AZS

 

Tylko nieliczne z nas są szczęśliwymi posiadaczkami skóry bezproblemowej... Przeważnie jednak codzienna pielęgnacja stawia przed nami liczne wyzwania. Najtrudniej zadbać o dobrą kondycję skóry, kiedy walczymy z nadmierną suchością, podrażnieniami, nadwrażliwością, świądem, egzemą i skłonnością do alergii. Te problemy skórne sprawiają, że wybór produktów do pielęgnacji jest dla nas bardzo ograniczony.

Najczęściej w takich sytuacjach nasza skóra reaguje dobrze tylko na nieliczne składniki, warto więc sięgnąć po sprawdzone preparaty z dobrym składem, które są odpowiednie dla skóry bardzo wymagającej i atopowej - koją bolesną i swędzącą skórę, łagodzą podrażnienia, silnie regenerują i wzmacniają barierę ochronną. To pomoże uniknąć wielu błędów, nieudanych podejść i zakupu kosmetyków, które ostatecznie jesteśmy zmuszone oddać komuś innemu.

Ten artykuł poświęcony jest właśnie pielęgnacji skóry atopowej, alergicznej i wrażliwej. Poznając istotę nadreaktywności skóry, lepiej dobierzesz naturalne kosmetyki z prostym składem, które wspierają skórę w zaburzonym funkcjonowaniu i nie tylko pomagają nie pogorszyć jej stanu, ale przede wszystkim sprawiają, że ulegnie on znacznej poprawie.

Uwaga! Wpis jest stale aktualizowany o świeże informacje i nowości, które pojawiają się w Ekopolce :) Ostatnia aktualizacja: 30. sierpnia 2021.

 

Jeśli na co dzień zmagasz się z podrażnieniami, suchością, zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem i nadreaktywnością skóry, to znaczy że ten wpis będzie dla Ciebie bardzo pomocny.

 

Sama od najmłodszych lat zmagam się z alergią pokarmową i oddechową, które niestety wielokrotnie dawały przykre objawy skórne. Spokój i ukojenie dla swędzącej, podrażnionej skóry przyniosły mi dopiero łagodne kosmetyki do pielęgnacji ciała, pozbawione syntetycznych substancji, oleju parafinowego, PEGów, parabenów, silikonów, sztucznych kompozycji zapachowych. Nauczona własnym doświadczeniem, chętnie podpowiem Ci na  jakie składniki warto zwrócić uwagę i które polskie manufaktury mają w asortymencie delikatne i kojące kosmetyki godne Twojej uwagi.

Ten artykuł napisałam we wrześniu 2019 roku. Aktualizuję go właśnie w sierpniu 2021 i jestem szczerze zaskoczona, że stał się najpopularniejszym tekstem na tym blogu. Piszecie do mnie setki wiadomości i wielokrotnie dzwonicie, opowiadając historie Waszych Maluchów, zmagających się z AZS. W tych wszystkich historiach odnajduję siebie, bo wszystkie je łączy jedno - ból, płacz, podrażnienia, niekomfortowe swędzenie, mikrouszkodzenia i pękanie skóry, marudzenie w czasie kąpieli i po nałożeniu aptecznych specyfików, bezwiedne drapanie skóry do krwi przez cały dzień, a nawet w czasie snu. Znam te wszystkie objawy doskonale, bo w bardzo zaostrzonej formie towarzyszyły mi całe dzieciństwo i uwierzcie - to są moje najwyraźniejsze wspomnienia z tego okresu. Była też astma, duszności, szybkie nocne przejażdżki na pogotowie.

I jeśli projekt, którym jest sklep i blog Ekopolka, miałby przynieść tylko jedną dobrą rzecz - to ja chciałabym Wam choć trochę pomóc. Nie jesteście w tym same! :)

 

Przyczyny i przebieg atopowego zapalenia skóry

 

Teoria to często najnudniejsza część. Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że atopię trzeba dobrze poznać, zrozumieć i jak najbardziej się do niej zbliżyć.

Atopia to nadmierna i nieprzewidywalna reakcja immunologiczna organizmu na pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt i inne alergeny - reakcja ze strony układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. W ramach atopii mówimy o katarze siennym, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek.

Atopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą, jest uważane za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. W alergologii i dermatologii określa się je jako przewlekłą dermatozę zapalną - choroba ma przebieg wieloletni z okresami zaostrzeń i remisji, czyli okresami kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone.

Działanie substancji drażniących osłabia funkcje ochronne bariery hydrolipidowej. Uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego skutkują z kolei zmianami zapalnymi i uporczywym, nawrotowym świądem. Pomimo wielu lat badań AZS to choroba wciąż mało znana, nie ma na nią również skutecznego lekarstwa. Jeśli znane są czynniki uczulające, trzeba je wyeliminować z otoczenia lub przyjmowanych pokarmów. Jeśli nie uda nam się wyeliminować alergenu, który wywołuje atopię, możemy jedynie zmniejszać i łagodzić nieprzyjemne efekty uboczne jego działania.

Szacuje się, że atopia dotyczy już nawet 1/3 populacji. Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u małych dzieci, do 2 roku życia. W późniejszych latach życia ryzyko wystąpienia objawów AZS znacząco maleje. Zdarza się jednak, że objawy chorobowe zaczynają się już we wczesnym okresie dziecięcym i nie ustępują, towarzysząc nam przez całe życie. AZS niewątpliwie ma podłoże genetyczne. Dlatego częste jest współistnienie objawów atopowych typu katar sienny, astma czy zapalenie spojówek. Niejednokrotnie atopia występuje w wywiadzie rodzinnym. 

Trzeba tu zaznaczyć, że objawy ulegają zaostrzeniu również w wyniku stresu emocjonalnego. AZS uznaje się za chorobę psychosomatyczną. I choć ja sama już w dorosłym życiu długo próbowałam sama przed sobą udawać, że przecież doskonale radzę sobie ze stresem, a skoro jestem szczęśliwa i należę do jednej z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych na naszym globie, to przyczyną na pewno nie jest stres - to jednak moment pogodzenia się z tym jest bardzo pomocny. Pozwala inaczej spojrzeć na codzienne aktywności i ludzi, którymi się otaczamy, eliminować stresujące bodźce, otwiera furtkę do asertywności, dbania o siebie, organizowania sobie przestrzeni tylko dla relaksu i odpoczynku. Jednak stres emocjonalny u dzieci to zdecydowanie trudniejszy temat..

 

Podrażniona, nadwrażliwa, przesuszona… 
Charakterystyka skóry atopowej

 

AZS pojawia się jako efekt alergii pokarmowej, wziewnej lub kontaktowej ze współistniejącym defektem bariery skórnej. Skóra osoby chorującej na atopowe zapalenie ma inną budowę niż normalnie – komórki naskórka nie są dostatecznie dojrzałe, brak w niej lipidów i związków wiążących wodę. Dlatego skóra atopowa szybko ulega przesuszeniu, jest mniej elastyczna, wysoce nadwrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia.

Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są:

 • suchość i związane z nią swędzenie,
 • podrażnienie i zaczerwienienie,
 • łuszczenie się
 • skłonność do powtarzających się bakteryjnych zakażeń skóry.

Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, na nadgarstkach, górnych powierzchniach dłoni, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować także całe ciało.

 

W jaki sposób poprawić stan skóry atopowej i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadkażeń bakteryjnych?

 

O sukcesie w łagodzeniu zmian atopowych decydują prawidłowa pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków z jak najprostszym, naturalnym składem. Przede wszystkim, w pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Im wcześniej wprowadzimy dobre nawyki higieniczne i zaczniemy regularną aplikację skutecznego i bezpiecznego preparatu, tym większe są szanse na uniknięcie nadkażeń bakteryjnych w obrębie zmian atopowych.

 

Przepis na naturalną pielęgnację skóry atopowej


Na co powinnaś zwrócić uwagę w pielęgnacji skóry atopowej?
9 wskazówek dla atopików.

 

 1. Korzystaj z ciepłej/letniej kąpieli, nie dłużej niż przez 10-15 minut. Najlepiej działa kąpiel z dodatkiem odpowiednich naturalnych preparatów nawilżających i natłuszczających. Emulsje i płyny z dobrym składem oraz oleje roślinne, nawilżając i natłuszczając skórę, pomagają dodatkowo kontrolować świąd i pozwalają ograniczyć stosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych. A to zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii na jej powierzchni. Podrażnienia skórne łagodzi też kąpiel z dodatkiem krochmalu czy soli potasowej. Podatna na przesuszenie skóra nie lubi długich kąpieli w wannie, zwłaszcza w wodzie o wysokiej temperaturze. Kąpiel osoby z atopią skórną powinna trwać średnio 10-15 minut, w zależności od nasilenia stanu zapalnego skóry. Dobrą opcją jest też kąpiel pod prysznicem. Preferowana temperatura wody to 33-34°C.
 2. Delikatnie osuszaj skórę po kąpieli miękkim ręcznikiem bez jej pocierania. Pocieranie skóry atopowej szorstkim ręcznikiem może przyczyniać się do zaostrzenia objawów chorobowych, dlatego po kąpieli wskazane jest delikatne osuszanie skóry w sposób, który nie spowoduje podrażnień.
 3. Dwa razy dziennie silnie natłuszczaj skórę. Wśród używanych codziennie preparatów pielęgnujących nie może zabraknąć środka, który wzmocni naturalną barierę naskórkową i zahamuje utratę wody przez skórę. Stosuj więc regularnie na całą skórę odpowiedni preparat z zawartością składników silnie natłuszczających, odżywczych i regenerujących. Skóra wymagająca szczególnego nawilżenia potrzebuje co najmniej dwukrotnego smarowania w ciągu dnia, w tym koniecznie po myciu.
 4. Unikaj syntetycznych, drażniących składników w kosmetykach. Drogeryjne, zapachowe kosmetyki do pielęgnacji i mycia ciała zawierają wiele sztucznych, drażniących substancji, jak parabeny, silikony, PEGi. Dlatego warto zrezygnować z nich na rzecz łagodnych, bezzapachowych preparatów myjących i nawilżających.
 5. Stosuj naturalne emolienty. Składniki roślinne o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry i chronią skórę atopową przed działaniem czynników drażniących to naturalna wersja znanych, aptecznych emolientów. Do natłuszczania skóry nadają się łagodne kremy zawierające lanolinę, olej konopny, olej lniany czy oliwę z oliwek.
 6. Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu. Odpowiedni stopień nawilżenia powietrza w to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy skóra przesusza się jeszcze szybciej. Optymalny poziom to 45-55%, jednak nie więcej, gdyż wtedy zachodzi ryzyko namnażania się pleśni i szkodliwych roztoczy. Warto skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest nawilżacz z funkcją pomiaru wilgotności.
 7. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Skóra atopowa nie lubi być spocona i przegrzana, co jest szczególnie trudne latem. Pomocny może być na przykład hydrolat z rumianku, nagietka czy sok aloesowy trzymany w lodówce, którym spryskasz skórę w razie potrzeby jej schłodzenia.
 8. Unikaj czynników drażniących.
  • Nie używaj ubrań wełnianych, szorstkich, z syntetycznych materiałów - zastąp je bawełnianymi i lnianymi, luźnymi, przepuszczającymi powietrze.
  • Zwróć uwagę na bieliznę pościelową . Najprzyjemniejsza dla skóry atopowej jest pościel lniana i choć wiem, że na kwestię poszewek najczęściej przymyka się oko, to proszę - przemyśl ten temat. Najtańszą i dobrej jakości kupisz w IKEI, ale z pewnością warto wziąć pod uwagę małe polskie szwalnie, szyjące dopieszczone lniane poszewki na kołdry i poduszki. Ze znanych mi mogę polecić So Linen i Bobole.
  • Do prania odzieży używaj delikatnych środków i obficie płucz. U niektórych sprawdza się Biały Jeleń, choć nie jestem przekonana czy to najlepszy wybór. Mogę za to śmiało polecić polską markę Klareko, oferującą ekologiczne środki czystości, w tym bezzapachowy proszek do prania i płyn do płukania tkanin. Najprostszą opcją do prania są też mydlane płatki lub płynne szare mydło do prania z manufaktury Nowa Kosmetyka.
  • Usuń z mieszkania dywany, firany i tapicerowane meble, gromadzące kurz. Wiem, na początku brzmi średnio, ale minimalistyczny wystrój ma wiele plusów! A dla Ciebie to przede wszystkim mniej czasu poświęconego na sprzątanie.
  • Unikaj bliskiego kontaktu ze zwierzętami i ich obecności w swoim domu ze względu na ryzyko kontaktu z silnie alergizującą sierścią. W niej znajdują się ogromne ilości roztoczy.
  • Unikaj sytuacji i ludzi stresogennych, mogących nasilać symptomy AZS
  • Wyeliminuj przetworzoną żywność - wzmacniacze smaku i konserwanty z pożywienia
 9. Niezwłoczne lecz infekcje grzybicze i bakteryjne, które mogą zaostrzać objawy AZS. Dla uzyskania optymalnego efektu leczniczego maści i inne produkty do miejscowego stosowania aplikuj na umytą i nie do końca osuszoną skórę.

