Złote zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej 2
Złote zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej

Złote zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej

 

Skłonna do niedoskonałości, przetłuszczająca się, zaczerwieniona, podrażniona, z wypryskami, przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Bardzo trudna w pielęgnacji! Skóra trądzikowa to wyzwanie. Zdecydowanie potrafi spędzać sen z powiek i wiem, co piszę - sama jestem posiadaczką cery problematycznej, z którą przez wiele lat nie potrafiłam się dogadać.

Chętnie podzielę się z Tobą najważniejszymi zasadami pielęgnacji cery trądzikowej, które przez lata wypracowałam do perfekcji. Dla posiadaczek skóry problematycznej, trądzikowej, tłustej i skłonnej do wyprysków przygotowałam coś ekstra! Oto mini-poradnik ze wskazówkami dotyczącymi naturalnej pielęgnacji skóry twarzy.

A na deser dorzucam artykuł z porządnym zestawieniem najlepszych polskich kosmetyków przeciwtrądzikowych, rozpisanych na poszczególne kroki codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

Pisząc ten artykuł zależało mi, byś znalazła tu odpowiedź na każde swoje pytanie.

  • Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej i jakie zmiany warto wprowadzić?
  • Jak unormować pracę gruczołów łojowych, by zapanować nad wydzielaniem sebum, ale jednocześnie nie przesuszyć skóry?
  • Po jakie kosmetyki sięgnąć, by wyciszyć zmiany skórne i skutecznie zapobiegać powstawaniu wyprysków?

Przechodzisz okres dojrzewania, a Twoja skóra daje temu wyraz? A może ten etap jest już za Tobą, jednak problemy z cerą pozostały i nie wiesz jak się z nimi uporać? Jestem przekonana, że bardzo ważne jest uświadomienie sobie, iż często przyczyn trądziku upatrujemy nie tam gdzie trzeba. Próbujemy zaleczyć efekt, nie docierając do źródła naszych problemów pielęgnacyjnych.

Oddaję w Twoje ręce kompendium wiedzy na temat cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Jestem pewna, że ten mini poradnik naturalnej pielęgnacji cery problematycznej jest deską ratunku, której od dawna potrzebowałaś!

Na starcie musimy coś ustalić: nie licz na to, że otrzymasz ode mnie gotową receptę pielęgnacyjną. Za to z całą pewnością (tak jak było i w moim przypadku), przestrzeganie najważniejszych zaleceń, wybór kosmeceutyków z naturalnym składem i regularność - przyniosą efekty, o jakich od zawsze marzyłaś! Podejdź do tematu kompleksowo, holistycznie, cierpliwie i.. minimalistycznie.

Jeśli będziesz uważnie obserwować skórę, cierpliwie dopasujesz produkty do jej potrzeb i wyrobisz w sobie nawyk systematycznego wykonywania poszczególnych kroków pielęgnacji - osiągniesz sukces i polubisz swoją cerę! :)

Zacznijmy więc od początku. Poznanie przyczyn trądziku, czynników pogarszających, składników łagodzących i odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych ułatwi Ci skomponowanie idealnego zestawu kosmetyków i zaplanowanie doskonałego rytuału codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej. Wspólnie ustalimy jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową krok po kroku, a na koniec przeskocz do zestawienia najlepszych polskich kosmetyków regulujących i antybakteryjnych.

 

8 przyczyn trądziku

 

Zdaję sobie sprawę, że trądzik to dolegliwość skórna, która czasem towarzyszy nam przez długie lata. Najczęściej niestety jako zupełnie niezdiagnozowany problem, którego rezultaty widoczne są w postaci licznych zmian skórnych. Punktem wyjścia do wyleczenia trądziku jest świadomość, że jest on jedynie widocznym objawem, a przyczyny leżą zupełnie gdzie indziej. Każdy przypadek jest inny i należy podejść do niego indywidualnie.

Próby leczenia jedynie objawowego lub zaniedbanie takiego typu cery prowadzi do powstania mocnych stanów zapalnych i zakażeń, które będą pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia. Gdzie w takim razie szukać przyczyn trądziku?

  1. Skutek zmian hormonalnych - zaburzenia gospodarki hormonalnej, czy to w okresie dojrzewania, przekwitania czy u kobiet w określonych fazach cyklu miesięcznego. Zwiększona w tym okresie aktywność hormonów androgenowych skutkuje trądzikiem hormonalnym, który najczęściej występuje na linii żuchwy oraz na plecach i dekolcie.
  2. Efekt uwarunkowań genetycznych – osobnicza skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych u dzieci, których rodzice chorowali na trądzik - głównie ciężkie postaci. W przypadku predyspozycji genetycznych zaleca się poszukiwanie pomocy u dermatologa, który dobiera odpowiednią kurację. Namawiam Cię, byś do zaleconych silnych leków doustnych i maści podeszła z dystansem i świadomością. Rozważ proszę łagodzenie objawów trądziku za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji.
  3. Bakteryjne czynniki infekcyjne - na powierzchni skóry oraz w przewodach wyprowadzających gruczołów łojowych rozwijają się bakterie beztlenowe (Propionibacterium acnes, rzadziej P. granulosum i avidum), bakterie tlenowe (Staphylococcus epidermidis) oraz grzyby drożdżopodobne (Pityrosporum ovale). Staphylococcus epidermidis i Pityrosporum ovale, mimo że występują w obrębie zmian trądzikowych, nie są czynnikami patogenetycznymi. Ich obecność na skórze można stwierdzić również u osób zdrowych. Najważniejszym czynnikiem prozapalnym w przebiegu trądziku jest Propionibacterium acnes.
  4. Konsekwencja nieodpowiedniej pielęgnacji - przyczyna trądziku może być zlokalizowana w skórze i dotyczyć niedokładnej, źle skomponowanej lub zbyt intensywnej pielęgnacji, a co za tym idzie zanieczyszczenia skóry, zaburzenia równowagi bariery hydrolipidowej, nadmiernej pracy gruczołów łojowych i zbyt intensywnego złuszczania naskórka. 
  5. Następstwo nieprawidłowej diety - zanieczyszczony układ pokarmowy to problem, który jest przez nas omijany, bo rozprawienie się z nim wymaga sporej determinacji i poświęcenia (ale tylko pozornie!) – warto gruntownie zmienić podejście do odżywiania, jeść lekko, prosto i roślinnie, by dostarczać w pożywieniu pełnowartościowe składniki, a także zadbać o odpowiednią podaż wody.
  6. Objaw alergii lub nietolerancji pokarmowej - ich zdiagnozowanie wymaga konsultacji lekarskiej i wykonania badań alergologicznych w kierunku nietolerancji. Najczęściej, tak jak w moim przypadku, bardzo pomoże rezygnacja z nabiału - mleka, serów, jogurtów.
  7. Przejaw chorób układu trawiennego - zaburzenia równowagi flory bakteryjnej (mikrobioty) jelit odpowiadają za problemy w detoksykacji organizmu, syntezowaniu witamin i wchłanianiu substancji odżywczych, co przyczynia się do chorób skóry: trądziku, egzemy, łuszczycy. Sugeruje się też, że bakteria Helicobacter pylori, będąca przyczyną stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, jest czynnikiem wywołującym rozwój trądziku różowatego, w którego przebiegu powstają zmiany grudkowo-krostkowe na rumieniowym tle w obrębie twarzy i szyi.
  8. Rezultat długotrwałego stresu - brak snu i czasu na relaks, wahania poziomu adrenaliny oraz pośpiech w ogromnej mierze wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Skutki stresu są także widoczne na skórze - odwodnienie, zmiana kolorytu, przyspieszenie procesu starzenia się skóry i pojawianie się zmarszczek, a także zmiany trądzikowe. Nie ma wątpliwości, że układ nerwowy i skóra to system naczyń połączonych.

Sama po wielu latach zrozumiałam, że w moim przypadku trądzik i problemy skórne były skutkiem nietolerancji nabiału, zaburzeń równowagi mikrobioty jelitowej (flory bakteryjnej jelit) i nieprzemyślanej pielęgnacji, opartej na zbyt intensywnych preparatach z aptecznych półek. Rozwiązaniem okazało się działanie u podstaw: najpierw totalna zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych na naturalne i organiczne oraz wyeliminowanie z diety nabiału. Następnie detoks cukrowy i unikanie produktów przetworzonych, a w końcu - zdrowa, zbilansowana i niskoprzetworzona dieta roślinna.

 

8 objawów cery trądzikowej

 

Jak rozpoznać cerę trądzikową? Ten podtyp cery, cechujący się uciążliwym trądzikiem, często kojarzy nam się z wiekiem nastoletnim i zmianami hormonalnymi. Coraz częściej jednak jest problemem dotyczącym osób w wieku dojrzałym, a nie tylko nastolatków.

Trądzik dorosłych dotyka nawet 54% dorosłych kobiet. Zmiany te najczęściej powiązane są ze zmianami hormonalnymi. W przypadku trądziku młodzieńczego, niedoskonałości pojawiają się najczęściej w strefie T, zaś u dorosłych jest to kształt litery U – broda, szyja, żuchwa i czasem skronie.

Trądzik może mieć różne odmiany, np. trądzik młodzieńczy, ropny lub różowaty, nie mniej jednak, taka skóra kwalifikuje się do podtypu trądzikowego.

W przypadku łagodnego trądziku widoczna jest znaczna ilość zatkanych porów na twarzy i często na szyi, ramionach, plecach i klatce piersiowej. W umiarkowanych i poważnych przypadkach pojawiają się grudki (niewielkie zapalne wypukłości bez widocznych białych lub czarnych punktów) oraz krostki (średniej wielkości wypukłości z widocznymi białymi lub żółtymi plamkami ropy), które mogą występować w formie pojedynczych zmian, kaszki, podskórnych wyprysków. Dodatkowo skóra ulega zaczerwienieniu i stanom zapalnym. 

Istotnymi wyzwaniami w przebiegu trądziku są: nadmierny łojotok, stany zapalne, rozwój bakterii Propionibacterium acnes oraz procesy keratynizacji (rogowacenia) i komedogenezy (zapychanie i powstawanie zaskórników). Zaburzenia keratynizacji powodują spowolnienie rogowacenia obumarłych komórek naskórka, które w wyniku nagromadzenia zatykają ujścia porów, prowadząc do powstania mikrozaskórników, często przeistaczających się w krosty.

Jak w takim razie rozpoznać u siebie trądzik?

  1. Pory skóry są widoczne i rozszerzone.
  2. Pojawiają się liczne wypryski i zaskórniki
  3. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się stany zapalne.
  4. Często występuje nadprodukcja sebum i skóra nadmiernie się błyszczy
  5. Pojawiają się ropne zmiany na twarzy, często także na plecach i dekolcie
  6. Wypryski pozostawiają blizny potrądzikowe i przebarwienia
  7. Nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować wzmożonym łojotokiem, a co za tym idzie – większą ilością wyprysków.
  8. Tłusty krem powoduje uczucie dyskomfortu.

 

Co pogarsza stan cery trądzikowej?

 

  • mocno wysuszające kosmetyki i zbyt częste złuszczanie - od zmiany podejścia do kosmetyków powinnaś zacząć. Często spotykam się z pielęgnacją skóry tłustej i trądzikowej, która opiera się na częstych i mocnych peelingach, mocno oczyszczających i wysuszających kosmetykach myjących i kremach matujących. To powoduje podrażnienie skóry, naruszenie ochronnej warstwy lipidowej i w konsekwencji odwodnienie skóry, która broniąc się - wytwarza jeszcze więcej sebum i mocniej się błyszczy.
  • nadmierne spożywanie cukru, również tego dodanego do gotowych i przetworzonych produktów spożywczych, bogatych w substancje słodzące. Polecam Ci książkę Damona Gameau „Cały ten cukier”, z której dowiesz się wielu ciekawych i przerażających faktów na temat cukru oraz otrzymasz konkretne wsparcie jak go odstawić. To właśnie detoks cukrowy przynosi najbardziej spektakularne zmiany w stanie cery.
  • niepełnowartościowa dieta, niedobory witamin i wybór wysoko przetworzonej żywności, która pełna jest cukru, soli, tłuszczów utwardzonych, konserwantów, polepszaczy smaku - ich spożywanie w dużych ilościach lub w długim okresie czasu poważnie szkodzi naszemu zdrowiu, negatywnie wpływa na nasz nastrój, zachowanie oraz wygląd.
  • wypijanie niedostatecznej ilości wody w ciągu dnia – odwodnienie działa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na wygląd cery, która staje się poszarzała, wiotka, mniej odporna. Czy wiedziałaś, że brak odpowiedniego poziomu wody w organizmie powoduje również zwiększoną widoczność porów skóry?
  • opalanie – może spotkałaś się z teorią, że opalanie powoduje złagodzenie trądziku? Niestety jest wręcz odwrotnie! Początkowo promieniowanie słoneczne wpłynie na wysuszenie zmian skórnych i pozorne złagodzenie stanów zapalnych, jednak ostatecznie przesuszona skóra zareaguje nadprodukcją sebum i zwiększoną aktywnością bakterii trądzikowych. Cera trądzikowa nie lubi słońca, dlatego pamiętaj, że niezbędne jest stosowanie filtrów UV przez cały rok

 

7 najczęstszych błędów w pielęgnacji przeciwtrądzikowej

 

  1. Nadmierne przesuszenie poprzez mycie twarzy wysuszającymi środkami z zawartością mydła, mocnych detergentów (SLS) lub alkoholu, co w efekcie prowadzi do nadprodukcji sebum, ponieważ skóra się broni i chce odbudować ochronną warstwę lipidową. Ostatecznie skóra jest coraz bardziej przetłuszczona i podrażniona.
  2. Pomijanie etapu tonizacji – tonik jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji każdej cery, ale szczególnie trądzikowej. Zapobiega rozwojowi bakterii i pomaga cennym składnikom z kremu przedostać się w głąb skóry.
  3. Stosowanie kosmetyków o bogatym składzie, emolientowych, aknegennych (m.in. lanolina, gliceryna, parafina) i komedogennych (potencjalnie zatykających ujścia porów, tutaj lista jest bardzo długa, a skłonności do „zapychania” przez konkretny składnik są bardzo indywidualne).
  4. Używanie peelingów mechanicznych i szczoteczek do mycia twarzy – w przypadku zaawansowanego trądziku takie metody oczyszczania i złuszczania powodują roznoszenie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ropnych krostek, przez co trądzik się rozprzestrzenia. Dlatego lepiej wybierać peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają i jednocześnie skutecznie złuszczają martwy naskórek.
  5. Usuwanie niedoskonałości na siłę, tzw. "wyciskanie" – mechaniczne i szybkie pozbycie się niechcianej krostki jest bardzo kuszące, jednak w ten sposób uszkadzasz zainfekowany mieszek włosowy, co prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego, który może pozostawić po sobie bliznę i przebarwienie. Co więcej, w ten sposób również możesz doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji na inne, zdrowe obszary skóry. Warto się tego oduczyć i także kontrolować dotykanie twarzy dłońmi. Dużo lepszym rozwiązaniem jest miejscowe wysuszenie zmiany, by szybciej się zagoiła. Istnieją punktowe preparaty antybakteryjne, które przyspieszają gojenie zmian, ale równie dobrze zadziała w takim przypadku np. olej tamanu.
  6. Zbyt złożona pielęgnacja – w przypadku cery trądzikowej warto postawić na prostotę i minimalizm, wtedy łatwiej będzie Ci ocenić wpływ poszczególnych kosmetyków na stan cery i uniknąć zbytniego jej obciążenia
  7. Niestosowanie filtrów UV – cera trądzikowa bardzo nie lubi słońca, więc filtry są obowiązkowe przez cały rok. Opalanie przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę wyglądu skóry, potem prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych. Przebywając na słońcu powinnaś obowiązkowo używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

 

Jak złagodzić objawy trądziku?

 

Być może zaskoczy Cię takie podejście, ale byłoby cudnie, gdybyś od teraz traktowała swoją skórę jako wyjątkowo wrażliwą! Przestrzeganie wymienionych poniżej zasad może okazać się pomocne w walce trądzikiem.

Uwaga! Ze względu na różne podłoże powstawania trądziku może się okazać, że trudno będzie Ci samodzielnie podołać temu wyzwaniu. Pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z porady zaufanego lekarza specjalisty i wykonać badania hormonalne, testy na nietolerancję pokarmową oraz wymaz ze stanów zapalnych.

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 1:

Dokładne i delikatne oczyszczanie

 

Dbałość o to, by codziennie dokładnie oczyszczać skórę z pozostałości kosmetyków do makijażu i innych zanieczyszczeń jest podstawą dobrej pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Najczęstszymi błędami, które również Tobie może się zdarzać popełniać są: stosowanie do oczyszczania jedynie płynu micelarnego lub toniku, agresywne oczyszczanie skóry zbyt mocnymi kosmetykami na bazie alkoholu, a także zbyt częste i intensywne złuszczanie.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę trądzikową, aby zrobić to skutecznie, dokładnie, a przy tym delikatnie i w trosce o ochronną warstwę lipidową?

  • wprowadź do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego dwa etapy oczyszczania - demakijaż olejkiem i oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody
  • o poranku przemyj twarz kosmetykiem na bazie wody, którego wieczorem używasz do drugiego etapu
  • używaj tylko delikatnych kosmetyków myjących z naturalnym składem - wybawieniem mogą okazać się żele do mycia na bazie olejków oraz lekkie jak chmurka pianki
  • nie pocieraj skóry, nie szoruj i bądź delikatna
  • osuszaj miękkim ręcznikiem, przeznaczonym tylko do twarzy

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 2:

Odpowiednio dopasowane kosmetyki naturalne

 

Idealna pielęgnacja cery trądzikowej jest możliwa, choć jestem pewna, że zwątpiłaś w to już wiele razy. Zacznij od uważnej obserwacji skóry i uzbrój się w cierpliwość w trakcie dopasowywania produktów do jej potrzeb. Być może na wzorowy kosmetyk myjący trafisz za drugim razem, a trzy podejścia do olejków skończą się niepowodzeniem.. Z pewnością jednak po kilku próbach osiągniesz sukces - skomponujesz idealny zestaw kosmetyków i zaplanujesz doskonały rytuał codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej.

Moje propozycje świetnych preparatów do skóry trądzikowej, podzielone na poszczególne kroki codziennej rutyny pielęgnacyjnej, znajdziesz w specjalnie przygotowanym zestawieniu. Jeśli wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki pielęgnacyjne i nauczysz się systematycznego wykonywania poszczególnych kroków pielęgnacji - osiągniesz sukces i polubisz swoją cerę! :)

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 3:

Dbaj z czułością - nie ukrywaj 

 

Poza kosmetykami pielęgnacyjnymi zwróć również uwagę na kosmetyki do makijażu - błagam, nie przykrywaj niedoskonałości ciężkimi, matującymi i mocno kryjącymi produktami z wątpliwym składem, np. takimi z zawartością silikonów*. Chcesz zamaskować wypryski i poprzez makijaż uzyskać lepszy wygląd cery. To zrozumiałe. Jednak zakrywanie niedoskonałości mocno kryjącym makijażem to nie najlepsze rozwiązanie.

W przypadku cery problematycznej łatwo wpaść w błędne koło maskowania niedoskonałości ciężkim makijażem i mocno kryjącymi podkładami. A w gruncie rzeczy to tylko pogłębia Twój problem - wysusza, wzmaga stany zapalne, ułatwia namnażanie bakterii i zapycha pory skóry, co może przyczyniać się do powstawania kolejnych zaskórników i pryszczy. 

Mimo, że silikony pięknie wygładzają rozszerzone pory, proponuję Ci jednak postawić na podkłady i pudry mineralne. Nie tylko nie obciążają niepotrzebnie skóry, ale także dają bardzo dobre krycie i maskują zaczerwienienia, co sprawia, że są dla Ciebie idealnym wyborem. Jest już bardzo wiele rodzajów i odcieni podkładów oraz pudrów mineralnych, więc bez trudu powinnaś dobrać odpowiedni dla siebie. Ze swojego doświadczenia polecam Ci przerzucić się na naturalne kosmetyki do makijażu polskich marek Pixie i Annabelle Minerals :) Pięknie wyglądają na skórze i nie zapychają. 

Doskonałą opcją na połączenie lekkiego podkładu z filtrem UV jest stosowanie na dzień naturalnych kremów BB - odżywiają skórę, chronią przed promieniowaniem słonecznym i ładnie wyrównują koloryt. Osobiście uwielbiam krem matujący BB SPF 50 Clochee i krem Sunny Day SPF30 Asoa i używam ich przez cały rok! 

*silikony tworzą błonę na powierzchni naskórka, zatykając pory. Trudno je również zmyć, więc w przypadku niedokładnego demakijażu pozostają na skórze naprawdę długo, co bardzo jej nie służy. Niektóre z silikonów jakie znajdziesz w kosmetykach to m.in. dimethicone, amodimethicone.

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 4:

Zdrowa, zbilansowana dieta

 

Obowiązkowo wypijaj odpowiednią ilość wody i unikaj żywności mocno przetworzonej, cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym (słodycze, słodzone napoje, suszone owoce, białe pieczywo, biały ryż i makaron).

Spożywaj pokarmy, które dostarczą Ci witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Ich niedobór jest czynnikiem intensyfikującym zmiany trądzikowe. Zwróć uwagę na większą podaż produktów bogatych w:

  • witaminę A - jaja, tłuste ryby, ziemniaki, sałata, jarmuż, szpinak, dynia, marchew pomidory, czerwona papryka, wiśnie, morele, brzoskwinie, śliwki,
  • witaminy z grupy B - orzechy, pestki słonecznika i dyni, nasiona lnu i konopi, fasola, jajka, drób, ryby, szpinak, płatki owsiane
  • witaminę C - świeże owoce i warzywa, szczególnie dzika róża, czarna porzeczka, czerwona i żółta papryka, natka pietruszki, jarmuż, kiwi, brokuły, brukselka, kalafior, truskawki, pomarańcza, cytryna, grejpfrut
  • witamina D - tłuste ryby, śledzie, żółtka jaj i ser żółty
  • witaminę F - dobrej jakości oleje roślinne - olej z ogórecznika, z pestek dyni, z nasion czarnej porzeczki, z wiesiołka, migdałowy, makowy, lniany, arachidowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, a także orzechy, kiełki pszenicy, ryby morskie, nasiona słonecznika i pestki dyni.

Zwróć uwagę na dostarczanie w diecie kwasów tłuszczowych Omega-3, które wpływają na hamowanie wytwarzania prozapalnych cytokin i łagodzenie stanów zapalnych. 

Korzystaj z mocy ziół i pij napary ziołowe regularnie. Herbata z czystka, fiołka trójbarwnego, szałwii, pokrzywy, rumianku, nagietka, czarnego bzu, krwawnika czy łopianu działa oczyszczająco i przeciwzapalnie.

Poważnie rozważ regularne przyjmowanie suplementów diety, pro- i prebiotyków. W walce z trądzikiem doskonałą pomoc stanowią: cynk, laktoferyna, witaminy A, C, D i kompleks witamin z grupy B - B2, B3 (PP), B5 i B7

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 5:

Higiena i świeżość

 

Istotne i często pomijane aspekty utrzymania higieny, które powinnaś wziąć pod uwagę, bo robią ogromną różnicę w stanie cery:

  1. częsta wymiana poszewek na poduszkach,
  2. osobny ręcznik do osuszania twarzy, który będziesz często prać (lub w trudnych do złagodzenia stanach zapalnych - papierowe ręczniki jednorazowe)
  3. unikanie dotykania twarzy dłońmi, wyeliminowanie nawyku podpierania głowy ręką czy opierania dłoni na policzku oraz zwrócenie uwagi, by w czasie rozmów telefonicznych nie dotykać twarzy telefonem (lub często dezynfekować ekran - niestety telefon to istne siedlisko bakterii i drobnoustrojów)
  4. dbanie o higienę akcesoriów do makijażu - koniecznie pamiętaj o regularnym myciu pędzli i gąbek, których używasz

 

Zasada pielęgnacji skóry trądzikowej numer 6:

Regularny sen i relaks

 

Dla zdrowia skóry bardzo ważne jest Twoje samopoczucie, umiejętność odpoczywania i unikanie stresu. Ciągły pośpiech, stres spowodowany dużą ilością obowiązków i zbyt mało czasu na relaks niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, co przekłada się m.in. na stan cery.

Powinnaś zadbać o codzienny relaks - joga, medytacja, masaż, spacery, pływanie, czytanie książek i odpowiednia ilość snu. Uwzględnienie tego w całym procesie leczenia trądziku zaowocuje poprawą nie tylko wyglądu naszej skóry ale i naszego samopoczucia.

Uwaga! Sumienne wprowadzenie wyżej wymienionych zasad może okazać się niezwykle pomocne w walce z tak trudnym tematem jakim jest trądzik, jednak ze względu na różne podłoże jego powstawania, może się okazać, że trudno będzie Ci samodzielnie podołać temu wyzwaniu. Jeśli samodzielnie nie możesz dać sobie rady - skorzystaj z porady zaufanego lekarza specjalisty i wykonaj badania hormonalne, testy na nietolerancje pokarmową oraz wymaz ze stanów zapalnych.


Mimo że pielęgnacja cery trądzikowej i problematycznej nie należy do łatwych, mam nadzieję że porady zawarte w tym wpisie okażą się dla Ciebie pomocne i sprawią, że Twoja skóra będzie wyglądała o niebo lepiej!

Czy problem niedoskonałości na skórze masz już za sobą? A może mimo dorosłego wieku wciąż się z nimi borykasz? Daj znać, jakie zmiany planujesz wprowadzić w swojej pielęgnacji i jakie kosmetyki sprawdzają się u Ciebie!

Komentarze do wpisu (2)

2 kwietnia 2020

Właśnie od dziś zaczynam ostrą walkę z trądzikiem. Za parę miesięcy kończę 40 lat i mam zamiar skończyć z trądzikiem raz na zawsze

3 lipca 2020

Dieta jest super ważna!! Ale jeżeli się zapomni o podstawach pielęgnacji to niestety, ale nadal będzie problem. Przede wszystkim trzeba używać dobrego żelu do mycia, który będzie oczyszczał skórę, peelingu enzymatycznego albo maseczki z glinką zieloną zmieszanej z hydrolatem miętowym, a później nawilżenie kremem, który reguluje sebum, rozjaśnia przebarwienia i działa antybakteryjnie, na przykład zielony krem Face Beauty Make Me Bio - rewelacja!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl