Skóra sucha i odwodniona – poradnik naturalnej pielęgnacji cery + najlepsze polskie kosmetyki nawilżające
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 r.
Skóra sucha nie należy do łatwych w pielęgnacji – jest delikatna, cienka, wrażliwa, łatwo ulega podrażnieniom. Ma tendencje do łuszczenia się, pieczenia, szorstkości. Zmarszczki pojawiają się na niej szybciej. Czy jesteś posiadaczką tego typu skóry i rozpoznajesz u siebie te cechy?
Dla posiadaczek skóry suchej, delikatnej, wrażliwej i odwodnionej przygotowałyśmy coś ekstra! Poradnik ze wskazówkami dotyczącymi naturalnej pielęgnacji skóry twarzy i porządne zestawienie najlepszych polskich kosmetyków nawilżających, rozpisanych na poszczególne kroki codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Gdzie tkwi przyczyna suchości skóry? Jak rozpoznać, czy masz cerę suchą? Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną? Jak najlepiej dbać o mocne nawilżenie i zabezpieczenie skóry? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie znajdź 5 minut na lekturę tego poradnika.
↠ Gdzie tkwi przyczyna suchości skóry?
CERA SUCHA to skóra, która wytwarza za mało sebum (łoju). W wyniku niedoboru sebum w warstwie rogowej naskórka w skórze suchej brakuje lipidów (niski poziom natłuszczenia), które odpowiadają pośrednio również za poziom nawilżenia (lipidy te blokują ucieczkę wody z naskórka), budowanie bariery hydrolipidowej i zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Prowadzi to do osłabienia funkcji ochronnych skóry.
↠ Czym charakteryzuje się cera sucha?
- skóra jest dosłownie wysuszona, pozbawiona wody, czasem łuszcząca się,
- bardzo delikatna i cieniutka,
- jasna, matowa, poszarzała i brakuje jej połysku,
- mało elastyczna, ponieważ jest niewystarczająco natłuszczona,
- bardzo szybko się starzeje i szybko dochodzi do pojawienia się pierwszych zmarszczek,
- ma bardzo delikatne linie odwodnieniowe, co może dawać wrażenie skóry zmęczonej i starzejącej się,
- pojawia się uczucie ściągnięcia i napięcia skóry oraz dyskomfort, szczególnie po demakijażu i użyciu detergentów i środków myjących, ale również w ciągu dnia,
- ujścia gruczołów łojowych (pory) są zazwyczaj mało widoczne, a zaskórniki występują bardzo rzadko,
- wypryski nie pojawiają się na niej wcale lub bardzo rzadko.
Skóra sucha charakteryzuje się nieszczelną barierą hydrolipidową. Osoby posiadające ten typ skóry często skarżą się na uczucie napięcia, ściągnięcia, pieczenia skóry. Zaraz po umyciu twarzy MUSZĄ sięgnąć po krem, ponieważ inaczej mają wrażenie, że ich skóra pęknie! Znasz to uczucie?
Taka skóra jest bardzo cienka, łatwo ulega urazom, najszybciej pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Skóra sucha wytwarza zbyt mało sebum – czyli tłustej warstwy, która ma działanie ochronne dla naskórka. Co za tym idzie – nie błyszczy się, chłonie wszystkie kosmetyki, nie widać rozszerzonych ujść gruczołów łojowych (porów, które na skórze tłustej wyglądają jak ukłucia igieł). Posiadaczki cery suchej często wybierają kremy o treściwych konsystencjach, nawet półtłustych lub tłustych. Jednocześnie skóra źle reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, pocieranie, czy nawet zastosowanie wody z mydłem. Cera sucha skłonna jest do szybszego starzenia, zatem prócz nawilżania należy też działać przeciwzmarszczkowo.
↠ Jak rozpoznać, czy masz cerę suchą?
- Po umyciu wodą z mydłem skóra jest ściągnięta.
- Po całym dniu skóra jest sucha i łuszczy się.
- Po zastosowaniu lekkiego mleczka skóra pozostaje gładka tylko przez chwilę.
- Tłusty krem do twarzy sprawia, że skóra staje się odpowiednio nawilżona.
- Skóra źle reaguje na zmiany atmosferyczne – mróz, słońce, wiatr sprawiają, że szybko traci wodę, co objawia się pieczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem.
- Często odczuwasz dyskomfort: skóra jest ściągnięta, uwrażliwiona, szczypie.
W przypadku skóry ekstremalnie suchej na określonych obszarach ciała, zwłaszcza na rękach, stopach, łokciach i kolanach, występuje tendencja do szorstkości, pękania i powstawania szczelin, łuszczenia, świądu. Taka skóra jest również bardziej wrażliwa na podrażnienie, zaczerwienienie i narażona jest na wyższe ryzyko infekcji.
↠ Dlaczego warto dopasować pielęgnację do potrzeb skóry suchej?
Przy braku odpowiedniego postępowania i złym dopasowaniu produktów pielęgnacyjnych w przypadku skóry suchej może dojść do:
- łagodnego łuszczenia się lub miejscowego odrywania się płatków naskórka,
- pojawienia się szorstkiej powierzchni o nierównomiernym kolorycie, czasami sprawiającej wrażenie skóry przedwcześnie dojrzałej,
- pojawienia się uczucia ściągnięcia.
↠ Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną?
Cera odwodniona bywa mylona ze skórą suchą. Tutaj często pojawia się pytanie: jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną? Jak można je rozróżnić?
Suchość skóry może być wrodzona (typ: sucha) albo nabyta np. wskutek złej pielęgnacji (podtyp: odwodniona). Termin „skóra sucha” wskazuje na stan bariery hydrolipidowej i oznacza niski poziom NATŁUSZCZENIA, natomiast „skóra odwodniona” wskazuje na poziom NAWILŻENIA skóry i ilość wody związanej w naskórku! I uwaga – odwodniona może być zarówno skóra sucha, mieszana, jak i tłusta.
Skóra odwodniona, czyli z niskim poziomem nawilżenia, może charakteryzować się łuszczeniem, pojawianiem się suchych skórek, brakiem elastyczności, wiotkością, drobnymi zmarszczkami. Jeśli taki podtyp cery występuje na podłożu typu cery normalnej, mieszanej czy tłustej, dochodzi do nadprodukcji sebum, ponieważ skóra próbuje wytworzyć barierę zapobiegającą utracie wody z naskórka.
Dlaczego skóra sucha może być odwodniona? Każda z nas może sobie na to pytanie odpowiedzieć – cienka i nieodpowiednio natłuszczona skóra jest przyczyną szybkiej utraty wody z naskórka. Natomiast dlaczego odwodniona staje się skóra tłusta, gdy natłuszczenie jest odpowiednie i woda powinna być zatrzymywana w naskórku? Odpowiedzią jest codzienna, nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt intensywna i agresywna, częste złuszczanie, przesuszanie, odtłuszczanie. Niestety każde drastyczne działanie na skórę powoduje, że staje się ona słabsza i bardziej odwodniona, przy czym poziom natłuszczenia pozostaje bez zmian lub nasila się.
↠ Jak pielęgnować skórę suchą?
Często pytacie, jakie produkty będą najlepsze do skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, szarej i zmęczonej. Zrobiłyśmy więc dla Was zestawienie naturalnych polskich kosmetyków dla skóry suchej i wrażliwej z podziałem na etapy pielęgnacji. Podoba Wam się ten pomysł? Ułatwi Wam wybór? :) Dajcie koniecznie znać w komentarzach, bo tylko informacja zwrotna od Was jest dla nas sygnałem, żeby wpisy z poradnikami pielęgnacyjnymi aktualizować i tworzyć kolejne.
NAJLEPSZE POLSKIE KOSMETYKI NAWILŻAJĄCE
Po kliknięciu w nazwę produktu przeniesiesz się do sklepu Ekopolka. Znajdziesz tam zdjęcia kosmetyków i dokładne opisy poszczególnych produktów do cery suchej.
1. DEMAKIJAŻ – olejki do demakijażu: 1/ Hydrofilowy olejek myjący Cytryna – BioUp, 2/ Śliwka. Hydrofilny olejek do demakijażu i mycia twarzy – IOSSI, 3/ Hydrofilowy olejek do mycia i demakijażu Róża-Malina – Ministerstwo Dobrego Mydła, 4/ Oleożel Wildflowers – Boska Pszczoła
2. OCZYSZCZANIE – delikatne kosmetyki myjące: 1/ Odżywczo-nawilżający żel do mycia twarzy Figa – Mokosh, 2/ Kostka antysmogowa do demakijażu i mycia twarzy – Oreka, 3/ Pianka do mycia twarzy Morela – Ministerstwo Dobrego Mydła, 4/ Aksamitna pianka oczyszczająca Fresh Faced – Resibo, 5/ Płyn micelarny – See Your Skin, 6/ Ryż Kokos. Nawilżająco-peelingująca delikatna pasta do mycia twarzy – IOSSI
3. TONIZOWANIE: 1/ Hydrolat z liści herbaty – MydłoStacja, 2/ Hydrolat waniliowy – MydłoStacja, 3/ Hydrolat z oczaru wirginijskiego – MydłoStacja, 4/ Ekologiczny hydrolat lipowy – Ministerstwo Dobrego Mydła, 5/ Hydrolat malinowy – Sape, 6/ Hydrolat z róży damasceńskiej – Cztery Szpaki
4. SERUM: w pielęgnacji skóry suchej, wiotkiej i dojrzałej, ale bez tendencji do zapychania i powstawania zaskórników, najlepiej sprawdzą się tzw. oleje nieschnące, czyli olej awokado, makadamia, kokosowy, z orzechów laskowych, rycynowy, rzepakowy, marula, ryżowy, z orzechów włoskich, z pestek brzoskwini, z pestek dyni, neem (z miodli indyjskiej), oliwa z oliwek. Stosowanie tych olejów w pielęgnacji twarzy jest jednak dość ryzykowne – trzeba doskonale określić swój typ cery, by używać ich codziennie. Poniżej podajemy listę olejków, które są delikatne, okluzyjne, mocno nawilżające, a jednocześnie ich stosowanie nie jest ryzykowne i nie zapychają skóry.
- OLEJE ROŚLINNE: 1/ Olej z pestek malin – Sape, 2/ Olej z opuncji figowej 100% – BIOUP, 3/ Olej z pestek śliwki – Ministerstwo Dobrego Mydła, 4/ Olejek do twarzy Czerwone Maliny – IOSSI, 5/ Olej z pestek brzoskwini – Bydgoska Wytwórnia Mydła, 6/ Olej ze słodkich migdałów – Auna
- SUBSTANCJE NAWILŻAJĄCE: 1/ Kwas hialuronowy 3% trójcząsteczkowy – BIOUP, 2/ Skwalan z trzciny cukrowej – BIOUP
- ESENCJE: Bardzo polecamy Ci tę esencję nawilżającą Róża Wschodu z MydłoStacji do stosowania pod krem – jest niezwykle lekka i świetnie nawilża! Esencja na bazie hydrolatu z malwy i róży została wzbogacona o kwas hialuronowy, ekstrakt z alg brunatnych i żeń-szenia, mleczan sodu. Możesz stosować ją po toniku, przed serum lub zastąpić nią serum do twarzy na dzień. Kosmetykiem, który również mogłybyśmy zaliczyć do tej kategorii, bo jest preparatem lżejszym, dwufazowym i łączy w sobie moc odświeżającego toniku z odżywczymi właściwościami olejowego serum, jest eliksir do twarzy Naroli Shake IOSSI – bazę z hydrolatu neroli wzbogacono ekstraktami z pomarańczy i cytryny, stabilną witaminą C, kwasem hialuronowym i olejami z malin i rokitnika.
- ZŁOŻONE SERUM: 1/ Eliksir rewitalizujący MANGO ENERGY – BIOUP, 2/ Serum Trzech Sióstr z koenzymem Q10 – MydłoStacja (rewelacyjne!), 3/ Serum Róża-Malina – Ministerstwo Dobrego Mydła, 4/ Aktywne serum NO AGE z witaminą C 8% – BIOUP, 5/ Serum wygładzające ANTI-AGING z witaminą C 4% – BIOUP, 6/ Serum w kostce THE DIVE – Herbs&Hydro, 7/ Wygładzające serum do twarzy Figa – Mokosh
5. KREMY DO TWARZY: 1/ Konfitura Róża-Malina – Ministerstwo Dobrego Mydła, 2/ Krem nawilżający z mocznikiem 10% – See Your Skin, 3/ Aksamitna Róża. Krem regenerująco-nawilżający – IOSSI, 4/ Nawilżający krem do skóry suchej i wrażliwej Garden Roses – Make Me Bio, 6/ Nawilżający krem do skóry normalnej i wrażliwej Orange Energy – Make Me Bio, 7/ Wygładzający krem do twarzy Figa – Mokosh, 8/ Krem do twarzy Dzika Witamina – Dzikie Zbiory
Często poszukiwane kremy tłuste do intensywnej nocnej regeneracji i wzmocnienia bariery lipidowej. Tworząc warstwę okluzyjną na skórze, zabezpieczają ją przed ucieczką wody z naskórka, a dzięki dużej zawartości maseł i olejów roślinnych mocno odżywiają, zmiękczają i wygładzają: 1/ Krem odżywczo-ochronny – See Your Skin, 2/ Eko Sorbet MANGO – odżywczy krem olejowy – BIOUP
7. ZŁUSZCZANIE: 1/ Pasta oczyszczająco-peelingująca Chałwa – Ministerstwo Dobrego Mydła, 2/ Aktywny peeling do twarzy Róża z jagodą – Mokosh
8. MASECZKI: 1/ Peel-maseczka do twarzy Owocowe Podróże – MydłoStacja, 2/ Maseczka do twarzy fioletowa glinka – ASOA, 3/ Glinka biała – Bracia Mydlarze, 4/ Maska nawilżająca do twarzy Gentle Care – z błotem z Morza Martwego – Make Me Bio, 5/ Maseczka do twarzy i dekoltu LEN I CHIA – Miodowa Mydlarnia, 6/ Dwufazowa maska całonocna – Moistry
↠ Jakie nawyki pielęgnacyjne pomogą rozwiązać problemy skóry suchej?
- Mycie twarzy wodą butelkowaną.
- Zwilżanie w ciągu dnia hydrolatem lub wodą termalną.
- Dodatkowa dawka kremu w ciągu dnia, ale zawsze po oczyszczeniu skóry
- Unikanie mocnych i ziarnistych peelingów; delikatne złuszczanie jedynie raz w tygodniu.
- Unikanie popularnych drogeryjnych kosmetyków z zawartością syntetycznych, drażniących składników.
- Unikanie mocnych detergentów i agresywnych żeli do mycia twarzy.
Daj koniecznie znać w komentarzu poniżej, czy takie zestawienie ułatwi Ci wybór! Jesteśmy bardzo ciekawe, jakie kosmetyki nawilżające sprawdzają się u Ciebie najlepiej. Używasz na co dzień któregoś z wymienionych wyżej polskich kosmetyków naturalnych?
Katarzyna Ł
Jakiś czas temu skorzystałam z porady Ekopolki i kupiłam kilka produktów m.in. kremy si si bee, które są rewelacyjne, wspaniałe. Nawet przy mojej bardzo problematycznej skórze pozwoliły mi właściwie wyeliminować leki sterydowe. W zeszłym roku w pielęgnacji zmieniłam właściwie wszystko na naturalne. Używam mydeł tylko z małych manufaktur, hydrolatów, serum. To naprawdę dużo zmienia na lepsze. Szczerze polecam.
Adrianna G
Na pewno to pomoże, ale niestety ja mam typ mieszany i teraz mam sucha bardzo cerę na policzkach i czubku nosa od kremu Ziaji lato zima i nieświadomej pielęgnacji. Owszem, myłam twarz piankami, potem tonik lub od razu krem, czasem peeling mechaniczny i tyle, więc na pewno się przyda taka informacja o kremach z dobrym składem, by nie trzeba było czytać etykietek. Na pewno przyda się też taka lista kosmetyków do ciała, bo oleje na ciało robią u mnie robotę. Ciekawe czy znajdę w Toruniu te produkty w jakimś sklepie?
Izabela Andrzejczuk
Świetny artykuł, super kosmetyki, wszystko idealnie wytlumaczone!
Ania :)
Czy wskazane kosmetyki odpowiednie są również do cery odwodnionej (np. mieszanej), czy konkretnie tylko dla cery suchej? Jeśli ta druga odpowiedź, to jak powinna być pielęgnacja cery odwodnionej?
Mar Celina
Czy podaną pielęgnację dla cery suchej można stosować zarówno dla cery odwodnionej z nadmierną ilością sebum? U mnie skóra po umyciu jest ściągnięta i pomimo kremów i hydrolatów - w ciągu dnia zaczyna się mocno świecić.
Martyna G
Oleje są bardzo dobre, dobrze że o tym piszesz. Ja sama stosuję Super Blend 4 Szpaków - masło shea, masło kakaowe, olej kokosowy. Rewelacyjny sposób na starzejącą się i suchą skórę, zatrzymuje wodę w skórze i doskonale nawilża, bardzo skuteczny. Oprócz tych olejów i maseł nie ma w składzie nic sztucznego, żadnych substancji konserwujących, dlatego od otwarcia trzeba go zużyć w 3 miesiące. Ale dzięki temu jest pewność, że jest naturalny, bezpieczny i jest motywacja do używania:)
Hanna Kowal
Z doświadczenia wiem jak ciężko taką skórę pielęgnować i jak łatwo ją podrażnić. Całe szczęście znalazłam na nią sposób - stosuję olejek myjący Si Si Bee, toniki z Mydłostacji i krem Tilia Szmaragdowe Żuki. Taki zestaw najlepiej się u mnie sprawdza, fajnie nawilża i łagodzi podrażnienia. Kusi mnie jeszcze krem z mocznikiem:)
Wernika
Mnie na suchą skórę pomaga krem nawilżający z mocznikiem si si bee. Fajny skład - olej z pestek śliwki, czarnej porzeczki, masło kakaowe. Delikatnie pachnie, ma fajną konsystencję, nie obciąża skóry, a jest po nim super nawilżona, delikatna jak aksamit.
Renata Matusiak
Jakie ćwiczenia i jakie produkty polecacie na suchą i wiotką skórę pod oczami?
Eliza Jarocińska
Jest duży wybór tego typu kosmetyków i wiele z nich kupowałam dla Taty, które ma cukrzycę i problemy z przesuszoną skórą, ale efekt nie zawsze był taki jak oczekiwałam, nawet po kosmetykach drogich z tzw. górnej półki. Natomiast świetnie się sprawdza krem olejowy Sisi Bee, super nawilża skórę i poprawia jej kondycję.
Millena K
Ja pod wpływem tego co tu przeczytałam zmieniłam swoje podejście do kosmetyków i od jakiegoś czasu staram się używać tylko tego, co naturalne. Mam suchą skórę, ze skłonnością do swędzenia nawet i ostatnio pomaga mi balsam Si Si Bee na bazie olejów, masła kakaowego i skwalanu.
Basia
Ja stosuję tylko naturalne kosmetyki. Ostatnim hitem na przesuszoną skórę jest u mnie krem Róża Malina z Ministerstwa Dobrego Mydła - nie dość, że rewelacyjnie pachnie, to pięknie pomaga przy suchej i zmęczonej skórze twarzy. Przy kolejnym zamówieniu w Ekopolce spróbuję też serum Róża Malina do kompletu :)
Willka
Na taką bardzo suchą skórę rewelacyjny jest ten krem olejowy od Si Si Bee. Zostawia na skórze taką warstewkę ochronną, pomaga na wszelkie otarcia skóry, podrażnienia, suche skórki. Znakomity kosmetyk! Mam już drugi słoiczek.
Asia
Takie super nawilżenie mi daje kwas hialuronowy. Używam serum z kwasem od Efektimy i mi to bardzo pomaga. Już nie narzekam na suchą cerę
Maja
Przy suchej skórze na piętach polecam dobry krem i bawełniane skarpetki socks and gifts , niby nieiwelka zmiana nawyków a może naprawde pomóc.
Karina
naturalne kosmetyki pomogly mi przy pielegnacji moich stop. Zaczełam jeszcze nosic tylko bawełniane skarpety,socks and gifts dzieki czemu moje stopy oddychaja.
Klaudia Now.
Długi czas zmagałam się z przesuszoną skórą - nie tylko na twarzy ale też na dłoniach. W aptece polecono mi univitę, czyli maść z witaminą A, która ma fantastyczne właściwości regenerujące i nawilżające. Po niczym innym nie widziałam lepszych efektów