 

Składniki i kosmetyki naturalne pomocne w pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej

 

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej powinny mieć prosty, a przy tym silnie nawilżający skład, tak by mieć zdolność przenikania do warstwy lipidowej naskórka i tworzenia bariery ochronnej. Pozwoli to zapobiegać nadmiernej utracie wody, a co za tym idzie zniweluje uporczywe swędzenie spowodowane przesuszeniem.

Aplikację odpowiedniego preparatu warto powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia, ponieważ działanie tego typu produktów utrzymuje się do kilku godzin. Należy aplikować je cienką warstwą, nie pocierając przy tym skóry.

W składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej powinny znajdować się naturalne substancje natłuszczające, nawilżające i regenerujące:

 • ceramidy – regenerują ubytki obecne w strukturze skóry,
 • NMF  naturalny czynnik nawilżający - nadaje skórze odpowiednią miękkość i elastyczność,
 • lipidy – odbudowują ubytki w obrębie sebum - naturalnej wydzieliny skóry.

W kosmetykach naturalnych do pielęgnacji skóry atopowej szukaj następujących składników aktywnych:

 • olej z konopi siewnej - olej konopny uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych olejów, używanych przy problemach skórnych. Zawiera idealną proporcję niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) do nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT). Łagodzi podrażnienia i świąd, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz łuszczeniu się skóry.
 • olej z ogórecznika - to niezastąpione źródło wyjątkowego kwasu gamma-linolenowego GLA, którego niedobór w skórze przyczynia się do jej drastycznego starzenia, suchości i utraty jędrności. Olej z ogórecznika używany jest w stanach zapalnych skóry i obrzęku, wpływa na wzmocnienie bariery lipidowej skóry, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Zwiększa przepływ krwi poprawiając jej dotlenienie i odżywienie. Posiada właściwości regenerujące, chroni skórę przed infekcjami, spowalnia proces starzenia się skóry.
 • olej z wiesiołka - zawiera duże ilości kwasu linolowego, kwasu gammalinolenowego (GLA), kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Olej z wiesiołka stosowany jest zarówno przy skórze suchej, łuszczącej się, atopowej, wrażliwej, dojrzałej. Utrzymuje wilgotność, chroni przed wysuszeniem, regeneruje, łagodzi swędzenie, likwiduje stany zapalne. Ma kolosalne znaczenie w pielęgnacji różnego rodzaju dolegliwości skórnych, jak sucha skóra, podrażnienia, egzema, wypryski, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre rodzaje łuszczycy itp.
 • olej jojoba - należy do grupy płynnych wosków. Zawiera fitosterole, dużo witaminy A (wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry), witaminę E (przyspiesza regenerację skóry i spowalnia jej starzenie się), witaminę F (działa immunostymulująco na skórę). Płynne estry woskowe jojoby budową są zbliżone do sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Olej ten łatwo wchłania się przez skórę, wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, co zapobiega wysuszeniu skóry.
 • olej lniany - zawiera niezwykle dużą liczbę naturalnych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami, a także nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak: linolenowy (omega-3) i linolowy (omega-6), oleinowy (omega-9) oraz witaminy: A, D, E i K. Olej lniany przyspiesza regenerację skóry.
 • olej ze słodkich migdałów - jest bardzo dobrym emolientem, tj. wygładza, nawilża i zabezpiecza skórę. Zawiera witaminę A, a także witaminy D i E. Dodatkowo posiada również kwasy tłuszczowe nienasycone: oleinowy i linolowy. Ma bardzo wysokie zdolności nawilżania, szczególnie jeśli jest stosowany systematycznie. Polecany jest do skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. 
 • olej ryżowy - zatrzymuje wilgoć, nawilża, delikatnie pielęgnuje skórę. pozyskiwany z wierzchniej warstwy ryżu, czyli otrąb ryżowych. Bogaty jest w fitosterole, tokoferole i tokotrienole (czyli witaminę E), oraz dużą dawkę oryzanolu. Gamma oryzanol, silny antyoksydant, kompleks o szerokim spektrum działania. Działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco i łagodząco na zmiany skórne;
 • olej szafranowy - złoto wśród olejów. Zawiera ponad 70% kwasu linolowego, który musi zostać dostarczany z zewnątrz - nasz organizm nie potrafi go sam syntezować. Olej ten odpowiada za prawidłowe nawilżenie i regenerację skóry. Idealnie sprawdza się przy cerze problematycznej, odwodnionej, czy dojrzałej;
 • olej bawełniany - mleczko z bawełny zawiera wysoką dawkę antyoksydantów oraz witaminy E. Bogaty profil kwasów tłuszczowych: linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz kwas alfa-linolenowy, który pełni ważną rolę w gospodarce lipidowej oraz ochronnej płaszcza lipidowego skóry;
 • olej brzoskwiniowy - znany jako perska śliwka. Bogaty jest w kwas oleinowy, który odbudowuje płaszcz lipidowy oraz zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry. Zmiękcza naskórek, działa ochronnie, poprawia kondycję zmęczonej cery oraz delikatnie rozszerzone pory. Doskonały również do wrażliwej skóry dzieci. 
 • olej z pestek śliwek - nawilża i regeneruje uszkodzoną skórę, koi, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zmiękcza i wygładza. Odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i chroni przed utratą wody. Obok zapachu naturalnego olejku z lawendy nadaje kremowi olejowemu migdałowo-marcepanowy, słodkawy zapach. Jest jadalny. Olej jest pozyskiwany z nasion śliwki domowej Prunus domestica. Ma złoty kolor i piękny marcepanowo-migdałowy zapach. Substancje aktywne: kwas oleinowy, kwas linolowy, witamina E, witaminy B i beta-karoten.
 • olej z nasion meadowfoam MSO - doskonale nawilża i zmiękcza skórę bez pozostawiania uczucia tłustości. Zawiera witaminę A i E oraz unikalny skład kwasów tłuszczowych. Olej MSO jest skutecznym emolientem, a zarazem szybko i dobrze się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu, jak w przypadku pozostałych olejów roślinnych. Znakomicie odżywia i nawilża bardzo suchą skórę, koi i łagodzi uwrażliwioną, przeciwdziała powstawaniu pierwszych oznak jej starzenia, jest skutecznym przeciwutleniaczem.
 • mocznik - działa zmiękczająco tj. rozmiękcza keratynę warstwy rogowej naskórka. Działa również przeciwświądowo. Jest higroskopijny, czyli przyciąga wodę i nie pozwala jej wyparować, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco. Sprawia, że skóra staje się gładka i jędrna. W wyższych koncentracjach 5-10% wykorzystuje się go w terapii łuszczycy i dermatoz.
 • pantenol, czyli prowitamina B5 -  bardzo łatwo wnika w głąb skóry, przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Jest doskonałym remedium na brak elastyczności skóry, podrażnienia, poparzenia posłoneczne, przesuszenie i odwodnienie skóry, łuszczenie się i pękanie, egzemę, świąd oraz AZS. Świetnie wpływa na regenerację skóry, jednocześnie działając przeciwzapalnie, dzięki czemu może być stosowany na rozmaite ranki, oparzenia, podrażnienia. Dodatkowo łagodzi ból i zaczerwienienie.
 • alantoina - działa na skórę regenerująco, ułatwia gojenie ran i podrażnień oraz odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi zaczerwienienie wrażliwej skóry. Ma także działanie nawilżające, wygładza i zmiękcza skórę. Alantoina naturalnie występuje w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostu, jednak z uwagi na duże zapotrzebowanie na tą substancję wytwarzana jest przede wszystkim syntetycznie.
 • wosk pszczeli - zwalcza choroby przesuszonej skóry, nawilża i natłuszcza ją. Dzięki właściwościom antybiotycznym wspomaga gojenie się ran. Zawiera substancje aktywne, m.in. kwas palmitynowy, witamina A.
 • aloes - zawiera ponad 200 składników, w tym większość są to substancje biologicznie czynne. Aloes silnie nawilża skórę, chroni naskórek i wspomaga jego regenerację, działa bakterio- i grzybostatycznie, przeciwzapalnie, likwiduje podrażnienia. Dodatkowo łagodzi reakcje alergiczne i pobudza produkcję kolagenu.
 • masło shea - działa zmiękczająco, natłuszczająco i regenerująco. Dzięki wysokiej zawartości fitosteroli i witaminy E zapobiega łuszczeniu się skóry. Wygładza, rewitalizuje i opóźnia proces jej starzenia. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Pobudza krążenie krwi, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia i oparzenia. Masło shea zawiera wiele substancji aktywnych - kwasy tłuszczowe nasycone: kwas palmitynowy i stearynowy + kwasy tłuszczowe nienasycone: kwas oleinowy i linolowy + polifenole: kwas galusowy, gallataniny, kwercetyne, kwas trans cynamonowy, witamina A i E i witamina F.
 • masło kakaowe - wykazuje całkowitą biozgodność ze skórą i nie powoduje uczuleń. Delikatnie natłuszcza, zmiękcza i uelastycznia naskórek oraz zapobiega utracie wody. Masło kakaowe zaliczane jest do naturalnych filtrów promieniochronnych chroniących skórę przed działaniem promieni UV i opóźniających procesy jej starzenia. Substancje aktywne zawarte w maśle kakaowym to m.in. nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe: olejowy, stearynowy, palmitynowy oraz polifenole.
 • masło mango - działa jak naturalny emolient, koi i łagodzi podrażnienia oraz zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Zawiera wysokie stężenie kwasu stearynowego i oleinowego. Dzięki zawartości naturalnych antyoksydantów, takich jak witaminy A, C i E działa antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo, wspomaga syntezę kolagenu i napina skórę. Doskonale nawilża i odżywia skórę. 
 • wyciągi z nagietka, malwy, rumianku, owsa i pszenicy

 

Składniki polecane do pielęgnacji skóry atopowej znajdziesz w kosmetykach naturalnych w sklepie Ekopolka:

 

Nie ma kosmetyków uniwersalnych, które sprawdzą się tak samo dobrze u każdej osoby dotkniętej AZS. To czy dany kosmetyk pomoże i przyniesie ukojenie - zależy często od naszych cech indywidualnych. Jest jednak grupa delikatnych preparatów, których prosty i naturalny skład oraz zawartość kojących olejów, biozgodnych ze skórą maseł roślinnych oraz regenerujących i wzmacniających składników aktywnych - decydują o dużej szansie na powodzenie kuracji łagodzącej atopowe zapalenie skóry.

Poniżej przygotowane przeze mnie zestawienie na rok 2021. Lista najlepszych kosmetyków łagodzących do skóry atopowej - z polskich manufaktur, z dobrym składem, na bazie cennych olejów, maseł i ekstraktów roślinnych.

 

Naturalne kremy, masła i balsamy do skóry atopowej:

 

 1. Si Si Bee - Odżywczo-ochronny krem olejowy - maść do skóry atopowej
  Krem olejowy polskiej marki Si Si Bee to od lipca 2019 bestseller w Ekopolce i produkt najczęściej wybierany przez osoby ze skórą atopową, suchą, odwodnioną  i wrażliwą. To przecudowny, naturalny, kojący plaster na skórę. Odkąd pojawił się na rynku mam go zawsze przy sobie. Krem z manufaktury Si Si Bee to naturalne mazidło, które silnie regeneruje naskórek i pozostawia cienką warstwę ochronną. Dostarcza w głąb skóry substancje aktywne z bardzo przemyślanej kompozycji składników, takich jak: woski roślinne z kwiatów mimozy i słonecznika, olej śliwkowy, migdałowy, kokosowy, arbuzowy, porzeczkowy i skwalan. Krem olejowy Si Si Bee przynosi skórze natychmiastową ulgę i wzmacnia jej barierę ochronną. Mimo tłustej konsystencji dobrze się wchłania. Zapewnia długotrwałe nawilżenie i zmiękczenie skóry łuszczącej się, atopowej, podrażnionej i alergicznej. Moim zdaniem to wybawienie dla atopików i produkt, z którego w końcu będziesz zadowolona!
 2. Szmaragdowe Żuki - Krem do ciała LINUM ze świeżym naparem z lnu
  Krem do ciała Linum to prawdziwa naturalna perełka, tworzona ręcznie wyłącznie z nierafinowanych surowców naturalnych. W środku na bogato: świeży napar z nasion lnu, olej z nasion wiesiołka, pestek moreli, kiełków pszenicy i lniany. Cenne nasiona lnu skrywają liczne substancje śluzowe, które nawilżają, powlekają skórę, koją i goją. Koniecznie wciągnij krem lniany ze Szmaragdowych Żuków na swoją listę produktów do sprawdzenia!
 3. Si Si Bee - Krem z mocznikiem 10% hipoalergiczny
  Krem z 10% zawartością mocznika, wspaniale zadba o skórę, która wymaga silnej regeneracji. Jest to jednak produkt, który rekomenduję do stosowania na skórę twarzy przez osoby dorosłe. Krem z mocznikiem wywołuje delikatne, przemijające pieczenie w miejscach podrażnionych i popękanych, za to naprawdę mocno nawilża, wspomaga regenerację naskórka i jest bardzo pomocny dla osób zmagających się z łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry. Specjalnie dobrane substancje aktywne w składnikach kremu odbudowują struktury komórkowe, wzmacniają je i niejako pompują w nie wodę, której nasze komórki bardzo potrzebują szczególnie w miejscach, gdzie skóra była uprzednio leczona farmaceutykami lub naświetlaniem.
 4. Si Si Bee - Nawilżający balsam do ciała
  Lekki balsam o jogurtowej konsystencji, dobrze się wchłania i pozostawia skórę z wyczuwalnym efektem nawilżenia i miękkości, bez uczucia tłustej warstwy. To produkt na całe ciało, najlepiej sprawdzi się latem, kiedy szukasz lżejszych produktów, przez cały rok na dzień pod ubrania lub kiedy po prostu chcesz odpocząć od tłustych konsystencji. Balsam do ciała Si Si Bee intensywnie nawilża i długotrwale regeneruje dzięki zawartości masła kakaowego, ekstraktu z kurkumy, beta-sisterolu i skwalanu.
 5. Szmaragdowe Żuki - Krem do dłoni i stóp HYPERICUM
  Naturalny krem do dłoni i stóp, do skóry suchej, zniszczonej, z tendencją do uszkodzeń naskórka. Krem Hypericum to prawdziwa ulga i ukojenie dla skóry! Wysoka zawartość cennych olejów w formule gwarantuje dogłębną regenerację i odżywienie. W składzie świeży napar z nasion lnu, mocznik, macerat z dziurawca i oleje: lniany, z nasion wiesiołka, rokitnika, pestek moreli i śliwek. Mój ulubiony jesienno-zimowy krem do rąk! :)
 6. Clochee - Bogate masło do ciała Mango
  Bardzo wydajne, puszyste masło, z dużym bogactwem składników o działaniu nawilżającym. Masło Clochee sprawdzi się najlepiej, kiedy chcesz zrobić przerwę od ziołowych tłuściutkich mazideł i marzy Ci się lekki, aksamitnie kremowy balsam o pięknym, delikatnie owocowym zapachu. Masło Mango Clochee bardzo dobrze koi i łagodzi podrażnienia oraz zmiany atopowe. Masło jest bardzo wydajne, a jego konsystencja mimo, że gęsta i treściwa, jest jednocześnie puszysta i jedwabista. Dzięki temu nie musisz nakładać dużo produktu, aby rozprowadzić go na całym ciele.
 7. Polny Warkocz - Mazidło konopne
  Treściwy mus-pianka, który w kontakcie ze skórą zmienia konsystencję na jedwabiste, tłuściutkie masełko. Mazidło z dużą zawartością zimnotłoczonego oleju konopnego i masła shea przyjemnie się rozprowadza, koi i łagodzi podrażnienia, wzmacnia i pielęgnuje najbardziej problematyczną skórę.
 8. Polny Warkocz - Mazidło odżywczo-kojące
  Korzeń tarczycy bajkalskiej i olej z maku polnego zanurzone w gęstym maśle shea tworzą bogaty mus-piankę o działaniu cudownie łagodzącym i wyciszającym na skórę wymagającą regeneracji, zniszczoną i podrażnioną.
 9. Polny Warkocz - Mazidło pszeniczne do cery suchej i dojrzałej
  Mus-pianka o formule bazującej na masełku shea, oleju migdałowym, pszenicznym i skwalanie z trzciny cukrowej. W kontakcie ze skórą zmienia konsystencję na tłuściutkie, oleiste mazidło, doskonale kojące skórę suchą i odwodnioną.
 10. Cashee - Balsam - maść SOS Konopie, wiesiołek i ogórecznik
  Naturalna maść ochronna z woskiem pszczelim oraz olejami z konopi, wiesiołka i ogórecznika. Maść konopna to kuracja wspomagająca pielęgnację skóry łuszczycowej, atopowej i problematycznej. Jest to maść bezwodna, silnie skoncentrowana w składniki odżywcze oraz kwas gamma-linolenowy (GLA), który skutecznie zapobiega rozwojowi stanów zapalnych oraz łuszczeniu się skóry. Przynosi ulgę łagodząc podrażnienia i świąd oraz utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia w skórze.
 11. Cashee - Balsam - maść SOS Nagietek i rumianek
  Maść z woskiem pszczelim i dużą zawartością świeżych ekstraktów ziołowych. Nagietek i rumianek to zioła znane ze swych wybitnie regenerujących i silnie kojących właściwości. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, odkażająco, ułatwiają gojenie ran. Zmiękczają skórę, stymulują przepływ krwi. Stosowane nawet na najdelikatniejszą skórę, nie powodują podrażnień. Maść dzięki zawartym ekstraktom ziołowym, wykazuje działanie natłuszczające, przeciwzapalne, odkażające, ułatwiające gojenie ran. Ogranicza rogowacenie skóry, przywracając jej naturalną barierę ochronną. Przyniesie dużą ulgę także osobom z atopowym zapaleniem skóry.
 12. Cashee - Masło do ciała Konopie i awokado
  Odżywczo-łagodzące masło do ciała na bazie oleju konopnego, awokado, lnianego i nagietkowego oraz masła kakaowego i shea, z dodatkiem wyciągów z koniczyny, brzozy i żywokostu lekarskiego
 13. Cashee - Masło do ciała Dynia i rokitnik
  Gęste, tłuściutkie masełko regenerująco-odżywcze z olejem dyniowym, rokitnikowym,  szafranowym, awokado, masłem shea i kakaowym, ekstraktem z żywokostu lekarskiego i olejowym wyciągiem karotenowym
 14. Iossi - Masło do ciała May chang z olejem konopnym
  Połączenie nierafinowanych olejów i organicznych maseł w formie lekkiej pianki, której zadaniem jest dotrzeć w głąb skóry, ukoić ją, odżywić i wzmocnić. Bazą jest masło shea, olej kokosowy, konopny, migdałowy, winogronowy, krokoszowy, pszeniczny i masło kakaowe. Dodatkiem kompozycja najlepszych olejków eterycznych i ekstrakty z nagietka i rumianku.
 15. Iossi - Krem ochronny dla dzieci Lawenda i rumianek
  Natłuszczający krem ochronny ze składnikami z certyfikowanych upraw organicznych. Baza z masła shea, kakaowego, oleju konopnego i jojoba, wzbogacona ekstraktem z nagietka i kompozycją naturalnych olejków eterycznych z lawendy, rumianku i drzewa różanego
 16. Iossi - Krem ochronny z olejem konopnym i masłem shea
  Lekka pianka, która na skórze zamienia się w jedwabisty, natłuszczający olejek. W składzie masło shea i kakaowe, olej jojoba, konopny, winogronowy i ekstrakt z nagietka

 

Naturalne mydła w kostce i kosmetyki myjące do skóry atopowej:

 

 1. Clochee - Orzeźwiający olejek do mycia ciała
  Komfortowy olejek do kąpieli i pod prysznic skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, pozostawiając uczucie czystości i świeżości. Nie narusza naturalnej bariery hydrolipidowej. Olej sezamowy i ze słodkich migdałów tworzą na powierzchni skóry delikatną warstwę okluzyjną, zabezpieczając ją przed wysuszeniem. Olejek pod prysznic Clochee nawilża i zatrzymuje wodę w naskórku, wygładza i poprawia elastyczność skóry.
 2. Clochee - Naturalny żel do mycia ciała i rąk Oriental Blossom
  Kwiatowy żel pod prysznic Clochee odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka i w ten sposób przywraca mu naturalną barierę ochronną. Działa na skórę odświeżająco, kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość skóry. Glikolipidy nawilżają skórę, dzięki czemu staje się gładka i delikatna w dotyku. Naturalne ekstrakty z korzenia prawoślazu i szałwii lekarskiej w połączeniu z kwasem mlekowym wykazują działanie antybakteryjne, dbając o prawidłową higienę skóry dłoni i ciała.
 3. Ministerstwo Dobrego Mydła - Mydło w kostce Ryż
  Mydełko ryżowe jest bezzapachowe, hipoalergiczne i superdelikatne. Zostało przygotowane według autorskiej receptury, która zapewnia, że kostka będzie zarówno delikatna dla skóry, jak i dobrze pieniąca się i wydajna.
 4. Ajeden - Mydło w kostce z aloesem
  Wyprodukowana ręcznie naturalna kostka mydła z aloesem, kozim mlekiem i olejami roślinnymi: z oliwek, kokosowym, ryżowym i rycynowym
 5. Ajeden - Mydło w kostce z miodem
  Mydło w kostce z dobrym składem: miód i wosk pszczeli, mleko kozie, masło shea, oliwa z oliwek, olej ryżowy, olej rycynowy
 6. Ajeden - Mydło w kostce z awokado
  Mydełko wyprodukowane tradycyjną metodą na zimno z olejem awokado, kokosowym, z oliwek, woskiem pszczelim i mlekiem kozim
 7. Ajeden - Mydło w kostce z ogórecznikiem i koenzymem Q10
  Naturalne mydło roślinne z pełnotłustym mlekiem kozim, dobroczynnym olejem z nasion ogórecznika, naprawczym koenzymem Q10, olejem kokosowym, oliwą z oliwek i masłem kakaowym
 8. Ajeden - Mydło w kostce z pyłkiem pszczelim
  Mydło w kostce pełne cennych składników: odżywczo-wzmacniający pyłek kwiatowy, mleko kozie, oliwa z oliwek, olej kokosowy, ryżowy i rycynowy
 9. Ajeden - Mydło w kostce z płatkami owsianymi
  Kostka mydła z najlepszymi naturalnymi składnikami - drobno mielonymi płatkami owsianymi, woskiem pszczelim, pełnotłustym kozim mlekiem oraz olejami roślinnymi: kokosowym, migdałowym, rycynowym i z oliwek
 10. Ajeden - Mydło w kostce z nagietkiem
  Kojące mydełko w kostce z dużą zawartością nawilżającego mleka koziego, odżywczego masła shea, olejów roślinnych z oliwek, kokosa i ryżu oraz prawdziwych płatków nagietka
 11. MydłoStacja - Mydło w kostce Baltazar
  Kostka mydła wyprodukowana tradycyjną metodą na zimno z oleju kokosowego, migdałowego, konopnego i masła shea
 12. MydłoStacja - Mydło w kostce nagietkowe
  Mydło w kostce stworzone na maceracie z nagietka, z dużą zawartością oleju kokosowego, oliwy z oliwek, masła shea i oleju lnianego
 13. Ajeden - Piasek do kąpieli z pyłkiem kwiatowym i kozim mlekiem
  Wysoko zmineralizowana drobnoziarnista sól z Morza Martwego, z dodatkiem cennego pyłku kwiatowego, mleka koziego, płatków owsianych, siemienia lnianego i olejów roślinnych: migdałowego, jojoba i zimnotłoczonego makadamia. Piasek z kozim mlekiem doskonale sprawdzi się w całkowitych lub częściowych kąpielach leczniczych, terapeutycznych, kosmetycznych. Odżywia i wygładza, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Zmiękcza naskórek i odbudowuje jego naturalną strukturę. Zapobiega i wspomaga leczenie AZS i łuszczycy.

 

Naturalne oleje roślinne do skóry atopowej:

 • Ajeden - Olej z nasion konopi
  Olej konopny to jeden z najlepiej wchłaniających się olejów, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Działa odżywczo, immunostymulująco i regenerująco. Łagodzi podrażnienia i stany chorobowe skóry. Zapobiega ucieczce wody z naskórka, dogłębnie nawilża i poprawia elastyczność skóry.
 • Ajeden - Olej z nasion ogórecznika
  Lekki olej z ogórecznika wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze. Skutecznie wspiera leczenie chorób skóry, takich jak łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, owrzodzenia i łojotokowe zapalenie skóry. Olej zapobiega utracie wody i poprawia elastyczność skóry.
 • Ajeden - Olej z nasion wiesiołka 
  Olej z wiesiołka dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustego, lepkiego filmu na skórze. Przywraca równowagę fizjologiczną skóry, wzmacnia barierę lipidową naskórka, chroni przed infekcjami, hamuje rozwój alergii i likwiduje stany zapalne. Łagodzi egzemę, łuszczycę, alergie skórne i trądzik.
 • Ajeden - Olej z dzikiej róży
  Olej różany posiada intensywne właściwości regenerujące tkanki na poziomie komórkowym i kondycjonujące skórę. Ułatwia regenerację skóry. Wygładza i poprawia elastyczność skóry. Pielęgnuje skórę przy AZS, łuszczycy i egzemie.
 • Ajeden - Olej z pestek śliwek
  Olej śliwkowy szybko się wchłania pozostawiając delikatny jedwabisty film na powierzchni skóry. Stanowi doskonały dodatek do kosmetyków hipoalergicznych. Pozostawia skórę miękką i jedwabistą. Nawilża, zmiękcza, uelastycznia, mocno odżywia, regeneruje, odbudowuje uszkodzony naskórek, koi i przynosi ulgę suchej i podrażnionej skórze.
 • Ajeden - Olej z nasion granatu
  Olej z pestek granatu wykazuje właściwości przeciwzapalne, odżywcze, antyoksydacyjne i nawilżające. Dzięki lekkiej konsystencji dobrze się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie.
 • Ajeden - Olej z ziaren maku polnego
  Olej makowy przyspiesza gojenie się ran oraz wzmacnia odporność. Znacznie poprawia nawilżenie skóry, jej jędrność i elastyczność. Wykazuje działanie odżywcze oraz regenerujące. Poprawia funkcje ochronne skóry i zmniejsza utratę wilgoci.

 


 

Mam nadzieję, że ten przepis na naturalną pielęgnację skóry atopowej będzie Twoją ostatnią receptą :) Pamiętaj proszę, że sama sprawdzona pielęgnacja nie jest wystarczająca w leczeniu ostrych stanów zapalnych. AZS to poważne schorzenie skóry, które często wymaga stałego kontaktu z alergologiem, dermatologiem, dietetykiem, a nawet psychologiem. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki i naturalne maści z pewnością pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy.

 • Czy borykasz się z tego rodzaju problemami skórnymi?
 • Jakie towarzyszą temu objawy?
 • Jakie produkty i domowe zabiegi sprawdziły się w Twojej pielęgnacji?

Komentarze do wpisu (87)

6 lutego 2020

Witam, a co Pani poleca do mycia? Pozdrawiam

6 lutego 2020

Wiktoria, do mycia ciała kostki Ajeden, które są podlinkowane we wpisie :) a do mycia twarzy w przypadku alergii i nadwrażliwości: pianka Non-drying Phenome, piana ryżowa Iossi, kremowy żel Plantea, aksamitne mleczko Nourishing Phenome. Pozdrawiam!

10 lutego 2020

Witam Moja córka (4lata) od sierpnia ma na zgięciu rączki czerwoną zmianę, dermatolog sklasyfikowała to jako egzema Zmiana nie rozprzestrzenia się, jest mega sucha i strasznie swędząca, na kontakt z nawilżaniem reaguje zaognieniem (sucha-blada i swędząca/nawilżona-mocno czerwona i swędząca) Dostała maści ze sterydami, ale zanim zaczniemy je stosować chciałabym wypróbować coś naturalnego (wcześniejsze maści sterydowe pomagały chwilowo i po odstawieniu zmiana wracała jeszcze silniej swędząca) Nie mogę się zdecydować tyle jest tych kosmetyków :) Zależy nam na nawilżeniu głębokim, dotlenieniu, natłuszczeniu, powstrzymaniu uporczywego swędzenia i wzmocnieniem witaminami. Czy może pani nam coś polecić? Pozdrawiam

10 lutego 2020

Chętnie podpowiem, co z naturalnych produktów do skóry alergicznej powinno sprawdzić się najlepiej, ale proszę jeszcze o podpowiedź jakimi konkretnie produktami do tej pory nawilżała Pani skórę w miejscu zmiany. Na jakie kosmetyki skóra reagowała zaczerwienieniem? Czy były to po prostu kremy nawilżające drogeryjne, niekoniecznie z dobrym składem? A może jakieś emolienty apteczne?

11 lutego 2020

Zmiana reagowała zaognieniem przy każdym nawilżeniu nawet woda podczas kąpieli powodowala zaczerwienienie Wszelkiego rodzaju oleje (naturalne, zimnotłoczoe) odpadają ze względu na kostyntencję Szukam 2 kremow 1. O konsystencji lekkiej głęboko nawilżającej, dotleniającej i odżywiającej 2. Tłusty/gęsty (konsystencja wazeliny) natłuszczający, antyświądowy, regenerujacy Pozdrawiam

12 lutego 2020

Świetnie, w takim razie oto moje typy :) 1. Krem tłusty i gęsty, bez zawartości wody, dzięki czemu mocno natłuszczający i silnie regenerujący: Krem olejowy - maść Si Si Bee, cudo z masłem shea i ekstraktem z pestek śliwek! LUB: krem do ciała LINUM Szmaragdowe Żuki - najważniejszym składnikiem jest tutaj świeży napar z lnu, którego nasiona zawierają liczne substancje śluzowe - dobrze nawilżają, koją i goją skórę. 2. Krem lekki, głęboko nawilżający, dzięki zawartości wody idealny w ciągu dnia, kiedy tłustość na skórze nie jest najlepszym rozwiązaniem: Balsam do ciała Si Si Bee (zapach dla dziecka nie będzie specjalnie przyjemny, za to jest to dermokosmetyk, o działaniu terapeutycznym) LUB: masło do ciała Mango Clochee (cudowny zapach i mimo "masła" w nazwie, konsystencją przypomina gęsty, aksamitny balsam i idealnie się wchłania!) Mam nadzieję, że będzie do dla Was pomocne! Będę czekała na wiadomość jak te preparaty sprawdziły się akcji :)

13 lutego 2020

Jakie toniki mogły by się sprawdzić przy skórze atopowej? Jakie składniki?

13 lutego 2020

Do tonizowania skóry atopowej wybierz sok aloesowy, hydrolat z malwy, rumiankowy, nagietkowy lub lipowy :)

8 marca 2020

Szukam porady dla mojego kolegi - ma cale dłonie czerwone i ciągle je ukrywa . Maści z apteki pomagają przez krótki czas. Co mi Pani poradzi? Dziękuję.

10 marca 2020

Asia, najlepiej zacząć od sprawdzenia mydeł do rąk, kosmetyków pod prysznic i płynu do mycia naczyń, których używa kolega - wśród nich z pewnością są produkty, które są czynnikiem mocno drażniącym i silnie przesuszającym dłonie (w moim przypadku wystarczy, że umyję naczynia, będąc u rodziny/znajomych - leczę później dłonie tygodniami). Druga sprawa to moczenie rąk w podgrzanym oleju, np. arganowym - takie kojące kąpiele dla dłoni z pewnością przyniosą dużą ulgę. Trzecia sprawa - silnie natłuszczające masła/kremy, nakładane na noc grubą warstwą, dobrze zabezpieczyć później dłonie bawełnianymi rękawiczkami, służącymi tylko do tego celu (krem olejowy Si Si Bee, krem Hypericum Szmaragdowe Żuki, krem ochronny Iossi, maści SOS Cashee) + lekki krem z dobrym składem na dzień, używany często, szczególnie po każdym myciu rąk (np. Clochee, Resibo). Trzymam kciuki!

11 marca 2020

A co dla niemowlaka? Synek ma zmiany na dekolcie i w zgięciach łokci. Karmię piersią. Wyeliminowałam ze swojej diety mleko, kakao i pomidory... zmiany są nadal, ale się nie zaogniają. Stosuję kosmetyki emolium a-topic, ale sądziłam, że zmiany się zmniejszą... proszę o pomoc

12 marca 2020

Agata, przykro mi, że musicie się zmagać z problemami skórnymi od pierwszych dni. Przede wszystkim polecam Ci nie używać Emolium i innych aptecznych kosmetyków - w składzie INCI są zalepiające skórę silikony i olej mineralny (pochodna ropy naftowej). Te produkty tylko pozornie koją i nawilżają skórę, a tak naprawdę długofalowo powodują podrażnienie. Do mycia wybrałabym mydło w kostce Ajeden lub kosmetyki Momme, Baby Ecologica czy Anthyllis - tylko jeden delikatny produkt myjący. A po kąpieli zabezpieczaj skórę Synka odrobiną dobrej jakości oleju konopnego, z wiesiołka lub ogórecznika (np. godna zaufania manufaktura Ajeden) i na ten moment nie wprowadzaj nic więcej. Jak skóra się odrobinę wyciszy, możesz spróbować z mazidłem konopnym Polny Warkocz :)

21 marca 2020

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiednich preparatów dla mojego 5latka. Ma bardzo mocne i nieładne zmiany. Kostki na rączkach, nadgarstki, całe rączki. Ma bardzo suche, czerwone, swędzące plamy. Synek się bardzo drapie. Jest poddenerwowany i drażliwy. Testy alergiczne wyszły w porządku. Nie chcę chemii. Bardzo mi go szkoda i z chęcią wzięłabym to na siebie. Emolienty z apteki nie pomagają..

25 marca 2020

Jagna, domyślam się jakie to musi być Twojego Syna uciążliwe. Mam 5letnią córkę, którą też męczy każde najmniejsze podrażnienie czy ranka. Do mycia ciała wprowadź najlepiej delikatne mydlane kostki - zwróć uwagę na mydła Ajeden: Bobasek, z miodem, aloesem, awokado, nagietkiem ogórecznikiem lub pyłkiem pszczelim. Jeśli jednak kostka do mycia nie będzie dla Was komfortowa, dobrym tropem są kosmetyki myjące w płynie polskich marek Momme i Baby Ecologica. Po kąpieli i na podrażnione miejsca stosuj niewielką ilość dobrej jakości oleju konopnego, z wiesiołka lub ogórecznika. Jeśli wolisz postawić na coś kremowego, to zdecydowanie warto wybrać jedną z tych dwóch maści: krem olejowy Si Si Bee lub mazidło konopne Polny Warkocz. Ciekawą opcją dla ruchliwego przedszkolaka, szczególnie na zbliżający się okres wiosenno-letni są balsamy w sztyftach, tzw. pomady z polskich manufaktur - nie znajdziesz ich na ten moment w Ekopolce, ponieważ zostały wycofane z racji plastikowych opakowań, jednak dla skóry alergicznej i atopowej mogą okazać się zbawiennne. Tutaj polecam szczególnie pomadę z masłem kakaowym Hagi (ew. pięknie pachnąca wersja z rokitniekiem). Powodzenia!

25 marca 2020

Dzień dobry. Proszę o pomoc w doborze kosmetyków dla mojego synka 3,5 latka. Od niemowlęctwa zmagamy się z alergią, niestety niezdiagnozowaną, gdyż testy niewiele wykazały. Problem jest na buzi, objawia się silnym zaczerwienieniem zwłaszcza na chłodzie i chyba już z trwałymi obwódkami na jednym z policzków oraz drobniutkimi krostkami. Dodatkowo mamy zdiagnozowane przymieszkowe zapalenie skóry na buzi , rączkach i nóżkach. Smarowaliśmy balsamy z mocznikiem i stosujemy emolienty do kąpieli. Kremy apteczne. Niestety buzia właściwie cały czas jest podrażniona i nie wiem jak mogę ją wyciszyć. Bardzo się boję o trwały rumień bo naczynka wydają się być już bardzo słabe :(

25 marca 2020

Gosiu, widzę, że w przypadku Twojego Synka choroba skóry jest mocno zaawansowana. Napiszę Ci, co ja bym zrobiła w takiej sytuacji: 1/ na pewno nadal próbowałabym ustalić czynnik drażniący (bardzo prawdopodobne, że to skutki alergii pokarmowej - czy próbowałaś odstawić z diety nabiał, całkowicie cukier (jest nawet w ketchupie), wszelkie produkty przetworzone? Wiem, że to może być wymagające, ale tylko przez chwilę, na pewno Maluszek szybko przyzwyczai się do troszkę innego jedzenia), 2/ odstawiłabym wszelkie kosmetyki apteczne, 3/ do mycia wybrałabym bardzo delikatne mydełko z mlekiem kozim - przyjrzyj się proszę mydłom Ajeden, są naprawdę rewelacyjne do skóry bardzo wrażliwej, 4/ do buzi, szczególnie przed każdym wyjściem na zewnątrz, stosuj niewielką ilość mazidła konopnego Polny Warkocz (u nas sprawdził się do maleńkiej buzi najlepiej ze wszystkich). Na pozostałe zmiany i do zabezpieczenia skóry po kąpieli wybierz olej konopny dobrej jakości. Na początek postawiłabym tylko na te 3 produkty. Obserwuj skórę, pielęgnuj delikatnie, ustal czy delikatne mydło roślinne i kosmetyki konopne koją skórę, a wtedy będzie można działać dalej :) Trzymam za Was kciuki!

26 marca 2020

Chciałabym doradzić pani O. (wpis z 10 lutego 2020), dotyczący egzemy/AZS u 4 letniej córeczki. Walczyłam przez kilka lat z chorobą swojej córki (obecnie ma prawie 5). Oczywiście sterydy itp. zostały przepisane na silne zmiany, zwłaszcza latem, kiedy dziecko bardziej się poci i dotyka różnych przedmiotów, zwłaszcza w przedszkolu. Miała te same objawy choroby, co Pani córka. Kosmetyki naturalne są super, ale nam najbardziej pomogła seria z A-DERMY/Exomega: balsam, emulsja do kąpieli oraz z produkty z serii SVR. Proszę sobie o tym poczytać. Jakaś starsza lekarka doradziła nam stosowanie naparu z owsa i wszystkie kosmetyki, które maja owies w składzie (jak np polecana wyżej A-DERMA). Nam to bardzo pomogło! Poza tym mydełka, żele naturalne itp polecane przez Panią Olę. Ja sama mam sucha skórę i zmiany na całym ciele i często szukam naturalnych kosmetyków. Dziękuję za tego bloga i pomoc! Wszystko się sprawdza :) Pozdrawiam serdecznie!

26 marca 2020

Justi, bardzo Ci dziękuję za Twój komentarz i podzielenie się swoim doświadczeniem. Zgadzam się, że napary, wyciągi i oleje z owsa, pszenicy, lnu działają bardzo kojąco i skutecznie łagodzą uporczywe podrażnienia skóry :) Muszę niestety zwrócić uwagę na składy INCI wspomnianych przez Ciebie kosmetyków A-Dermy. W środku znajduje się dodatek poliakrylamidu, który może wydzielać akrylamid, a ten jest toksyczny i rakotwórczy. Dalej w składzie dużo syntetycznych emolientów, pochodnych ropy naftowej: Petrolatum (wazelina) i Mineral Oil - Paraffinum Liquidum (ciekła parafina), a do tego silikon Dimethicone.. W składach pojawia się też Niacynamid, który jest odradzany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, więc sama nie zdecydowałabym się na stosowanie go w pielęgnacji dzieci. Ja jestem zdania, że kontrowersyjne składniki lepiej omijać..

26 marca 2020

Dieta synka jest już ograniczona. Od początku był na bezmlecznej, teraz na wykluczeniowej. Poza tym dietę ma bogatą w warzywa i kasze, staram się podawać mu tylko zdrowe rzeczy, zero gotowców ulepszaczy i konserwantów. Co do cukru to dopiero w tamte wakacje poznał czekoladę i cukierki i staram się to ograniczać do minimum. Reakcje objawiają się tylko na buzi i są opóźnione, najwcześniej wiem, że coś go uczuliło z kataru, który się nagle pojawia. Na pewno popełniam jakieś błędy żywieniowe, ale testy, które myślałam, że dadzą mi odpowiedź - wskazały znikome reakcje, a szukać głębiej ze względu na sytuację w kraju nie możemy. Chce poprawić pielęgnację i odejść właśnie od produktów aptecznych. Dziękuję za wskazanie tych produktów. Czyli myć buźkę mydłem Ajeden z mlekiem kozim, na ochronę na dwór mazidło konopne, po kąpieli olej konopny. Ale co stosować do kąpieli i do codziennego smarowania buźki rano?

26 marca 2020

Gosiu, bardzo się cieszę, że w Waszym przypadku dieta wygląda niemal książkowo :) Postanowiłam o tym wspomnieć, bo wiem, że nie zawsze jest to takie oczywiste, a nie chciałabym pisać tylko o zaletach dobrej pielęgnacji, bez wspominania o czynnikach wywołujących. Mydełko z kozim mlekiem stosuj do mycia całego ciała :) Po kąpieli odrobina olejku na skórę, dobrze jest go zabezpieczyć cienką warstwą kremu, np. Linum Szmaragdowe Żuki. Ma on skład na tyle dobrze skomponowany pod kątem skóry atopowej, że spróbowałabym go używać również na buzię. A mazidło Polny Warkocz to taki mega tłuścioch, do zadań specjalnych i przed wyjściem na dwór w razie niższych temperatur czy wiatru. Tego mazidła konopnego możesz czasem użyć dla siebie na noc, bardzo dobrze nawilży i zmiękczy skórę.

29 marca 2020

Witam, a co w przypadku wyboru kosmetyków do włosów? O nie też musimy zadbać, a szampony i odżywki drogeryjne - niestety też są dla mnie drażniące...

30 marca 2020

Kasiu, do pielęgnacji włosów suchych i problematycznej skóry głowy polecam: 1/ szampon w kostce Mango Herbs and Hydro, 2/ szampon w kostce Rozmaryn Ajeden, 3/ odżywka w kostce Mango Herbs and Hydro, 4/ szampony i odżywki Anwen - myślę, że Brzoskwinia i kolendra byłaby strzałem w 10, 5/ szampon aloesowy Equilibra

30 marca 2020

Dzień dobry proszę o pomoc. Mój 3 miesięczny synek ma egzemę. Konsultowałam się już z różnymi lekarzami i jesteśmy teraz na poziomie szukania przyczyny. Zmiany skórne są na całym ciele, buzi, do tego dochodzą rany na zgięciach i pod szyją. Kąpię Go w krochmalu i w postacie na zmianę. Używam maści przepisanych przez pediatrę, ale one zawierają dużo składników chemicznych i wydaje mi się, że przez to zatykają się pory i skóra nie ma jak oddychać i się regenerować, ale muszę coś stosować bo Go to swędzi.

2 kwietnia 2020

Wioletta, krochmal do kąpieli to dobry wybór. Spróbuj też jeszcze kąpieli z dodatkiem kilku kropelek oleju konopnego (koniecznie dobrej jakości, nierafinowany) - wtedy kąp Maluszka jeszcze ostrożniej, bo będzie ślisko :) Ale za to skóra będzie natłuszczona, ukojona i zabezpieczona. Osuszaj delikatnie, przez dotykanie. Rozważ pościel lnianą. Do pielęgnacji wybierz jeden z 3 kremów do skóry atopowej: krem olejowy Si Si Bee, krem Linum Szmaragdowe Żuki lub mazidło konopne Polny Warkocz. Trzymam za Was mocno kciuki!

3 kwietnia 2020

Dobry wieczór, proszę o pomoc. Od około roku synek konsultowany u różnych specjalistów w dziedzinie dermatologii, obecnie od dłuższego czasu pod opieką dermatologa-alergologa, której diagnoza - atopowe zapalenie skóry, i leczenie sprawdzało się do czasu. Głównym problemem była bardzo sucha skóra, zaczerwieniona i bardzo silny świąd praktycznie całego ciała. Szczególnie podrażniona była skóra na twarzy, broda i miejscowo nóżki, rączki, brzuszek i plecki. Z zaleceń mieliśmy używać Xeracalm - balsam i olejek do kąpieli, doraźnie maść Locoid Lipcoream, a dodatkowo syrop Xyzal i Fenistil. Wszystko działało, ale nagle przestało. I nawet maść sterydowa nie przynosi ukojenia. Skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i doskwiera potężny świąd. Obecnie pogorszenie stanu skóry wystąpiło również na dłoniach. Krostki i zadrapane place do krwi. Co stosować, żeby nawilżyć skórę i przede wszystkim pozbyć się świądu? Dodam, że przetestowaliśmy zdecydowaną większość drogeryjnych i aptecznych kosmetyków.

6 kwietnia 2020

Marzena, przykro mi, że AZS u Twojego synka jest tak bardzo nasilone.. Spróbuj pielęgnować jego skórę jak najdelikatniej i wprowadzaj bardzo proste produkty z wyłącznie naturalnymi składnikami - będziesz miała wtedy pewność, że skóra nie ma kontaktu z drażniącymi substancjami syntetycznymi. Do mycia może odżywcza śmietanka Momme (wycofana z Ekopolki ze względu na plastikowe opakowanie, jednak skład ma doskonały) albo kostka mydła Baltazar z MydłoStacji. Do pielęgnacji jeden produkt, żebyś była w stanie ocenić jego działanie - na początek krem olejowy Si Si Bee albo Linum Szmaragdowe Żuki. Trzymam za Was mocno kciuki!

6 kwietnia 2020

Dzień dobry Jestem mama karmiącą. Od dziecka zmagam się z AZS. Niestety okres ciąży jak i teraz okres kiedy karmię jest czasem silnego nasilenia zapalenia skóry, obecnie skóra na cały ciele jest zaogniona i bardzo sucha. Dodatkowo sytuacja, która teraz ma miejsce nie pomaga w leczeniu. Nawet maści sterydowe (których używam bardzo sporadycznie) nie pomagają, a często nasilają zaczerwienienie. Olej migdałowy według mnie natłuszcza tylko skórę, ale nie nawilża jej głęboko. Czy mogłaby Pani polecić coś, co silnie nawilży skórę również głęboko? Dziękuje i pozdrawiam

6 kwietnia 2020

Cześć, Wiktoria. Wyobrażam sobie, jakie to musi być dla Ciebie uciążliwe i niekomfortowe.. Przede wszystkim myj skórę tylko delikatnymi kosmetykami myjącymi. To bardzo ważne, bo najczęściej żel pod prysznic działa na taką wrażliwą skórę bardzo drażniąco. Zdaję sobie sprawę, że powszechna opinia o mydłach nie jest dobra. Mówi się, że mydło wysusza skórę. A ja przez wiele lat miałam problem suchej, swędzącej skóry na całym ciele.. jako nastolatka po kąpieli nie raz nie mogłam spać i ciągle się drapałam. W moim przypadku najlepiej sprawdziły się naturalne mydła - najpierw te w płynie Yope, a ostatecznie kostki, które okazały się najdelikatniejsze :) Polecam Ci szczególnie Ajeden (moje ulubione!), MydłoStację, Ministerstwo Dobrego Mydła, Bydgoską Wytwórnię Mydła i Kostkę Mydła. Do ukojenia skóry po kąpieli wybierz krem olejowy Si Si Bee lub krem do ciała Linum Szmaragdowe Żuki. Jak skóra się wyciszy, stosuj też raz w tygodniu peeling cukrowy (Asoa z olejem makadamia, Clochee albo przygotowany samodzielnie), ale masuj nim skórę baardzo delikatnie. Peelingowanie wygładzi skórę i złuszczy martwy naskórek, dzięki czemu substancje kojące i nawilżające będą miały szansę lepiej zadziałać.

6 kwietnia 2020

Dzień dobry. Jestem alergikiem (futrzaki, drzewa, trawy), ale nigdy nie miałam problemów ze skórą, nie reagowałam uczuleniem na kosmetyki czy chemię... Pierwszy raz swędząco-czerwony problem pojawił się na zgięciu łokci kilka lat temu, ale zniknął jeszcze zanim zdążyłam zdobyć jakiś specyfik polecony przez dermatologa. Potem bardziej uciążliwy problem pojawił się na szyi i ramionach, ależ swędziało... Pomogło regularne smarowanie maścią z vit A i Dermosanem. Teraz problem znów wrócił (w ogóle wydaje mi się, że problem pojawia się często przy okazji większego stresu..), trzyma się dłużej niż ostatnim razem i na większej powierzchni. W dodatku suchą mam skórę na całej długości rąk, aż czuję momentami jakby takie lekkie ukłucia na skórze, nie wiem jak to wyjaśnić (zauważyłam to zwłaszcza po kąpieli) i dłonie też są ostatnio niesamowicie suche. Na rynku jest niesamowita ilość specyfików, ale chcę spróbować czegoś naturalnego do regularnego stosowania. Poszukuję czegoś do kąpieli, kremu z "większym uderzeniem" bardziej tłustego na te najbardziej uciążliwe zmiany i jakiegoś lekkiego kremu/balsamu do codziennego stosowania na większą powierzchnię. Będę wdzięczna za propozycję produktów jakie mogłabym zastosować. Z góry bardzo dziękuję :)

7 kwietnia 2020

Aga, zdecydowanie jest tak jak piszesz - aktualna sytuacja w naszym kraju i stres z tym związany bardzo zaostrzają objawy alergii i azs. Do mycia rąk i ciała wybieraj koniecznie roślinne mydła ze sprawdzonych manufaktur. Zastanów się nad stosowaniem kojących kąpieli olejkowych na dłonie. Warto co kilka dni moczyć je w podgrzanym oleju, np. arganowym, lnianym, jojoba - to zadziała podobnie jak powszechnie znane zabiegi w parafinie i przyniesie ogromną ulgę. Dwa razy w tygodniu postaraj się też użyć peelingu cukrowego na dłonie, a jeśli skóra na ciele nie jest mocno podrażniona, to zrób taki delikatny peeling ciała raz w tygodniu. Na dłonie nakładaj koniecznie na noc grubą warstwę silnie natłuszczających maseł. Dobrze jest później zabezpieczyć dłonie bawełnianymi rękawiczkami, służącymi tylko do tego celu. Doskonale na początek sprawdzi się podstawowe masło shea czy kakaowe albo bogate kompozycje, np. krem olejowy Si Si Bee, krem Hypericum Szmaragdowe Żuki, krem ochronny Iossi, maści SOS Cashee. Pamiętaj o lekkim kremie na dzień z dobrym składem, używanym często, szczególnie po każdym myciu rąk. Tu sprawdzi się Clochee albo Resibo. Do pielęgnacji ciała możesz użyć tego samego tłuścioszka (krem olejowy Si Si Bee będzie doskonałym wyborem) lub nieco lżejszego kremu Linum Szmaragdowe Żuki. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że te produkty przyniosą znaczną ulgę!

14 kwietnia 2020

Mój syn ma 3,5 roku. Od wieku niemowlecego borykał się z problemami skornymi. Stwierdzono alergię pokarmów. Z czasem problem był coraz mniejszy. Obecnie co jakiś czas pojawiają się zmiany na ciele w postaci lekkich, swędzących zaczerwienień lub ogólne przesuszenie ciała, które powoduje swędzenie. Do mycia używamy naturalnego kosmetyku Alphanova BeBe. Który z olejków polecilaby Pani dla naszego synka? Zależy nam na kosmetyku, który nawilży skórę po kąpieli.

15 kwietnia 2020

Aniu, sięgnijcie po olej konopny albo krem olejowy Si Si Bee, który po kontakcie ze skórą zamienia się w gęsty, tłuściutki olejek :)

17 kwietnia 2020

Ja się wyleczyłam w 2 tygodnie z AZS. Obecnie mam 24 lata, a jak się urodziłam już wtedy miałam popękaną skórę, za uszami. Przez całe dzieciństwo skóra była popękana, swędziała okropnie, ciągle napięta. Do tego wiele lat astma. Nawet jak będąc u cioci za granicą poszłam do lekarza, pani doktor powiedziała, że w takim wieku zazwyczaj już aAZS mija (miałam około 15 lat wtedy). Obecność wielu kotów w domu nie pomagała. Przypadkiem natrafiłam na kanał Pani Basi Kazany na YT, a stamtąd na książkę dr Huldy Clark. Po ok. 2 tyg kuracji z książki (goździkami i piołunem) nie ma śladu po AZS, co więcej, teraz się denerwuję, że moja skóra się świeci :D nie pamiętam kiedy miałam jakiekolwiek objawy AZS (kurację przeprowadziłam ponad rok temu), co więcej moje uczulenie na zwierzęta (miałam bardzo silne, stąd ciągle popękana skóra, gdy mieszkałam w domu rodzinnym) zmniejszyło się, przytulając zwierzęta nic mi nie jest! Dla tych, co nie chcą przeprowadzać tej kuracji lub mają malutkie dzieci, to co polecam, co po wielu latach męczarni i przetestowaniu wszystkich aptecznych i drogeryjnych rzeczy polecam: brak chemii, czym mniejszy skład tym lepszy, Alterra - marka tania i super skład, lepsza niż Biodermy i inne, które mają pełno chemii. Teraz jak nałożyłam niedawno na skórę Lipikar, od razu skóra zrobiła się czerwona - moja skóra się już odzwyczaiła od takiej chemii. Co dalej - olej wiesiołkowy i lniany! Rewelacyjnie regenerują skórę. Najpierw krem nawilżający, np. balsam Alterra, na to olej który zatrzyma tę wilgoć w skórze. Olej jojoba tez bardzo dobry, ale droższy. Na rany: płyn z żyworódki - można kupić lub z roślinki z domu - rewelacja, nic lepszego na otwarte rany. Również na rany (i do jedzenia!) - serek omega-3 wg przepisu dr Budwig. Niesamowicie goi rany. Zrezygnować z silnych środków piorących i dużej ilości płynu zmiękczającego, nosić bawełniane i lniane ubrania. Ograniczyć lub wyeliminować cukier! U mnie to było bardzo ważne! Cukier niszczy kolagen w skórze, a kolagen buduje skórę. Przyjmować witaminę C, nawet maleńkie dzieci mogą, a wit. C sprzyja kolagenowi i leczy. Super rzecz to także na bardzo suchą skórę nałożyć naturalny jogurt, żeby skóra się "napiła" (też na rany). Ja do dziś używam probiotyków w płynie (do kupienia tanio w aptece, niemowlaki piją na odporność) i takie probiotyki nakładam pod krem. Spróbuj moich metod, a przekonasz się sama jak to jest fajnie żyć bez AZS. Szkoda, że gdy ja byłam mała moja mama nie wiedziała tylu cennych rzeczy, ale to były inne czasy i musiałam przemęczyć się swoje, abym teraz mogła polecać moje metody innym. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrówka dla wszystkich chorych. AZS to nie jest choroba niewyleczalna, wierzcie mi!

21 kwietnia 2020

Ja łuszczycę i różne atopowe zapalenia mam od 13 lat i chciałbym się podzielić z Wami swoimi spostrzeżeniami. Może akurat komuś przydadzą się moje informacje. Łuszczyca czy AZS jest przede wszystkim chorobą, która wymaga cierpliwości, nie należy nastawiać się na super rezultaty np. po miesiącu. Na to naprawdę trzeba czasu. Unikajcie jak ognia sterydów (Clobederm, Belosalic, Dermovate itp). To Wam pomoże faktycznie szybko, tylko że jeszcze szybciej wysypie Was ze zdwojoną siłą, naprawdę nie warto. Przez jakiś czas mój dermatolog leczył mnie sterydami i efekty były, jednak nie można tego stosować zbyt długo i gdy tylko przestawałem było o wiele gorzej. Obecnie dla nas najlepszym lekarstwem jest słońce, im więcej będziemy się opalać, tym szybciej objawy skórne znikną. Polecam też wypróbować olejki konopne CBD i kosmetyki wzbogacone tym związkiem. Ja stosuję olej CBD 5% decarboxyled. Tylko zaczynajcie od mniejszych dawek: 4 krople na dzień i olejek z CBD Essenz. Także fajna jest maść konopna z woskiem pszczelim. Jest znakomita i przede wszystkim nie jest sterydem. Polecam też stosować siarkę organiczną MSM - naprawdę jest to bardzo fajna rzecz i warto tego spróbować, a efekty są, tylko wiadomo po jednym opakowaniu nie liczcie na cud. Tak jak napisałem ta choroba wymaga cierpliwości, ja tam mam na nogach małe czerwone plamki i chodzę normalnie w spodenkach, naprawdę nie ma się czym przejmować, a jak będziecie chociaż trochę odsłaniać te miejsca na słońcu, to efekt będzie szybki i widoczny. Pozdrawiam wszystkich!

22 kwietnia 2020

Cześć, mam AZS odkąd pamiętam. Jako dziecko bardzo się wstydziłam ran na zgięciach łokci czy pod kolanami, bo tylko ja miałam coś takiego wśród rówieśników. Minęło 10 lat od największego zaostrzenia moich objawów, kiedy to rany pojawiły się również na szyi, a cała moja twarz zamieniła się w popękana suchą skórę.. Bez nałożenia grubej warstwy kremu Nivea (bo tylko taki wtedy miałam pod ręką) na twarz i szyję, nie byłam w stanie obrócić głowy i normalnie wykonywać mimiki twarzy. Wszystko było tak suche.. W tamtym czasie pomogła mi Pani dermatolog i przepisała całą siatkę cudów z apteki. Ona chyba sama pierwszy raz widziała aż tak beznadziejny przypadek. Jednak to, co przepisała zadziało. Dzisiaj mam 23 lata i moje obecne objawy ograniczają się do popękanych kącików ust, popękanej skóry za uszami, do suchych powiek (na które kompletnie nie mam pomysłu). Staram się nawilżać skórę, ale to ciągle mało. Pani dermatolog od 10 lat przepisuje mi różne maści ze sterydami, jednak teraz jestem bardziej świadoma i boję się ich używać, a używam często, bo jeżeli nie posmaruję kącików ust raz na 2-3 dni to znowu pękają.. Od 10 lat stosuję też Cetaphil na skórę twarzy i sprawdza mi się dobrze, jednak czytałam różne opinie na jego temat. Do pielęgnacji ciała używam balsamu Oillan med+, po czym nakładam jeszcze zwykłą oliwkę dla dzieci. Do kąpieli stosuję żel pod prysznic Dove deeply nourishing (który mnie nie podrażnia), olejek myjący Ziaja med i olejek Bambino. Jednak to za mało. Nie znam się na składach i nie wiem czy to co używam jest dobre, dlatego chciałbym poznać Twoją opinię i poprosić o radę w kwestii naturalnych kosmetyków, na które warto się przerzucić. Pozdrawiam

22 kwietnia 2020

P.S. Zapomniałam dodać, że od dziecka moim problemem są mega suche dłonie. Z tym też sobie nie radzę, a dodam, że rzadko myję naczynia i używam mydeł hipoalergicznych.

30 kwietnia 2020

Kasia, jeśli do kąpieli dobrze sprawdzają Ci się olejki, to sprawdź proszę olejek do mycia ciała Clochee (olej sezamowy i migdałowy, ekstrakty z ogórka, jabłka i owsa). Do pielęgnacji ciała i twarzy polecam Ci krem olejowy Si Si Bee, krem Linum Szmaragdowe Żuki, olej z konopi, ogórecznika i wiesiołka. Dłonie warto raz w tygodniu wygładzić peelingiem cukrowym i zrobić im "kąpiel" w ciepłym olejku arganowym/jojoba/lnianym. Zresztą delikatne stosowanie peelingu cukrowego powinno też poprawić stan skóry ciała - usunąć przesuszony martwy naskórek i poprawić wchłanianie olejków i kremów :) Trzymam za Ciebie kciuki! :)

30 kwietnia 2020

Witam, Mam 17 lat i od małego zmagam się z AZS. Mam pytanie, co Pani poleca do oczyszczania twarzy (mam wągry, które strasznie mi przeszkadzają), ponieważ wiele kosmetyków wysusza mi twarz... Oczywiście mam widoczne zmiany na całym ciele. Chciałabym też się dowiedzieć czym tą twarz po takowym oczyszczaniu nawilżać, tak abym nie miałam aż takich widocznych podrażnień. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam :)

30 kwietnia 2020

Natalia, do oczyszczania skóry atopowej moim pierwszym wyborem byłby koncentrat z olejem lnianym Polny Warkocz - dzięki zawartości olejków dokładnie zmywa makijaż, oczyszcza cerę z zanieczyszczeń, zmiękcza i koi, a przy tym ładnie zmywa się wodą. Baardzo delikatna i kojąca jest też nowa łagodna pianka do mycia twarzy Clochee :) Każdorazowo po oczyszczaniu stosuj delikatny hydrolat (lipa, nagietek, malwa, rumianek). Polecam Ci też najczęściej wybierany w Ekopolce nawilżający krem z mocznikiem - z tym, że mocznik na mocno podrażnionej skórze może powodować chwilowe uczucie pieczenia. Kremem, który równie mocno nawilży, ukoi i wyciszy skórę jest też Multi MSO z manufaktury ASOA. Na zaskórniki najbardziej skuteczne byłoby stosowanie aktywnego peelingu Mokosh i maseczki oczyszczającej Ajeden, jednak oba te produkty są dość intensywne i nie mogę zagwarantować, że w Twoim przypadku będą odpowiednie. W każdym razie zdecydowanie stosuj 1-2 razy w tygodniu delikatny peeling, najlepiej enzymatyczny i kojące maseczki. Naturalne maseczki mają to do siebie, że najczęściej zawierają glinki i nawet delikatna wersja kojąca zadziała jednocześnie detoksykująco i oczyszczająco (np. maseczka kojąca Ajeden, peel-maseczka Owocowe Podróże, maseczka z glinką białą Clochee). Mam nadzieję, że wybierzesz z tych produktów zestaw idealny dla siebie! Trzymaj się ciepło! :)

30 kwietnia 2020

Witam, mam 28 lat i rok temu wyszły mi zmiany atopowe/egzemowe na dłoniach i stopach, gdzieniegdzie na łydkach pojawiają się suche plamki. Na ten czas leczę się z dermatologiem, czyli jak wiadomo maści sterydowe - niestety mam wrażenie, że one tylko zaleczają na chwilę, a później to wraca dość często ze zdwojoną siłą. Jest to niekomfortowe, ponieważ dłonie jak i stopy są obolałe, swędzą, są pokryte "rybią łuską", w niektórych miejscach pęka skóra, a wtedy strasznie piecze i boli. Trochę poczytałam na temat kosmetyków jakie polecasz i zastanawiam się nad zamówieniem mydła Ajeden (mydło nagietkowe oraz mydło z ogórecznikiem) czy jest to dobry wybór? Do smarowania (nawilżania ciała po kąpieli) wybrałam odylique lotion naprawczy oraz odylique by essential care balsam nagietkowy. Czy mogłabyś polecić jakieś swoje sprawdzone kosmetyki na takie zmiany skórne (tak jak pisałam zmiany skórne są zaostrzone przez większość czasu).

30 kwietnia 2020

Natalia, mydełka z Ajeden to bardzo dobry wybór - szczególnie te z dużą zawartością koziego mleka, czyli właśnie m.in. nagietkowe, z ogórecznikiem, z miodem, bobasek, z aloesem, z awokado, z płatkami owsianymi czy pyłkiem pszczelim. Do pielęgnacji skóry polecam też niezmiennie krem olejowy Si Si Bee, maści SOS Cashee (z propolisem i konopną), krem lniany Linum Szmaragdowe Żuki - decyzję o konkretnym produkcie musisz podjąć sama, przy czym wszystkie są naturalne, doskonale koją, natłuszczają skórę i zapobiegają ucieczce wody z naskórka.

30 kwietnia 2020

Meżczyzna 38 lat. Mam problem z atopową skórą twarzy. Leczenie Protopic. Prosze o podpowiedź jakim kremem mógłbym wspierać leczenie.

30 kwietnia 2020

Piotr, polecam Ci najlepszy moim zdaniem krem olejowy Si Si Bee - jest to preparat gęsty i tłuściutki, więc jego stosowanie będzie najbardziej wskazane popołudniami i na noc. Jeśli szukasz czegoś bardziej komfortowego i lekkiego - sprawdź krem z mocznikiem z tej samej manufaktury.

6 maja 2020

Co pani poleca do nawilżania ust? Budzę się codziennie rano z przesuszonym ustami i bardzo często są pokryte a’la zajadami, ale to atopowe zapalenie skory. Mam bardzo wrażliwe usta. Często skóra się łuszczy pod wargami. ;)

19 maja 2020

Amelia, zdecydowanie delikatny cukrowy peeling do ust Mango z Iossi + rewelacyjna pomadka do ust z MydłoStacji - radzi sobie z najbardziej spierzchniętymi ustami, nawet zimą i w mrozach :)

19 maja 2020

Dzień dobry, córka ma 8 lat, początki AZS (uwarunkowane genetycznie) miała już w niemowlęctwie, ale dzięki restrykcyjnej diecie poradziliśmy sobie z tym. Obecnie AZS powróciło z pełną mocą. W zgięciach rąk i pod kolankami - skóra zaczerwieniona, opuchnięta, bardzo sucha, pękająca. Na całym ciele (głównie nogi, szyja) - czerwone plamy, pokrzywka idiopatyczna. Buzia - podrażniona, bardzo suche, swędzące powieki. Stosujemy raz dziennie pimafucort - na najgorsze miejsca, poza tym na resztę całej skóry, lipikar lait i krem robiony w aptece (zawierający Vit A 50 000j, linomag). Skóra myta zwykłym Dove. Proszę o poradę czym myć Marysi ciało oraz jaki balsam, smarowidło można zastosować, aby nawilżyć i zmniejszyć świąd.

19 maja 2020

Aneta, przykro mi, że Twoja córka zmaga się z tak dokuczliwym zapaleniem skóry. Polecam Ci do mycia ciała mydła w kostkach z kozim mlekiem z manufaktury Ajeden albo śmietankę do mycia Momme (organiczna, kojąca, bardzo fajna, ale wycofana z Ekopolki ze względu na plastikowe opakowanie). Do wyciszenia zmian na skórze sięgnęłabym po mazidło konopne z Polnego Warkocza i krem olejowy Si Si Bee - to co prawda tłuścioszki, ale póki skóra się nie wyciszy, warto ją mocno natłuszczać i zabezpieczać naturalnymi formułami. Powodzenia! :)

19 maja 2020

Witam, mam 38 lat i skórę suchą i atopową. Od wielu już lat walczę z zaczerwienioną i suchą skórą na powiekach. Dermatolog stwierdził uczulenie na nikiel i chrom, ma to też na pewno związek z AZS. Leczona byłam maściami sterydowymi lub Protopic, jednak po zaprzestaniu stosowania problem powraca. Powieki wyglądają okropnie zaczerwienione, swędzą, skóra łuszczy się. Strasznie ciężko z tym funkcjonować, już nie mówię o jakimkolwiek malowaniu powiek czy rzęs. Co poleciłaby Pani na skórę powiek? Czym je pielęgnować/smarować? Bo wszelkie środki dostępne w aptekach do skóry atopowej nie działają. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam:)

19 maja 2020

Ulu, szczerze polecam Ci krem olejowy Si Si Bee i krem lniany Linum Szmaragdowe Żuki - oczywiście przy stosowaniu w okolicach oczu musiałabyś zachować bardzo dużą ostrożność, żeby kosmetyk nie dostał się do oka, bo to dwa preparaty pielęgnacyjne do twarzy i ciała. Bardzo dobrym wyborem będzie też natłuszczanie skóry okolic oczu i powiek olejkiem - polecam serum pod oczy z koenzymem Q10 z manufaktury Asoa - to bardzo bogata kompozycja z olejem z baobabu, olejem z dzikiej róży, olejem awokado, skwalanem i witaminą C.

19 maja 2020

Mam 30 lat i silne atopowe zapalenie skóry na nogach. Niesamowicie swędzi. Strach myć się, gdyż po kąpieli jest gorzej, skóra jeszcze bardziej podrażniona. Moje pytanie: Czym myć ciało i czym smarować się po, aby koiło to podrażnione plamy i świąd.

19 maja 2020

Natalia, sięgnij po olejek myjący Clochee, a po kąpieli natłuść skórę gęstym masłem lub kremem. Sprawdzą się: masło Konopie & awokado Cashee, masło May Chang Iossi, krem do ciała Linum Szmaragdowe Żuki i krem olejowy Si Si Bee

19 maja 2020

Mężczyzna 55 lat, bardzo silne zmiany skórne tylko na twarzy i szyi, aż skóra przyjmuje ciemny, ziemisty kolor. plamy rozlane, czerwone, swędzące.

19 maja 2020

Witam. Bardzo męczę się z zastopowanie rozprzestrzeniania się AZS (tak stwierdzono). Bywało na dłoni, teraz i na przedramieniu. Bąbelki pękają, sucha swędząca skóra, rany, poprawa i od nowa. Używałem już wszystkiego, najlepszym produktem do leczenia była piochtanina. Ale przydałoby się coś na suchość nie tylko tych miejsc, ale i całego ciała oraz ukojenie świądu i odżywienie. Dziękuję i pozdrawiam

20 maja 2020

Kamanka, jestem pewna, że mazidło konopne z Polnego Warkocza będzie w takiej sytuacji bardzo pomocne - jest tłuściutkie, pozostawia na skórze olejową warstwę ochronną, cudownie koi podrażnienia i świąd, zmiękcza skórę, zabezpiecza. Ta gęsta, tłusta konsystencja jest idealna na noc i zdecydowanie w takim bardzo zaawansowanym stadium. A jeśli w ciągu dnia olejowa konsystencja byłaby za ciężka, to do rozważenia jako uzupełnienie jest też krem Tilia z manufaktury Szmaragdowe Żuki - lżejszy, ładnie się wchłania i nie będzie pozostawiał na skórze tłustej, lepkiej warstwy. Jest dedykowany skórze suchej, ale w moim odczuciu skład (napar z lipy, napar z lnu i oleje z dzikiej róży, wiesiołka, malin i porzeczki) jest bardzo dopasowany do skóry wrażliwej, podrażnionej, ze zmianami zapalnymi.

20 maja 2020

Bartku, ukojenie, nawilżenie, odżywienie i zabezpieczenie skóry atopowej zapewnią Ci tłuste mazidła, bogate w oleje roślinne - koniecznie sprawdź proszę: maść SOS Konopie, wiesiołek i ogórecznik Cashee, mazidło konopne Polny Warkocz i krem olejowy Si Si Bee. Dobrym pomysłem jest też zastąpienie drogeryjnych kosmetyków myjących - roślinnymi mydłami w kostce i od razu po kąpieli na delikatnie wilgotną skórę rozsmarowanie takiego tłustego kremu.

22 maja 2020

Witam. Proszę o pomoc. Mam 3 letnią córkę, która ma na twarzy AZS i rozszerzone naczynka, cienką, nadwrażliwą, podrażnioną i zaczerwienioną skórę oraz wyprysk (drobne chrostki). Największym problemem jest wyjście na spacer. Po 10 minutach policzki są mocno czerwone, zapalone, z dużym wypryskiem, mimo kremów na zimę, wiatr czy słońce. Od 2 lat jeździmy po dermatologach i alergologach. Różne kremy, maści i sterydy. Wszystko odłożyłam. Teraz stosuję tylko Latopic. Córka odżywia się dobrze. Proszę o pomoc.

23 maja 2020

Witam serdecznie mój 2.5 letni synek też ma AZS. Leczony oczywiście sterydami, które dawały krótkotrwałe efekty. Obecnie odrzuciłam całą chemię. Stosuję kremy z witaminami A i E... Ale widzę, że nie do końca natłuszczają skórę.. Proszę o poradę. Pozdrawiam

29 maja 2020

Kasiu, do codziennej pielęgnacji skóry córki polecam Ci szczególnie krem olejowy Si Si Bee i mazidło konopne Polny Warkocz. To tłuste formuły, które wyciszą skórę, złagodzą podrażnienia, a jednocześnie pozostawią na skórze tłuściutką warstwę ochronną, która zabezpieczy przed działaniem czynników zewnętrznych. Proszę je śmiało traktować jak maści, które ukoją, natłuszczą i ochronią skórę. Jeśli tłuste konsystencje w wysokich temperaturach będą dla Was za ciężkie - pozostawiam do rozważenia jeszcze lniany krem Linum z manufaktury Szmaragdowe Żuki. W okresie letnim możecie na wyjścia zastosować dodatkowo naturalne kremy z filtrami UV (Momme - Ochronny parasol od słonka SPF 50), które ze względu na zawartość filtrów fizycznych - mineralnych, należy nakładać na skórę jako ostatnią warstwę, ok. pół godziny przed wyjściem na spacer. W kąpieli doskonale sprawdzą się mydła w kostkach Ajeden z dodatkiem mleka koziego (mydło z awokado, aloesem, miodem, pyłkiem pszczelim, nagietkiem, Bobasek) i nowość - mydło #01 delikatne z manufaktury Si Si Bee.

29 maja 2020

Marzena, sięgnij po jeden z tych tłuściutkich kremów ochronnych: krem olejowy Si Si Bee, mazidło konopne Polny Warkocz, balsam SOS Konopie, wiesiołek i ogórecznik Cashee :)

2 czerwca 2020

A jakie preparaty na AZS skóry głowy?

8 czerwca 2020

Witam, mam 28 lat i jestem sportowcem. Całe życie borykam się z trądzikiem. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Mam cerę atopową, ale ostatnio wszystkie kosmetyki, które nałożę powodują podrażnienia, twarz robi się czerwona i jest mega przesuszona. Nie wiem co mam robić.. Proszę pomóż.

17 czerwca 2020

Polecam poczytać ciekawy artykuł na portalu Zdrowy Kręgosłup na temat tego, jaki wpływ ma higiena i otoczenie snu na choroby skóry w tym AZS: https://www.zdrowykregoslup.pl/dobor-materaca-w-kontekscie-czestych-chorob-skory/ Powiem tak, warto zadbać o czystą pościel i nowy materac, można w ten sposób znacznie złagodzić objawy choroby.

20 czerwca 2020

Od kilku lat, jedna z moich górnych ruchomych powiek jest silnie zaczerwieniona, swędząca, piekąca, ściągnięta, a czasami łuszczy się. Najgorzej jest po umyciu twarzy, ale również po całym dniu czy po nocy. Czym mogę w takim przypadku smarować, żeby było to bezpieczne dla oka?

21 lipca 2020

Dzień dobry, syn ma 10 miesięcy. Od 3 miesiąca życia borykamy się z różnymi wysypkami. Obecnie ma stwierdzone AZS oraz alergie na białko jaja, mleka i gluten. Karmiony od miesiąca mlekiem Neocate, wcześniej piersią, ja cały czas byłam na bardzo restrykcyjnej diecie. W samym tylko czerwcu byliśmy już w trzech różnych szpitalach. Dostawał sterydy, w domu maść Protopic oraz Cetaphil do natłuszczania. Niestety od kilku dni bardzo płacze przy smarowaniu Cetaphilem, przy Latopicu tak samo. Smaruje obecnie Linomagiem maść bo tylko to go nie podrażnia i olejem z Wiesiołka. Do kąpieli ma Emolium. Wysypka/plamy są praktycznie na całej powierzchni ciała. Co Pani radzi? Czytałam też o maśle Shea oraz oleju ze słodkich migdałów, a do kąpieli mydło Marsylskie, ma Pani jakieś doświadczenie z tymi „kosmetykami”?

3 sierpnia 2020

Witam Potrzebuje pomocy... Moja 5,5 miesięczna córeczka zmaga się z AZS. Wszystko zaczęło się gdy miała 2msc - pojawiły się czerwone szorstkie zaognione policzki. Lekarz przepisał steryd, pomogło na chwilę, a potem.. Za ok. 1 tydz. wszystko wróciło tj., czerwone zaognione policzki oraz broda, czoło, uszy, główka obsypana jakby wiórkami. Zalecenia - steryd - pomógł na kilka dni, a potem... Za ok. 1 tydz. cale ciało szorstkie, pęknięcia przy uszach i na zgięciu kolan i rączek, obsypana wiórkami główka i krosty na niej, czerwone zaognione szorstkie place na całym ciele. Pachwinki też są bardzo czerwone. Dostała kilka silnych leków, maści robione, jednym słowem sporo rzeczy, a po każdej było coraz gorzej. Całe ciało ją swędzi, drapie się strasznie, jest rozdrażniona, a co najgorsze lekarze dają tylko sterydy, których nie chce już stosować. W czym mogę kąpać córeczkę, czym smarować i jak często, co stosować na ewentualne zaostrzenia, czym smarować główkę by te suche wiórki poznikały? Proszę o poradę Pozdrawiam

1 września 2020

Dziękuję za ciekawy tekst i wszystkie podpowiedzi. Kilka lat temu walczyłam z AZS w okolicach brwi. Po wielu miesiącach działania po omacku; stosowania wszelkiego możliwego nawilżania, kosmetyków do makijażu do skóry wrażliwej oraz rezygnacji z...kakao skóra wróciła do normy. Teraz problem pojawił się bezpośrednio pod oczami. Cieszę się, że w internecie jest coraz więcej porad jak walczyć z tą chorobą, a ten artykuł i podpowiedzi dot. sprawdzonych naturalnych kosmetyków to strzał w 10. Dziękuję i pozdrawiam.

17 września 2020

Dzień dobry. Mąż w zeszłym roku dostał potwornej alergii po ekspozycji na słońcu. Zaskoczyło nas to, bo ma ciemną karnarcję i nigdy podobnych problemów nie miał. Po wizycie u alergologa i dermatologa okazało się, że ma skórę atopową. Po wyjściu na słońce momentalnie pojawiają się olbrzymie i opuchnięte zmiany na skórze, oczywiście unika słońca, ale nie da się całkowicie go uniknąć, musiałby nie wychodzić z domu wcale... Jak dbać o skórę, by zapobiec lub zniwelować do minimum takie odczyny? Jakich kosmetyków i leków używać przed wyjściem na dwór? Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.

3 listopada 2020

Uwielbiam takie naturalne kosmetyki ostatnio natrafiłam na kosmetyki z olejem z konopi

24 listopada 2020

Witam, synek ma 4 lata i problemy ze skórą - czerwone suche place, swędzące krostki. Nasilenie objawów występuje podczas spadku odporności np. przed przeziębieniem. Testy z krwi niczego nie wykazały. Synek dostał na stałe syrop Rupafin (choć nie widzę po tym poprawy) i kosmetyki Mediderm. Proszę o poradę. Czy krem olejowy Si Si Bee to dobry kierunek?

30 listopada 2020

Ja mam paskudne zaczerwienienia w okolicach szyi i piersi. Dla kobiety to dramaturgia, wiadomo o co chodzi. Dermokosmetyki nie zawsze się sprawdzają i składy też mają nie do końca dobre. Najlepsze są faktycznie kosmetyki naturalne, bez konserwantów, barwników, dodatków, pachnideł itd. Ja stosuję aktualnie olejek Delikatność z Miodowej Mydlarni. Bardzo przyjemny w użyciu, mocno nawilżający, zapobiegający drapaniu się. Taki w sam raz dla mnie i przyjemnie pachnie.

15 stycznia 2021

Witam, dziękuję bardzo za wpis. Po przeczytaniu całości oraz wszystkich komentarzy postanowiłam wymienić kosmetyki. Mój AZS jest okropny, wieczne plamy na twarzy, głównie policzki, okolice ust, brwi i powieki. Szyja, skóra jest tak sucha i naprężona, że ciężko kręcić głową. Dłonie były średniej jakości, jakieś suche plamy, ale nieduże. Ogólnie to oczywiście byłam na maściach sterydowych oraz drogeryjnych emolientach, ale jak nie użyłam sterydu raz na kilka dni, to wyglądałam jakbym była poparzona. Na plecach sucha skóra, która bolała jak po zbyt mocnym opalaniu. No więc wracając do sedna. Kupiłam krem ochronny Iossi, piankę ryżową Iossi, hydrolat aloesowy, krem Linum Szmaragdowe Żuki, olejek z czarnuszki, serum na szyję, dekolt i twarz Polny Warkocz i na końcu mydło naturalne konopie z jęczmieniem z Miodowej Mydlarni. No i tak, twarz myje pianką, potem hydrolat i na końcu krem Iossi - widzę różnicę, jest lepiej, a stosuję 3 dni dopiero. Raz użyłam olejku z czarnuszki i mam wrażenie, że mi podrażnił szyję mocniej, muszę spróbować go rozcieńczyć. Na ciało stosuję Linum, ale chyba mnie uczula..? Wydaje mi się, że powodem może być pomarańcza, bo ogólnie to mam uczulenie jak zjem pomarańcze czy mandarynki. Dodatkowo też jakieś dwa tygodnie temu odstawiłam praktycznie całkiem nabiał, cukier, chleb zredukowany do 1 kromki dziennie, jajka sporadycznie. Dziś powiedziała mi jedna znajoma (ona od 15 lat nie je w ogóle nabiału), że ta wysypka może być efektem odstawiania nabiału, bo organizm się pozbywa resztek. Czy istnieje coś, co mogłoby mi pomóc z wysypka na ciele? Tu głównie przedramiona, dłonie i uda. Nie wiem, czy powinnam nadal stosować Linum? Niestety, mieszkam za granicą i tu możliwości nabycia naturalnych produktów są dość ograniczone, stąd też moje zakupy były oparte bardziej na tym co udało mi się znaleźć. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Kasia

21 stycznia 2021

Witam, mój synek skończył 5 mcy i prawdopodobnie ma alergię pokarmową. Zmiana przez producenta składu mleka zaostrzyła nam AZS. Dotychczas była to drobna, sporadyczna wysypka, teraz całe ciało jest pokryte krostami. Alergolog doradził nam zakup żelu do kąpieli do skóry atopowej oraz kremu do skóry atopowej z apteki, jednak większość produktów zawiera silikony i parabeny. Jakie produkty moglibyśmy użyć? Pozdrawiam, Ela

22 stycznia 2021

A czy poleciłaby Pani jakiś szampon, poza tymi w plastiku, właśnie do przesuszonej skóry głowy z AZS?

31 stycznia 2021

Cześć. Od 2 lat borykam się z AZS twarzy. Kremów wypróbowałam wiele... Cerkoupil, Cethapil, Bioderma i inne. Efekt praktycznie żaden. Jedyne co trochę pomaga to maść na receptę Protopic, a po jakimś czasie znowu te same problemy. Czy znacie jakieś podkłady które nie będą podrażniać skóry? Obecnie najmniejsze zło jakie odkryłam to Pharmaceris i Bourjois, ale może jakieś mineralne?

5 lutego 2021

Ten tekst to kopalnia wiedzy. Mnie udało się znaleźć działające na mnie emolienty. Wiele ze stosowanych wcześniej specyfików czasem jeszcze bardziej wysuszało i podrażniało skórę. Od kilku miesięcy stosuję krem olejowy si si bee i widzę, że stan mojej skóry bardzo się poprawił!

7 lutego 2021

Dzień dobry, Prosiłabym o poradę co można stosować na powieki górne i dolne. Nie mam pewności czy jest to AZS, ale na pewno jakiś tan alergiczny, przy którym skóra jest okropnie czerwona, swędzi, przy tym jest bardzo sucha. Obejmuje to powieki górne, dolne oraz okolice (takie wielkie kółka, jak panda). Wcześniej była tez opuchlizna, ale już ustępuje (po lekach antyhistaminowych), natomiast czerwony kolor, suchość (i swędzenie mniej lub bardziej nasilone) - utrzymuje się dalej od tygodni. Dermatolog przepisuje sterydy, ale to nie jest wyjście na dłuższą metę. Znacie jakiś naturalny preparat na powieki? Co Wam pomaga? Będę wdzięczna za poradę!

15 lutego 2021

Proszę o podpowiedź. Moja mama od wieeeelu lat zmaga się z żylakami, na których powstają długotrwałe owrzodzenia. Leczono ją opatrunkami żelowymi, sterydami, antybiotykami i maściami robionymi na wazelinie, co przynosiło okropny skutek w postaci zapalenia skóry. Przez jakiś czas mama moczyła nogi w szarym mydle. Teraz używa raczej sklepowych kosmetyków - zwykłego mydła. Czy jest coś, (łatwego do stosowania, bo mama ma zero cierpliwości) co pomogłoby ukoić podrażnioną skórę wokół rany po leczeniu? Albo coś co wzmocniłoby skórę ultra wrażliwą i podatną na uszkodzenia? Poza tym, że rany bolą, to zaogniona skóra przeraźliwie swędzi. Obecnie walczę z alergią/AZS(?) rocznego synka i ten post oraz komentarze to prawdziwy skarbiec! Wypróbuję kilka Pani poleceń, bo sterydy i emolienty nie przynoszą żadnego efektu. Mam nawet wrażenie, że dodatkowo osłabiają odporność skóry.

15 lutego 2021

Dziękuję za ciekawy wpis! Sama od lat korzystam tylko z maści Diprobase z wazeliną białą i płynną parafiną, ale mam świadomość, że ten skład jest kiepski. Jestem po 30-stce i chciałabym nabyć coś pielęgnującego, działającego również przeciwzmarszczkowego i zapobiegającego zaczerwienieniom i podrażnieniom. Niestety przetestowane "normalne" kosmetyki wywołują u mnie alergię. Szukam także olejków do wykonywania masażu twarzy kamieniami, ale te które nabyłam także mnie uczulają. Będę wdzięczna za wszelkie rekomendacje!

25 lutego 2021

Witam. Proszę o pomoc w doborze kosmetyków dla mojej córeczki. Wiki ma prawie 7 Lat. Zeszły rok, a w sumie okres od jesieni do teraz jest bardzo ciężki ze względu na problemy skórne na rączkach, szyi, powiekach. Stwierdzone AZS oraz alergia na kakao i pomidory. Córka bardzo się drapie, skóra w tych miejscach swędzi, są to czerwone pogrubione plamy... bardzo przeszkadza to w szkole podczas zajęć. Dostaliśmy od lekarza maść do zrobienia z hydrocortisonum oraz maść nawilżającą z mocznikiem i baza cholesterolową... po każdym myciu rąk skóra robi się zaczerwieniona i swędzi. Mamy olejki z Mustelli do kąpieli i krem do buzi, lecz efektów nie widać. Proszę o wskazówki co mogłoby złagodzić to swędzenie i zaczerwienienie pośród kosmetyków wymienionych w tekście...

20 marca 2021

Dzień dobry, Synek 15 miesięcy. Rozpoznanie dermatologa - AZS, najczęściej pojawiające się na ramieniu i przedramieniu. Do tej pory stosowane były kosmetyki do pielęgnacji AZS z firmy Bioderma, z raczej bardzo słabym rezultatem. Interesuje mnie naturalny skład oraz produkty, które faktycznie pomogą w leczeniu AZS. Proszę o radę. Pozdrawiam.

8 czerwca 2021

Jeszcze nie próbowałam naturalnych kosmetyków, ale chętnie spróbuję, ponieważ wiem, że moja skóra mi za to podziękuje :) Bardzo dużo kosmetyków Pani tu pokazała, aż sama nie wiem, co wybrać. Jakby Pani miała zaproponować taki must have zestaw (do mycia twarzy, do mycia ciała i emolient na co dzień) dla alergiczki z AZS, to byłoby to...?

23 sierpnia 2021

@EdytaĆwiek zdecydowanie kojący olejek do mycia twarzy Si Si Bee, krem olejowy Si Si Bee i kostki mydła z manufaktury Ajeden :)

23 sierpnia 2021

Puk, puk! Czy ktoś tu jeszcze jest?? Ciekawy przydatny artykuł. Ale mam jeszcze pytanie. Zmiany mam na powiekach. A lubię pomalować oczy. Czym robić demakijaż??

23 sierpnia 2021

@DankaSzukalska olejek do demakijażu Si Si Bee i antysmogowa kostka do demakijażu Oreka :)) To zdecydowanie dwa najdelikatniejsze produkty do mycia, którymi możesz śmiało zmyć makijaż oczu

23 sierpnia 2021

Trzy najskuteczniejsze w moim przypadku naturalne preparaty - olej lniany, olej z wiesiołka i olej konopny. Oczywiście najwygodniej wybierać preparaty, które mają w składzie kompozycję tych składników. Ostatnio świetnie sprawdza się u mnie krem Linum ze Szmaragdowych Żuków, bo ma w składzie właśnie świeży napar z lnu - bajka!

23 sierpnia 2021

Za namową znajomej kupiłam balsam nawilżający oraz krem olejowy marki sisi bee i jak na razie sprawdzają się u mnie bardzo dobrze - działają jak typowe emolienty do azs, tylko skład dużo lepszy, niż w produktach aptecznych.

24 sierpnia 2021

Mi znajoma poleciła krem do ciała Linum i bardzo dobrze u mnie działa. Nie jest bardzo tłusty, super się wchłania, dobrze łagodzi podrażnienia, używam go w okresach remisji azs oraz gdy objawy są średnio nasilone.

Newsletter
Podaj mi swój e-mail, jeżeli chcesz co tydzień poczytać, co nowego i fajnego w Ekopolce ❤
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl