Szczotkowanie ciała na sucho - jak wykonać masaż naturalną szczotką
Jeśli interesujesz się naturalną pielęgnacją, to na pewno miałaś okazję usłyszeć o zabiegu szczotkowania ciała albo widzieć szczotkę, której się do tego używa. Szczotkowanie skóry jest rodzajem naturalnego masażu, którego efekty porównywalne są do zabiegów w SPA. Nieźle co? Aby się o tym przekonać na własnej skórze, wystarczy zaopatrzyć się w narzędzie jakim jest odpowiednia szczotka oraz odnaleźć w sobie odrobinę chęci i regularności.
Szczotkowanie ciała na sucho lub mokro to zabieg, który łatwo wykonać samodzielnie w domu – jest prosty, tani i bardzo skuteczny. Wystarczy przez kilka minut dziennie szczotkować skórę, aby pobudzić krążenie, zredukować cellulit, ujędrnić i wygładzić skórę oraz oczyścić organizm z toksyn.
Jeśli temat szczotkowania ciała wywołuje w Tobie ciekawość, masz ochotę na wypróbowanie takiego sposobu pielęgnacji i już nie możesz doczekać się efektów, koniecznie przeczytaj co powinnaś wiedzieć o szczotkowaniu skóry. Przybliżę Ci jakie są zalety regularnego zabiegu szczotkowania i jakie mogą być wady masowania skóry szczotką. Podpowiem jaką szczotkę wybrać, aby masaż był najbardziej efektywny oraz jak o nią zadbać, bu służyła jak najdłużej. Opiszę także jak wygląda pielęgnacja z masażem ciała na sucho, a jak na mokro.
Dlaczego warto szczotkować skórę, czyli zalety użycia szczotki do masażu ciała
Szczotkowanie ciała to masaż skóry z użyciem szczotki o twardym, ostrym włosiu, który ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy, co skutkuje usunięciem z naszego organizmu toksyn.
Może zdziwić Cię to co przed chwilą przeczytałaś, pomyślisz teraz: czyli szczotkowanie ciała nie jest po to, aby złuszczyć skórę, odciążyć ją od martwego naskórka? Działanie peelingujące, wygładzenie i ujędrnienie skóry jest tylko dodatkowym efektem, który uzyskuje się dzięki szczotkowaniu. O zaletach peelingowania skóry przeczytasz TUTAJ. Natomiast głównym celem masażu skóry szczotką jest jej stymulacja, a to daje konkretne efekty. Szczotkowania posiada wiele niewątpliwych zalet, w tym:
- idealnie masuje skórę na całym ciele,
- skutecznie pobudza krążenie krwi,
- wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego odpowiedzialnego za odporność organizmu,
- ujędrnia i redukuje cellulit,
- wzmacnia i napina skórę, przez to uelastycznia ją,
- usuwa martwe komórki naskórka i nadaje skórze niezwykłą gładkość, dlatego może zastąpić peelingi,
- pomaga pozbyć się problemu wrastających włosków,
- oczyszcza pory skóry i detoksykuje - wspomaga oczyszczanie z toksyn,
- przygotowuje skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne,
- relaksuje i pobudza zmysły, działa pobudzająco, energetyzująco i antydepresyjnie.
Rodzaje szczotek do szczotkowania ciała - jaką szczotkę wybrać
Jeśli korzyści płynące z zabiegu szczotkowania skóry przekonały Cię do wypróbowania tego zabiegu - dosłownie - na własnej skórze, powinnaś wybrać odpowiednią szczotkę :)
Główną cechą, którą powinnaś się kierować, jest naturalne i jednocześnie roślinne pochodzenie materiałów, z których szczotka została wykonana. Szczotki z drewna bukowego z kaktusowym włosiem tampico z agawy, dostępne w sklepie Ekopolka, oprócz tego, że są wykonane precyzyjnie i solidnie z wysokiej jakości surowców, są również w pełni naturalne.
Polski producent szczotek zadbał o to, aby zastosowane włosie było odpowiedniej szorstkości, równo przycięte i gęsto osadzone. Dla komfortu używania dostępne są dwie wersje, jedna z wygodnym pasem KLIK, który ułatwia stabilne trzymanie szczotki w ręce, a tym samym masaż całego ciała, druga wersja 2w1 KLIK, oprócz pasa posiada jeszcze długą, wyjmowaną rączkę - dzięki niej z łatwością można szczotkować plecy, a po rozłożeniu wykonać ujędrniający masażu.
- Wyprodukowane w Polsce
- Wysokiej jakości woskowane drewno bukowe
- Naturalne włosie z kaktusowego włókna tampico, pochodzącego z agawy, która rośnie w Meksyku
- Włosie równo przycięte, gęsto osadzone i o odpowiedniej szorstkości
- Posiada wygodny kształt i praktyczny pas, co bardzo ułatwia masaż
- Szczotka prezentuje się bardzo ekskluzywnie i jest idealnym pomysłem na prezent!
Na rynku można znaleźć także szczotki z włosiem z końskiego ogona lub z dzika, ale sama nie jestem do nich przekonana i Tobie również odradzam stosowanie produktów wykonanych z materiałów pochodzenia zwierzęcego.
Jak dbać o szczotkę do masażu?
Zakup szczotki z naturalnych surowców może wydawać się sporym wydatkiem, jednak na pewno opłacalnym. Aby cieszyć się swoją szczotką przez długie lata, wystarczy wypracować w sobie nawyk każdorazowego mycia szczotki po jej użyciu.
Po przeprowadzonym masażu należy umyć szczotkę mydłem lub szamponem i wypłukać wodą, a następnie odstawić do wyschnięcia włóknem do dołu. W ten sposób woda, która pozostała na szczotce po jej umyciu - spłynie, a szczotka i jej włosie całkowicie się osuszą.
Szczotkowanie ciała - jak to się robi?
Masz już świetną, naturalną szczotkę i chcesz spróbować szczotkowania na swojej skórze. Pojawia się więc pytanie: jak się do tego zabrać, aby zyskać jak najlepsze efekty? Właśnie w tym momencie wiele z nas popełnia jeden podstawowy błąd! Też mam go na swoim koncie ;)
Wydaje nam się to całe szczotkowanie zbyt oczywiste - biorę szczotkę i szczotkuję. Pocieram, masuję, trochę tu, trochę tam, i jeszcze tu gdzie najwięcej cellulitu. Odczucia fatalne, bo boli, skóra czerwona jak pomidor, ale czego się nie robi dla urody ;) Tylko, że to w ogóle nie powinno wyglądać w ten sposób!
Najlepiej szczotkować skórę rano, co pobudza i dodaje energii na cały dzień. Oczywiście jak najbardziej polecam również masaż wieczorny, który rozluźni napięte po całym dniu mięśnie. To, czy dla Ciebie odpowiednią porą na masaż jest poranek, czy wieczór - ocenisz z czasem, bo tylko Ty sama możesz określić swoje preferencje w tym temacie. A teraz przejdźmy do sedna..
Jak szczotkować ciało?
Zabieg szczotkowania można wykonywać codziennie. Początkowo może on wydawać się mało przyjemny, nie należy jednak się tym zrażać, ponieważ skóra po kilku dniach się przyzwyczai, zabieg stanie się przyjemnością, a efekty będą wyjątkowe. Na początku warto zadbać o delikatność i wykonywać zabieg z mniejszą intensywnością, tak aby przyzwyczaić ciało do nowego doznania.
Przy masażu ciała obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, każdą kolejną partię ciała w kierunku serca. I to jest bardzo istotne, ponieważ wiąże się to z rozkładem naczyń limfatycznych i przepływem limfy w naszym ciele.
Szczotkę ustawiamy pod kątem w stosunku do naszej skóry, tak aby włosie nie tarło naszej skóry, a jedynie lekko ją omiatało. To tak jakbyśmy chciały przy pomocy szczotki zmieść z powierzchni skóry drobny pyłek.
Zaczynamy od stóp ku górze i kolejno przesuwamy szczotkę na łydki i uda. Brzuch masujemy delikatnymi ruchami kolistymi. Masaż rąk należy rozpocząć od dłoni, następnie kierować się ku ramionom, aż do szyi, później w kierunku piersi. Okolice biustu są szczególnie delikatne, dlatego należy wykonywać jedynie subtelne, okrężne ruchy wokół piersi. Warto dokładnie wymasować pośladki oraz plecy, zachowując zasadę poruszania się w kierunku serca. Podczas masażu należy wykonywać długie ruchy szczotką i nie przyciskać jej za mocno do skóry.
Należy maksymalnie zmniejszyć intensywność nacisku w miejscach, w których skóra jest najdelikatniejsza, czyli na szyi, twarzy (do szczotkowania twarzy używa się innych szczotek niż do masażu ciała), dekolcie oraz omijać miejsca, gdzie skóra jest uszkodzona, pojawiły się rany, stany zapalne i żylaki.
Całość tego rytuału pielęgnacyjnego powinna trwać około 5-10 minut. Nie spiesz się przy tym, ale także nie przedłużaj szczotkowania, gdyż ciało szybko przyzwyczai się do nadmiernych bodźców i przestanie na nie odpowiednio reagować.
Masaż szczotką na sucho i na mokro - który wybrać
Szczotkowanie ciała na sucho
Szczotkowanie ciała na sucho to najlepszy zabieg detoksykujący, jaki możemy sobie zafundować. Codzienne szczotkowanie skóry na sucho gwarantuje zauważalną poprawę jej wyglądu, a także ogólnego samopoczucia.
Korzyści jakie może przynieść może wprowadzenie zabiegu szczotkowania ciała do codziennej rutyny pielęgnacyjnej to:
- widoczne odmłodzenie skóry,
- wyrównanie jej kolorytu,
- redukcja cellulitu,
- pobudzenie krążenia – skóra po masażu jest widocznie przekrwiona, dzięki temu lepiej wygląda i jest bardziej elastyczna,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- zmniejszenie obrzęków na nogach,
- odżywienie tkanek,
- chwilowe rozszerzenie porów poprzez ciepłotę ciała, dzięki czemu zwiększa się dopływ powietrza do skóry,
- pomoc w zwalczaniu problemu wrastających włosków po depilacji.
Szczotkowanie ciała działa na organizm oczyszczająco. Poprzez masowanie szczotką pobudzamy krążenie krwi oraz stymulujemy układ limfatyczny, który usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Gdy układ limfatyczny nie pracuje dostatecznie mocno - czujemy się ociężali, a nogi i ręce są opuchnięte. Szczotkowanie pomoże nam pozbyć się tego uczucia.
Masaż ciała na mokro
Szczotkowanie ciała pod prysznicem lub w trakcie kąpieli pobudza krążenie krwi, dotlenia komórki, złuszcza martwy naskórek, poprawia koloryt skóry, poprawia sprężystość oraz jędrność skóry. Masaż ciała na mokro jest doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn. Podczas masażu w ciepłej kąpieli odblokowują się ujścia gruczołów potowych, co poprawia funkcję wydalania poprzez skórę.
Szczotkując ciało zwiększamy powierzchnię oddychania i swobodne wydzielanie kropelek potu. Tkanki pobudzone przez masaż stymulowane są do oddania zalegających w nich toksyn.
Woda zmniejsza uczucie szorstkości szczotki przez co jest to zabieg mniej intensywny niż szczotkowanie na sucho. Sposób wykonania jednak niczym się nie różni. Szczotkujemy zaczynając od stóp i kolejno przesuwamy się w górę w stronę serca.
Efekty regularnego szczotkowania ciała
Już po pierwszym masażu ciała szczotką zauważysz, że Twoja skóra jest gładsza niż do tej pory, bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Natomiast najlepsze efekty uzyska się przy codziennym i regularnym stosowaniu szczotki do masażu skóry. Tego możesz spodziewać się po regularnym szczotkowaniu ciała:
- skóra będzie gładka i miękka,
- stanie się ujędrniona i uelastyczniona,
- cellulit stanie się mniej widoczny,
- koloryt skóry wyrówna się, dzięki czemu zyska zdrowy i piękny wygląd,
- Ty będziesz bardziej zrelaksowana i odprężona, wpływ stresu zostanie zredukowany,
- odkryjesz w sobie dodatkowe pokłady energii.
Jedno ostrzeżenie na koniec: uważaj, bo szczotkowanie uzależnia! :)
Wady szczotkowania skóry
Czy są jakieś wady takiego masażu? To zależy.
To, czy Twoja skóra będzie odczuwała negatywne skutki szczotkowania, zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli będziesz wykonywała tę czynność zbyt mocno, w niewłaściwy sposób, to po pierwsze nie odczujesz wszystkich korzyści płynących z masażu skóry szczotką, a po drugie - i gorsze, możesz zaszkodzić kondycji skóry. Zbyt intensywne szczotkowanie zaburzy jej naturalne działanie i ochronę, to przełoży się na powstawanie stanów zapalnych, a przy już istniejących uszkodzeniach i niedoskonałościach skóry, także rozprzestrzenienie się ich.
Przeciwwskazania do szczotkowania ciała
Na początku przygody ze szczotkowaniem ciała, bardzo ważne jest, aby masować ciało delikatnie - tak, by nacisk jaki stosujemy był dla nas przyjemny, a nie drażniący. Z biegiem czasu przyzwyczaimy się do tego rodzaju masażu i będziemy mogli wykonywać go trochę mocniej, intensywniej.
Szczotkowanie polecane jest do każdego rodzaju skóry, jednak są pewne wyjątki. U osób, których skóra boryka się z problemami takimi jak:
- zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze
- trądzik (szczególnie ropny i ten z wykwitami zapalnymi)
- skóra atopowa,
- chorobotwórcze zmiany na skórze np. łuszczyca,
- rany,
- nowotwory,
- szczotkowanie skóry nie jest zalecane i najlepiej skonsultować naszą chęć masażu ciała szczotką z lekarzem.
Czy warto uczynić ze szczotkowania swój pielęgnacyjny rytuał?
Szczotkowanie ciała przy pomocy naturalnej szczotki z ostrym włosiem jest korzystne dla skóry i organizmu. Pobudzenie skóry, przez poprawę jej ukrwienia i lepszy przepływ limfy, wpływa na jej kondycję, a także ułatwia usuwanie toksyn.
Na sucho czy na mokro? Wybór należy do Ciebie! Pod wpływem wody włókno tampico mięknie i tym samym jest najlepszym surowcem do czyszczenia ciała, ale polecam też szczególnie szczotkowanie na sucho przed prysznicem, wówczas można osiągnąć najwięcej korzyści dla skóry i organizmu, a do tego skutek złuszczania naskórka jest lepszy.
Masaż należy wykonywać łagodnymi pociągnięciami szczotki na skórze, zawsze w kierunku serca. Nie dociskamy szczotki, tylko delikatnie jej ciężarem masujemy ciało. Pamiętaj o tym, by zaczynać od delikatnego masażu, stopniowo zwiększając jego intensywność. Nie poddawaj się zbyt łatwo, bo naprawdę warto!
Szczotkowanie ciała działa pobudzająco, energetyzująco i antydepresyjnie, poświęcając na cały zabieg ok. 5-10 minut dziennie - zyskasz jędrną, gładką skórę i odzyskasz energię do życia.
- Daj mi proszę znać czy używasz szczotki do masażu ciała?
- Jakie są Twoje doświadczenia w szczotkowaniu skóry?
Magda Feminine blog
Powiem tak... szczotkę mam od dłuższego czasu, zauważam pozytywne efekty jej stosowania jednak najgorsze jest znaleźć w sobie zapał do robienia tego regularnie;) Wasz wpis natchnął mnie, by do tego wrócić, dzięki!
Ewa
Ja zaczęłam i właśnie 2 dzień masuje. Na razie mi się podoba, tylko nie wiem ile na efekt trzeba będzie poczekać..
Kaja Malec
Jestem wielką fanką szczotkowania ciała, nie spodziewałam się, że może dać to takie super efekty!
Ania
Zaczęłam wczoraj, więc dziś mój 2 dzień, choć zaczęłam bardzo delikatnie bez nacisku, bardzo swędzi mnie skóra po zabiegu, Myślałam, że balsam pomoże, ale niestety nie. Mam nadzieję, że skóra przyzwyczai się do tego i przestanie tak swędzieć.
Anna
Czy po masażu na sucho należy wziąć prysznic, w celu usunięcia martwego naskórka? A następnie wetrzeć balsam lub olejek?
Kinga
Szczotkuję ciało już 2 tydzień. Zdecydowałam się na ten zabieg ponieważ jestem w ciąży i musiałam zrezygnować z zabiegów ujędrniających skórę np endermologii. Szczotkuję ciało 2x dziennie. Skóra.jest bardziej napięta, elastyczna. Na posladkach i udach mniej widoczny jest cellulit (tam szczotkuję mocniej). Skóra jest o wiele gladsza i lepiej przyjmuje kosmetyk.
Ania
Szczotkuję ciało od wakacji. Widać różnicę na skórze - cellulitu znacznie mniej. Skóra jest jędrniejsza. Świetny artykuł, zachęcający do szczotkowania, a warto się zmobilizować dla takiej chwili dla siebie. Skóra odwdzięczy się lepszym wyglądem.
Katarzyna
A żylaki? Też są przeciwwskazaniem do szczotkowania? Pozdrawiam serdecznie!
Bożena
Czy po szczotkowaniu można użyć balsamu?
Natalia
Orientuje się ktoś jak to działa na rozstępy?
Ann
Kupiłam szczotkę z Ekopolki i zaczynam! :)
Dominika
Od 3 miesięcy się szczotkuję codziennie a nawet dwa razy dziennie jak mam wolniejszy dzień. Inna sprawa, że chciałam przyspieszyć i polepszyć efekty. U mnie to wygląda tak, że daję sobie ok. 30-40 minut dziennie na taką pielęgnację. W tym momencie skóra wygląda zdecydowanie o niebo lepiej, bo jednak się skupiłam na szorowaniu i smarowaniu. Poza tym jeszcze w tym samym momencie zaczęłam treningi i zdecydowałam się odstawić gluten przez co mniej spuchnięta się wydaję być.
Justyna
Ja dopiero zaczynam przygodę ze szczotkowaniem na sucho i liczę że poprawi to wygląd skóry z rozstępami oraz może dodatkowo zmniejszy problem namnażania tłuszczaków :)
kamila szymczyk
szczotka z rossmanna za nie więcej niż 30 złotych ale to było nie jeszcze w szczytach inflacji xD jeżeli chodzi o inne cuda prócz szczotkowania ciała na sucho to jeszcze polecam dobrze nawilżać skórę ^^ jednak naturalne balsamy i olejki to jest coś cudownego i wszystko razem daje skórę delikatną, ze szok :D
gąsowska
głównie to polecam właśnie szczotki z włosiem wegańskim czyt. nie pochodzącym od zwierzęcia np. dzika, a skupić się na opcji roślinnej. uwielbiam szczotkę z włosiem z agawy. kosztowała mnie nie więcej niż 40 złotych, a jest wydajna, mniej twarda i robi cuda.